Kazimierz Wolniczak

ur. 02 grudnia 1935
zm.
Szkoła Podstawowa w Wijewie

Narracja pana Kazimierza w przedstawieniu „Nowe szaty króla”2014
Rozmowa z Wójtem Gminy Wijewo, Panem Ireneuszem Zającem
„O teatrze amatorskim w Brennie”
Prezentacje uczniowskie – Pan Kazimierz Wolniczak
Zdjęć: 16
Filmów: 4
Nagrań: 2
Dokumentów: 4

Pochodzenie

Kazimierz Wolniczak urodził się 2 grudnia w 1935 roku w Brennie. Jego rodzice – Antoni Wolniczak i Agnieszka z domu Zalisz zajmowali się prowadzeniem gospodarstwa. Ojciec Kazimierza walczył na froncie zachodnim w okresie I wojny światowejoraz brał udział w walkach w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. Kazimierz Wolniczak miał siedmioro rodzeństwa, cztery siostry i trzech braci. Był szóstym z kolei dzieckiem w rodzinie.

Dzieciństwo

Kiedy miał cztery lata, 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Jego rodzina musiała opuścić swoje domostwo i zamieszkać kilka kilometrów dalej w Radomyślu, w domu zwanym Zollhause (dom graniczny). Mieszkało tam szesnaście różnych rodzin, których dzieci często bawiły się razem. W związku z tym, że rodzice Kazimierza Wolniczaka dużo czasu spędzali w pracy, musiał on opiekować się najmłodszym bratem. Jednym z wydarzeń, które Kazimierz Wolniczak zapamiętał z okresu wojny było obserwowanie spadającego niemieckiego samolotu niedaleko domu, w którym mieszkał.

Edukacja (lub „młodość”)

Po wojnie, w 1945 roku wrócił wraz z rodziną do domu do Brenna, który znajdował się przy dzisiejszej ulicy Okrężnej. W wieku 10 lat rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Brennie. Był bardzo dobrym uczniem, już wówczas ujawniły się jego zdolności plastyczne i literackie. Od 1950 roku kontynuował edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. Tomasza Zana we Wschowie. Po zdaniu małej matury w 1953 roku uczył się dalej w Kolegium Nauczycielskim w Kościanie. W wieku dziewiętnastu lat rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Brennie, jednak wkrótce dostał wezwanie do wojska. W latach 1955-1957 odbywał służbę wojskową we Wrocławiu. Tam, dodatkowo poza służbą żołnierską, prowadził świetlicę dla żołnierzy, zajmował się organizacją wolnego czasu dla nich, przygotowywał potrzebne dekoracje. Po powrocie z wojska do domu kontynuował pracę w szkole. W roku 1961 założył rodzinę. Ożenił się z Wiktorią z domu Bura, z którą ma dwoje dzieci: syna Alojzego i córkę Marię. Żona Wiktoria pracowała i nadal pracuje w bibliotece w Brennie. Przez cały czas wspiera swojego męża w jego wszelkich społecznych działaniach. Syn Alojzy, mieszkający w Brennie, jest bardzo aktywnym członkiem rady sołeckiej.

Etap pierwszy działalności -praca w szkole i praca społeczna

W Szkole Podstawowej w Brennie Kazimierz Wolniczak pracował prawie czterdzieści lat (1954-1991). Uczył głównie uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich, a także w starszych klasach takich przedmiotów, jak plastyka, technika i język polski. Zajmował się również organizacją przedstawień teatralnych, apeli środowiskowych, prowadzeniem kroniki szkolnej. Poza pracą zawodową działał społecznie, włączając się aktywnie w działania na rzecz wsi i regionu. Pisał scenariusze, organizował przedstawienia teatralne i przygotowywał dekoracje na różnorodne imprezy środowiskowe i religijne. W latach 1957-1985 wyreżyserował trzydzieści sztuk teatralnych, w tym dziesięć z młodzieżą szkolną i dwadzieścia z dorosłymi.

