Kazimierz Gradecki

ur. 01 stycznia 1928
zm.
Zespół Szkół w Rychwale

Zdjęć: 9

Pochodzenie

Urodził się 1 stycznia 1928 roku w Zagórowie. Jego ojciec miał na imię Bronisław, a matka Bronisława, z domu Nowaczyk. Pochodził z rodziny robotniczej: matka była robotnikiem, a ojciec inwalidą wojennym.

Edukacja i młodość

W 1935 roku wstąpił do Publicznej Szkoły Powszechnej w Zagórowie, tu uczył się do 1939 roku – ukończył cztery klasy. W tym samym roku rozpoczęła się wojna. Podczas okupacji pracował u Niemców jako robotnik. Po zakończeniu wojny rozpoczął kursy dla dorosłych w Zagórowie i uzyskał świadectwo ukończenia szkoły powszechnej. Następnie kształcił się w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Koninie, które ukończył w 1951 roku. W tym samym roku w czasie wakacji został powołany na kurs dla przewodników drużyn harcerskich w Lesznie. Wykształcenie wyższe zdobył na UAM w Poznaniu; studiował pedagogikę.

Etapy działalności

Pierwszą pracę rozpoczął 15 sierpnia 1951 roku w Szkole Podstawowej w Ślesinie na stanowisku nauczyciela i koordynatora ogniw ZHP. Od 1 września 1952 roku jako dyrektor zaczyna pracę w Grochowach. Tę samą funkcję pełnił w Szkole Podstawowej w Rychwale od 1 września 1972 roku do 1984 roku. Przez wiele lat był Gminnym Dyrektorem Szkół (1976 – 1984). Dnia 5 stycznia 1952 roku poślubił Zofię z domu Rejduchowską. Obydwoje pracowali jako nauczyciele. W Grochowach przeżyli osobistą tragedię – w szkole tragicznie zginął ich syn Henryk. Córka Grażyna jest nauczycielem, a syn Krzysztof jest biznesmenem, jednym z najbogatszych Polaków. Kazimierz Gradecki oprócz zaszczytnej funkcji dyrektora, inspektora szkół w gminie był również prezesem Zarządu Oddziału ZNP w Rychwale. Był również inicjatorem i przewodniczącym Komisji Organizacyjnej Budowy Szkoły, w której obecnie się uczymy. Inwestycja ta była najnowocześniejszym obiektem szkolnym w powiecie konińskim. Obok szkoły wybudowano dom nauczyciela.

Znaczenie postaci

Kazimierz Gradecki to inicjator, budowniczy szkoły, boisk sportowych, strażak, rolnik, a przede wszystkim wspaniały nauczyciel i dyrektor. Człowiek ceniący ucznia i pracę nauczyciela, podkreślający rangę zawodu.

ODZNACZENIA

Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego 1997

Odznaka za Rozwój Województwa Poznańskiego 1965

Złota Odznaka ZNP 1977

Nagroda MOiWST III 1970

Nagroda KOiW 1979

Srebrny Krzyż Zasługi 1969

Odznaka za Zasługi dla ZSMP 1979

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski 1983

Kalendarium:

  • 1928 ― Narodziny bohatera
  • 1952 ― Ślub bohatera

Zobacz też:

  • > Miejsce zamieszka...
  • > Miejsce narodzin ...