Świadomość ekologiczna z TIK

Założenia projektu

——————————————-

Celem projektu było podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa za pomocą TIK. Nauka programowania z wykorzystaniem zestawów Lego WeDo 2.0 oraz BeCreo. Wykorzystanie różnorodnych aplikacji w procesie uczenia.

Realizacja

—————————————-

W ramach Projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020” grupa 20 uczniów z klasy V a i klas VI ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. kpt. Józefa Rejdycha w Grodzisku Wielkopolskim uczestniczyła w podprojekcie Uczniowskie Laboratoria Informatyczne. Pragnęliśmy, aby nasza praca odzwierciedlała aktualne problemy, z jakimi będą musieli zmierzyć się młodzi ludzie. Dlatego nasz zespół podjął się tematu zwiększania świadomości ekologicznej społeczeństwa za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych (tzw. TIK).

Jednym z zadań naszej grupy było stworzenie filmów o tematyce ekologicznej. Zdjęcia do nich zostały wykonane przez uczniów samodzielnie m.in. podczas wspólnego spaceru po Grodzisku Wielkopolskim. W ramach zajęć projektowych badaliśmy, które aspekty ekologiczne na naszym terenie wymagają największego zaangażowania.   

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Drugie zadanie polegało na stworzeniu przez zespoły quizów w aplikacji Quizizz, za pomocą których można sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ekologii. Cieszyły się one sporym zainteresowaniem naszych kolegów i rodzeństwa. Przy okazji zabawy i rywalizacji zdobywali cenną wiedzę, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Quiz – kliknij tutaj

Po szeregu zajęć z zestawami Lego WeDo 2.0 znacząco zwiększyły się umiejętności uczniowskie i cały nasz zespół był gotowy do przygotowania ostatniego i najbardziej wymagającego efektu pracy. A mianowicie były to makiety stworzone z odpadów, po których poruszają się zbudowane i zaprogramowane przez uczniów roboty z powyższych zestawów.

Niestety w marcu zostały zawieszone stacjonarne zajęcia w szkole. To nie pozwoliło uczniom dokończyć tworzenia makiet i robotów. Uczestnicy byli bardzo zawiedzeni, ponieważ miał to być jednocześnie jeden z punktów promowania naszej szkoły i projektu wśród lokalnej społeczności. Pokaz wytworu naszej pracy miał mieć miejsce na Eko-Rynku w Grodzisku Wielkopolskim 22 maja 2020 r. w ramach cyklicznie organizowanego przez miasto Happeningu Ekologicznego.

Po uzgodnieniu z Urzędem Miejskim w Grodzisku Wielkopolskim akcję przeprowadzono w okrojonej wersji w formie online. Dostosowaliśmy się do zmienionej formy imprezy, dlatego uczniowie podczas zajęć zdalnych w ramach Projektu wykonali grę typu Escape Room pt. „Zadymione miasto…”: 

Zadymione miasto..- kliknij tutaj

Zabawa polega na wpisaniu poprawnej odpowiedzi na pytania i zagadki, co pozwala przejść do kolejnego zadania. To powoduje, iż biorący udział w grze muszą znaleźć za każdym razem poprawną odpowiedź, w przeciwnym razie nie przejdą na kolejny etap. Dzięki bardzo dobrej współpracy z UM w Grodzisku Wlkp. pozyskaliśmy drobne upominki dla pierwszych 10 osób, które rozwiązały nasz Escape Room.

Dodatkowo także uczniowie utworzyli spinner pt. „Co dobrego mogę zrobić dziś dla naszej planety?”. Link polecamy otwierać na urządzeniach z większym wyświetlaczem, np. na tablecie lub komputerze.

Koło losujące –  kliknij tutaj

We wrześniu szczęśliwie uczniowie dokończyli swoje makiety i zaprogramowali roboty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszyscy uczestnicy pracowali z dużym zaangażowaniem, zgodnie przyznali, iż praca pozwoliła im nie tylko zwiększyć swoje umiejętności z zakresu TIK, ale również wiedzę z dziedziny ekologii. Jednakże największą wartością dodaną jest umiejętność współpracy, dzielenia się obowiązkami i poczucie współodpowiedzialności za grupę.

 Multimedia

 Zachęcamy również do zapoznania się z prezentacją, która przedstawia realizację projektu:

 

—————————————-

Zespół projektowy

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 4 im. kpt. Józefa Rejdycha ww Grodzisku Wlkp.
Nauczyciel – opiekun grupy projektowej: Barbara Glinka-Polaczek
Uczniowie – członkowie zespołu projektowego:

  1. Sebastian Nowak
  2. Dawid Koszuta
  3. Amelia Nowak
  4. Kacper Kubiak
  5. Maja Kaczmarek
  6. Aleksandra Judek
  7. Mikołaj Fabiś
  8. Barbara Michalczak
  9. Jakub Maćkowiak
  10. Zuzanna Kaźmierczak
  11. Filip Moryson
  12. Jessica Borowczak
  13. Antoni Walkowiak
  14. Bartosz Walkowiak
  15. Oliwier Krystek
  16. Matylda Łapińska
  17. Oliwia Golczak
  18. Igor Pozdrowicz
  19. Kinga Kosicka
  20. Łukasz Nowaczyk