Etap drugi – dalsza praca na rzecz społeczności lokalnej

Po przejściu na emeryturę nadal poświęca wiele czasu działalności społecznej. Zajmuje się wystrojem miejsc zebrań okolicznościowych takich, jak spotkania rocznicowe kół i organizacji. Przygotowuje Jasełka i części artystyczne z okazji różnych spotkań i imprez środowiskowch np. dożynki, dzień kobiet i inne. Na stałe zajmuje się dekorowaniem kościoła parafialnego w Brennie (od lat 60-tych). Przygotowuje dekoracje na różne okazje związane ze świętami m.in. takimi, jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Pierwsza Komunia Święta, Boże Ciało, droga krzyżowa i inne. Systematycznie pisze artykuły o tematyce związanej z historią i kulturą naszego regionu do gazet lokalnych m.in.: „Wizji Lokalnej” wydawanej w Gminie Wijewo oraz „Słowa Ziemii Wschowskiej” wydawanej w sąsiednim powiecie Wschowa.

Pasje …

Jego pasje związane z teatrem zaowocowały reaktywowaniem przedstawień teatralnych, organizowanych wspólnie z radą sołecką z Brenna i nauczycielkami Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie. W latach 2011-2014 przygotowano wspólnie cztery nowe przedstawienia. Kazimierz Wolniczak współpracował w reżyserowaniu oraz wystąpił w nich jako aktor i narrator. Jest również autorem różnorakich scenariuszy. W 2001 roku scenariusz sztuki pt. „Dożynki wiejskie w Brennie” jego autorstwa został nagrodzony trzecim miejscem i opublikowany w Wielkopolskich Zeszytach Folkloru (1/2001). Konkurs ten zorganizowany był przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Kazimierz Wolniczak jest utalentowanym grafikiem i plastykiem, wykonuje wiele napisów, dekoracji, tablic i folderów ogłoszeniowych. Jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Brennie. Od wielu lat prowadzi kroniki tej organizacji. Włącza się w wiele inicjatyw związanych z działaniami na rzecz wsi Brenno oraz Gminy Wijewo. Interesuje się historią i tradycją regionu. Tej tematyki dotyczy większość jego artykułów prasowych. W 2000 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie „Obywatel Reporter” organizowanym przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, nad którym patronat medialny objęła „Polityka”. Nagroda została przyznana za artykuły O breńskich topolach i Skąd się wzięła Brzozovia zamieszczone w miesięczniku „Słowo Ziemi Wschowskiej”.

W roku 2013 wraz z profesorem Kazimierzem Stępczakiem i telewizją Poznań brał udział w realizacji filmu dokumentalnego pt. „Bartek z Piekła” opowiadającego historię życia Jana Kowalewicza, lokalnego pustelnika, żyjącego pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku we włoszakowickich lasach (teren przynależy do Gminy Wijewo).

Jego szczególnym hobby jest żużel. Kibicuje drużynie Unii Leszno od lat pięćdziesiątych. Sam posiada motor marki WFM rocznik 1958, którym często w porze letniej jeszcze jeździ. W 2012 roku wziął udział w konkursie „Bycza Miłość” organizowanym przez Klub Żużlowy „Unii Leszno”, w którym otrzymał tytuł laureata. Opisał wówczas własną historię zainteresowania drużyną i jej osiągnięciami.

Poza tym często jeździ na rowerze, chętnie bierze udział w rajdach rowerowych organizowanych w najbliższej okolicy. Dba sumiennie o swój przydomowy ogródek, hoduje króliki. Latem pływa w pobliskim Jeziorze Białym. Można go porównać do „człowieka renesansu”: wszechstronnie uzdolniony i do tego aktywny społecznie.

Znaczenie postaci

Kazimierz Wolniczak za swoją działalność otrzymał wiele podziękowań i nagród uznania. Ściśle współpracuje m.in. z radą sołecką wsi Brenno, Ochotniczą Strażą Pożarną w Brennie, Kołem Gospodyń Wiejskich w Brennie, Zespołem Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Brennie i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wijewie. Wszystkie te organizacje i instytucje wielokrotnie doceniły wkład pracy Kazimierza Wolniczaka, przekazując mu oficjalne podziękowania, doceniając jego wkład w rozwój naszego regionu. Cechuje go bardzo dobra organizacja pracy, aktywna postawa społeczna, bezinteresowność i życzliwość. Potrafi pięknie opowiadać dawne i współczesne dzieje.

Jego działania i postawa jest niepowtarzalnym wzorem dla innych ludzi. Posiadając niezwykłe zdolności ofiarowuje je swojej społeczności lokalnej, wzbogacając nasze życie kulturalne.

Źródła:

Wywiad z Kazimierzem Wolniczakiem (CDEW 2014).

Archiwum rodzinne Kazimierza Wolniczaka.

Kroniki Ochotniczej Straży Pożarnej w Brennie (3 części).

Kroniki Szkoły Podstawowej w Brennie, obecnie w bibliotece Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie.

„Wizja Lokalna”, artykuły autorstwa Kazimierza Wolniczaka.

Sukces Pana Kazia, „Słowo Ziemi Wschowskiej”, nr 6/118/00.

Kazimierz Wolniczak, Dożynki Wiejskie w Brennie, „Wielkopolskie Zeszyty Folkloru”, nr 1/2001.

Rozmowa z Mieczysławem Furmańczakiem, członkiem rady sołeckiej w Brennie (CDEW 2014).

Rozmowa z Dorotą Pytlik, nauczycielką Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie (CDEW 2014).

Rozmowa z Barbarą Wilińską, wicedyrektor Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie (CDEW 2014).

Rozmowa z Wójtem Gminy Wijewo, Ireneuszem Zającem (CDEW 2014).

Bartek z piekła – pustelnik z włoszakowickich lasów, on-line: http://e-boszkowo.pl/?id=60&id_artykulu=28

Bartek z piekła, film PTV Poznań, 2013, on-line: http://www.youtube.com/watch?v=V_MKJxxZC5w

Po słodkie pieniądze (1996), Historia kina w Wijewie (1996), Pierzodarcie (1996), Kto odbierał dzieci od „bociana”? (1997), Kopanie pyrek (1997) – artykuły autorstwa Kazimierza Wolniczaka on-line: http://www.brenno-tojestto.pl/publikacje.html (przykłady artykułów).

Materiał multimedialny wykonany w trakcie pracy w projekcie CDEW 2014.

Zdjęcia udostępnione przez Grzegorza Klamka, Brenno, (Cyfra Studio).

Kalendarium:

  • 1945 ― uczeń Szkoły Podstawo...
  • 1950 ― nauka w Liceum im. T....
  • 1954 ― praca nauczyciela w S...
  • 1955 ― służba wojskowa we Wr...
  • 1957 ― pierwszy etap działal...
  • 1957 ― publikowanie artykułó...
  • 1939 ― wysiedlenie, Radomyśl...
  • 1991 ― organizacja przedstaw...
  • 1935 ― Narodziny bohatera
  • 1953 ― Kolegium Nauczycielsk...
  • 1961 ― małżeństwo z Wiktorią...
  • 1991 ― przejście na emerytur...
  • 2000 ― „Wyróżnienie w konkur...
  • 2013 ― Wyróżnienie w konkurs...
  • 2013 ― współrealizator filmu...

Źródła:

Cytaty:

  • „Pan Kazimierz jest oso...”
  • „Pan Wolniczak to człow...”

Zobacz też:

  • > powstanie wielkop...
  • > I wojna światowa ...
  • > II wojna światowa...
  • > Nad Jeziorem Breń...
  • >
  • >