Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Żeby zostać artystą istnieje tylko jeden sposób, trzeba się nim urodzić.”

Ludwik Kaczmarek

ur. 23 kwietnia 1926
zm. 01 lipca 1975
Szkoła Podstawowa im. Ks. Leona Formanowicza w Modliszewku

Opowieść pani Teresy Sulej o Ludwiku Kaczmarku
Wspomnienia pani Moniki Kaczmarek-żony
Zdjęć: 17
Filmów: 2

Pochodzenie

Ludwik Kaczmarek urodził się 23 kwietnia 1926 r. w Modliszewku. Matka miała na imię Rozalia, a ojciec Jan. Zmarł 1 lipca 1975 r. z powodu guza mózgu.

Dzieciństwo

Ludwik Kaczmarek miał młodszego brata Józefa. Wychowywał się bez ojca. Oprócz matki opiekowała się też nim ciotka, która mieszkała w tym samym domu. Jako kilkanastoletni chłopiec ciężko pracował w gospodarstwie należącym do Niemców w miejscowości Dziadkowo.

Edukacja i młodość

Przed II wojną światową uczęszczał cztery lata do szkoły w Modliszewku. Klasę siódmą ukończył 12 kwietnia 1961 roku w Szkole Podstawowej dla Pracujących, która mieściła się w Goślinowie. Zasadniczą służbę wojskową odbył w latach 1947 – 1949 w Przemyślu. Pracował w kancelarii wojskowej jako pisarz. Ożenił się z Moniką Tomaszewską, mieszkanką Modliszewka. Ślub cywilny odbył się w Świątnikach w grudniu w 1955 roku, a kościelny 29 stycznia 1956 roku. Miał trzy córki: Ewę (ur.28.12.1956r.), Krystynę (ur.30.09.1958r.) i Annę (ur.06.04.1966r.)

Etapy działalności

Praca zawodowa

Etap pierwszy

W latach 1945 – 1947 pracował w gorzelni Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Łabiszynku.

Etap drugi

Od 1955 do 1958 roku pracował na stanowisku brygadzisty w Państowwym Ośrodku Maszynowym w miejscowości Winiary.

Etap trzeci

Dzięki sąsiadowi, panu Ludwikowi Góralczykowi, w kwietniu 1961 roku został zatrudniony jako pracownik fizyczny na przejeździe kolejowym Winiary koło Gniezna. Po odbyciu szkolenia otrzymał stanowisko dróżnika. Pracował tam 14 lat do maja 1975 roku.

Praca artystyczna i społeczna

Pan Ludwik Kaczmarek był artystą samoukiem. Potrafił grać na różnych instrumentach między innymi na harmonii. Tworzył obrazy i pamiątki okolicznościowe z prasowanej słomy. Wykonał mapę Polski, portret Leszka Białego, Mikołaja Kopernika i wiele innych. Największym jego dziełem był mur kamienny odgradzający kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Modliszewku od ruchliwej szosy. Pan Ludwik sam go zaprojektował i wykonał z kamieni polnych. Budowa tego ogrodzenia trwała 2 lata (od 1972 r. do 1974 r.). Na prośbę miejscowego proboszcza-księdza Szulca odnowił krzyż, który znajdował się na wieży kościelnej. Była to praca, za którą nie wziął żadnego wynagrodzenia. Pomagał także bezinteresownie miejscowym i okolicznym rolnikom w stawianiu zabudowań gospodarczych: stodoły w Pyszczynie, obory w Świątnikach, chlewu w Napoleonowie i kurnika w Nowaszycach. Sam również wybudował dom dla swojej rodziny.

Znaczenie postaci

W opinii mieszkańców Modliszewka pan Ludwik Kaczmarek był społecznikiem, który przyczynił się do rozwoju lokalnego środowiska. Do dziś zachowały się jego dzieła i wybudowane obiekty. Był bardzo lubiany i poważany przez ludzi, ponieważ zawsze służył im radą i pomocą.

Źródła:

– wywiad z żoną Ludwika Kaczmarka panią Moniką Kaczmarek oraz córkami: panią Ewą Maziarz i panią Krystyną Kaczmarek przeprowadzony przez uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. L. Formanowicza w Modliszewku 6 maja 2014 roku,

– rozmowa z mieszkańcami Modliszewka: panią Teresą Sulej i panem Ludwikiem Góralczykiem,

– Kronika parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Modliszewku,

– Księga Zaślubionych parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Modliszewku,

– zdjęcia i kopie dokumentów udostępnione przez rodzinę Kaczmarków,

– strona internetowa http://pl.wikipedia.org/wiki/Modliszewko.

Kalendarium:

  • 1926 ― Narodziny bohatera
  • 1955 ― data ślubu cywilnego
  • 1956 ― ślub kościelny
  • 1961 ― ukończenie siódmej kl...
  • 1972 ― rozpoczęcie budowy mu...
  • 1974 ― zakończenie budowy mu...
  • 1975 ― Śmierć bohatera

Cytaty:

  • „Żeby zostać artystą is...”

Zobacz też:

  • > Miejsce śmierci b...
  • > Miejsce narodzin ...