Józef Nynek

ur. 02 września 1881
zm. 08 maja 1944
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wlelkopolskim

Zdjęć: 4

Pochodzenie

Na temat pochodzenia Józefa Nynka wiemy niewiele. Jego ojciec Michał Nynek urodził się 2 września 1881 r. w Jankowicach (na wschód od Poznania), zmarł 12 kwietnia 1955 r. Matka -Franciszka urodziła się 6 marca 1887 r. w powiecie jarocińskim, zmarła 9 czerwca 1953 r. Ich ślub odbył się 10 września 1907 r. w Kucharkach (pow. jarociński).

Dzieciństwo

Wszelkie wiadomości, a jest ich niewiele, dostarczył nam Waldemar Nynek. Według informacji dostarczonych przez tego krewnego, Józef Nynek urodził się około 1910 roku w powiecie jarocińskim. Spędził wczesną młodość w okolicach wsi Kucharki. Był dzieckiem wrażliwym, lubił spędzać czas z książką. Często pomagał rodzicom w pracach przy gospodarstwie.

Edukacja (lub „młodość”)

Etapy działalności

Józef Nynek brał udział w akcji „Burza” – operacji wojskowej zorganizowanej i podjętej przez oddziały Armii Krajowej przeciw wojskom niemieckim w końcowej fazie okupacji niemieckiej, bezpośrednio przed wkroczeniem Armii Czerwonej, prowadzonej w granicach II Rzeczypospolitej. Trwała od 4 stycznia 1944, kiedy wojska radzieckie przekroczyły na Wołyniu granicę polsko-radziecką z 1939, do stycznia 1945.Rozkaz do jej rozpoczęcia wydał w listopadzie 1943 komendant główny Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski.Po przekroczeniu przez Armię Czerwoną wschodniej granicy II Rzeczypospolitej i odrzuceniu wysuniętej przez władze RP oferty współdziałania wojskowego z ZSRR, 12 stycznia 1944 komendant główny Armii Krajowej wydał rozkaz nr 126, zapowiadający wsparcie Armii Czerwonej w walce z Niemcami w miarę naszych sił i interesów państwowych. 26 października 1944 jego następca gen. Leopold Okulicki wydał rozkaz zakończenia akcji.

Etap pierwszy

Opis etapu pierwszego…

Etap drugi

Opis etapu drugiego…

Kolejne etapy…

Opis kolejnych etapów…

Znaczenie postaci

Znaczenie postaci dla jej współczesnych i potomnych…

Zginął 8 maja 1944 r. w Jarkowie od kul radzieckiego NKWD. Wraz z nim poległ chorąży Stanisław Kordas. Obaj zostali pochowani w mogile legionisty Zdzisława Łewickiego, poległego w 1918 r. Dla uczczenia pamięci poległych w Jarkowie bohaterskich żołnierzy, odsłonięto w Małogoszczu w 1990 r. pomnik. Józef Nynek, pseudonim „Szczęsny”, jest postacią do dziś niezgłębioną i nieodnalezioną. Wszelkie informacje na jego temat są znikome i oparte tylko i wyłącznie na spotkaniach i rozmowach z jego krewnym Waldemarem Nynkiem, który dysponuje kilkoma fotografiami Józefa. Od wielu lat próbuje dowiedzieć się czegoś na temat swojego przodka, jednak jest to bardzo trudne. Kontaktowaliśmy się m.in. z Leszkiem Żebrowskim (pisarz, publicysta, historyk zajmujący się m.in. żołnierzami wyklętymi), by dowiedzieć się czegoś więcej na temat żołnierzy poległych w lesie w Jarkowie. Niestety, nawet on nie potrafił wiele powiedzieć na temat samego „Szczęsnego”. Niemniej jednak jest to postać, która zasługuje na to, by znaleźć swe miejsce w encyklopedii, ponieważ oddał swe życie za ojczyznę, walcząc za naszą wolność.

Kalendarium:

  • 1944 ― Śmierć bohatera

Zobacz też:

  • > Miejsce narodzin ...