Katarzyna Pawłowska

ur. 16 sierpnia 1989
zm.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Teofili z Działyńskich Szołdrskiej - Potulickiej

Wywiad z p. Robertem Taciakiem
Zdjęć: 9
Filmów: 1

Pochodzenie

Urodziła się 16 sierpnia 1989 roku w Przygodzicach, niewielkiej miejscowości pod Ostrowem Wielkopolskim. Jej rodzice to Mirosław i Jolanta.

Pradziadek, Stefan Nowak, przed II wojną światową mieszkał we Francji i brał udział w wyścigach.

Dzieciństwo

Pasję rowerową odziedziczyła po rodzicach. Kolarstwo uprawiała także jej młodsza siostra Joanna. Brat Wojtek jest zaś koszykarzem.

Jako dziecko, uczennica Szkoły Podstawowej w Przygodzicach, wystartowała w masowej imprezie sportowo-rekreacyjnej. Sama Katarzyna mówiła: „Nie wiedziałem wówczas, że jestem młodziczką, ale w tym pierwszym swym starcie zajęłam drugie miejsce. To był mój początek przygody z rowerem i kolarstwem.”

Edukacja (lub „młodość”)

Pierwszym jej klubem był Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Szperek” Antonin w latach 2002 – 2007. Klub w dalszym ciągu prowadzi szkolenie dzieci i młodzieży w kolarstwie szosowym, torowym, przełajowym, górskim i MTB. W zajęciach tego klubu uczestniczą dziewczyny w wieku od 11 – 23 lat, które później zasilają kluby lepiej sytuowane.

Jej pierwszym trenerem był pan Bogusław Janiak, pod okiem którego zaczęła wygrywać wyścigi i kolekcjonować puchary, medale i dyplomy. Nazbierało się tego już dość dużo i wypełniają one pokój naszej orliczki z Przygodzic.

Od 2007 roku trenowała w UKS Jedynka Limaro Kórnik, gdzie trenerem był pan Robert Taciak, a następnie w kadrze narodowej – trener pan Grzegorz Ratajczak. Trenuje od trzech do pięciu godzin dziennie. A przed ważnym startem jeszcze intensywniej. Jedenaście miesięcy w roku spędza poza domem rodzinnym, ale jak sama mówi: „coś kosztem czegoś”.

Jest studentką Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, na kierunku menedżer sportu.

Wolny czas spędza zbierając grzyby, czytając książki, słuchając muzyki (głównie popu).

Uwielbia zapach czarnej kawy, bez której trudno jej się obyć. Z jedzenia natomiast preferuje krwiste mięsa, ryby i befsztyk tatarski.

W 2013 roku reprezentowała barwy kanadyjskiej formacji GSD Gestion Kallisto, natomiast w sezonie 2014 jeździ dla holenderskiej ekipy Boels Dolmans.

Etapy działalności

Sport

Etap pierwszy

Sukcesy sportowe:

W 2009 roku zdobyła brązowy medal w jeździe indywidualnej na czas podczas mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym.

W 2009 roku w deszczowym Borku Wielkopolskim wygrała jako orliczka podczas szosowych mistrzostw Polski jazdę indywidualną na czas na dystansie 18 kilometrów. Stanęła 24 czerwca 2009 roku na najwyższym miejscu podium i dwa dni później na trasie Dolsk – Borek Wielkopolski wygrała wyścig ze startu wspólnego w kategorii U23. Te dwa zwycięstwa odniosła pod okiem trenera – Roberta Taciaka z Kórnika.

Rok 2010 przyniósł jej wielki sukces międzynarodowy. W dniu 10 września w Sankt Petersburgu razem z koleżankami z Polski zdobyła tytuł wicemistrzyni Europy w wyścigu drużynowym na torze – kategoria U23. Polki jechały dystans 3 kilometrów w czasie 3 minut 32 sekund i przegrały walkę o złoty medal z Belgijkami o trzy sekundy.

„Trzy lata startów na torze. Przed kilkoma dniami (rok 2010) w Pruszkowie do kolekcji swych sportowych osiągnięć dorzuciłam kolejne tytuły: wicemistrzyni Polski (kategoria U23) w omnium, czyli wieloboju kolarskim, na który składa się sześć specjalności, oraz w scratchu. I jakby tych sukcesów w 2010 roku było mało, należy i wypada dopisać tytuły mistrza Polski w wyścigu punktowym elity i U23.” – powiedziała pani Kasia.

W 2012 roku wygrała mistrzostwo Polski w szosowym wyścigu indywidualnym ze startu wspólnego oraz mistrzostwo Polski w jeździe parami.

A w 2013 roku zdobyła mistrzostwo Polski w jeździe indywidualnej na czas i brązowy medal w indywidualnym wyścigu szosowym.

Etap drugi

Dalsze sukcesy sportowe głównie na arenie międzynarodowej:

Rok 2011

Apeldoorn (Holandia) – srebrny medal mistrzostw Europy w wyścigu punktowym

Rok 2012

Melbourne – Mistrzyni Świata w kolarstwie torowym w konkurencji scratchu (zawodniczki ścigają się wspólnie, a wygrywa ta, która pierwsza pokona 40 okrążeń – 10 km),

– Londyn – 11 miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w wyścigu kolarskim kobiet ze startu wspólnego,

– Aguascalientes (Meksyk) – zwycięstwo w wyścigu punktowym (20 km) w zawodach Pucharu Świata w kolarstwie torowym,

– Poniewież (Litwa) –brązowy medal w Mistrzostwach Europy w Omnium i srebrny w Wyścigu na dochodzenie drużynowo.

Rok 2013

– Mińsk – Mistrzyni Świata w kolarstwie torowym.

Rok 2014

– Cali (Kolumbia) – srebrny medal Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym w wyścigu scratch. W sprincie drużynowym biało-czerwoni zajęli siódme miejsce,

–Cali (Kolumbia) – VI miejsce w omnium (wieloboju), w Mistrzostwach Świata w kolarstwie torowym.

Kolejne etapy…

Mamy nadzieję, że kolejne etapy i spektakularne sukcesy jeszcze przed nią.

Znaczenie postaci

Jest pierwszą w historii polskiego kolarstwa kobietą, która została najlepszą na świecie zawodniczką w kategorii seniorek.

Pochodzi z małej miejscowości, ale dzięki wsparciu rodziny, własnemu uporowi i ciężkiej pracy pokazała, że można osiągnąć wielki sukces.

To dzięki niej klub sportowy „Limaro” w Kórniku stał się znany w świecie kolarstwa, a inne zawodniczki z tego klubu mają wspaniały wzór do naśladowania.

Zobacz też: