Paweł Pachulski

ur. 28 stycznia 1963
zm.
Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Ślesinie

Zdjęć: 1

Paweł „Pikun” Pachulski.Ur. 28.01.1963 roku w Ślesinie.

Od 1983 roku żonaty.

Dwoje dzieci.

Regionalista, dziennikarz radiowy, autor, sportowiec.

Przydomek „Pikun” odziedziczył od swoich przodków z rodziny Pachulskich, która trudniła się handlem.

Udokumentowana tradycja nadawania przydomków członkom rodzin zajmujących się handlem w Ślesinie, sięga połowy XIX wieku. Handel bowiem był przez mieszkańców Ślesina najwyżej cenioną formą działalności. Stąd też przydomki w znaczący sposób wyróżniały te rodziny podkreślając jednocześnie ich status społeczny a dziś są ważną częścią historii Ślesina.

Po ukończeniu szkoły podstawowej w Ślesinie w roku 1977 rozpoczął naukę w Zespole Szkół Zawodowych im M. Kopernika w Koninie, w zawodzie Mechanik Kierowca Pojazdów Drogowych, zakończoną maturą w roku 1981.

W latach 1982-87 pracował w zakładach VEB Gummiwerke w Turyngii, na stanowisku Spritzer/Kontrolleur. Po powrocie do kraju w 1987 roku podjął pracę w wyuczonym zawodzie w Stacji Kontroli Pojazdów GS w Ślesinie.

Od 1990 roku wspólnie z żoną prowadzi własną działalność handlową.

Od 2012 roku prowadzi na antenie Radia Konin autorski program „Klawe Radio” , poświęcony dawnemu i współczesnemu życiu mieszkańców Ślesina i okolic. Ciekawostką programu jest prognoza pogody zapowiadana w gwarze Ochweśnickiej.

Zamiłowanie do badania historii regionu i lokalnych legend przejął od swojego dziadka Teofila Pachulskiego (1901-1990). W dorosłym już życiu przeobraziło się ono w pasję, która doprowadziła w roku 1997 do odkrycia wczesnośredniowiecznego grodu zatopionego w toni Jez. Mikorzyńskiego.

Dzięki temu odkryciu jedna z najstarszych i najpiękniejszych lokalnych legend „O Klarze Mikorskiej”, została potwierdzona na podstawie znalezisk (artefaktów metalowych, elementach uzbrojenia, ceramiki, szczątków zabudowy). Obecnie na ternie grodziska prowadzone są badania archeologiczne pod kierunkiem prof. Wojciecha Chudziaka z Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu, mające na celu ustalenie pierwotnej funkcji tego obiektu.

W roku 2013 wspólnie z redakcyjnym kolegą Sławomirem Zasadzkim zrealizował film dokumentalny pt. „Ostatni Świadek”. Kanwą filmu stała się prawdziwa historia uratowania rodziny Żydowskiej przez mieszkańców wsi Głębockie podczas II Wojny Światowej.

Od dzieciństwa biegle posługuje się lokalnym językiem – gwarą Ochweśnicką, która jako „język tajemny” używana była w Ślesinie przez rodziny trudniące się handlem, głównie gęsiami, bydłem i tzw. ”medycyną”, czyli lekami rodzimej produkcji.

W roku 2007 wydał książkę pt. „Słowa Nie Pochodzą Znikąd” poświęconą fenomenowi tego języka.

Jest także współautorem wydanej w 2012 roku książki pt. „Z Problematyki Etnograficznej Ślesina i Okolic” w której opisuje historię handlu gęsiami na przełomie XIX i XX wieku w Ślesinie.

W roku 1993 założył w Ślesinie sekcję sportową Kick-boxingu, która w roku 1996 została przekształcona w Klub Sportowy „Feniks”. 3-krotny Mistrz Polski i 12-krotny medalista Pucharu Polski oraz Grand Prix Polski w Kick-boxingu w konkurencji WAKO Musical Forms. Jako Instruktor wychował wielu wybitnych zawodników w tym 2-krotnego Mistrza Świata Karola Nowińskiego, zdobywców Pucharu Świata – Juliusza Góralskiego, Szymona Beredę i Krzysztofa Jacka.

W latach 1997 – 2013 jego wychowankowie zdobyli ogółem ponad 200 medali w rywalizacji krajowej i międzynarodowej. Od roku 2009 jest trenerem Kadry Narodowej Polskiego Związku Kick-boxingu w konkurencji WAKO Musical Forms.

Z jego inicjatywy w 2008 roku klub rozszerzył działalność o sekcję żeglarską.W latach 2002 i 2003 został wyróżniony za pomoc współpracę i szczególne zaangażowanie w realizacji zadań Powiatu Konińskiego.

Lekcje historii z Pawłem Pachulskim

Nie chcę siedzieć na widowni

„Klawe radio” ponad rok na fali

Zobacz też: