Ryszard Tomaszewski

ur. 20 października 1947
zm.
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

Początki telewizji kablowej w Swarzędzu
Ryszard Tomaszewski
Zdjęć: 19
Filmów: 3
Nagrań: 1
Dokumentów: 1

Informacje o pochodzeniu

Urodził się 20 października 1947 roku w Poznaniu.

Dzieciństwo

Od dzieciństwa interesował się sztuką, występował w Teatrze Studio Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego Spółdzielczości Pracy w Poznaniu grając w przedstawieniach takich jak: m.in. „Chłopcy z placu broni” czy „O dwóch takich co ukradli księżyc”. Dostał również propozycję zagrania w jednym z odcinków Teatru Telewizji Kobra. Zdolności muzyczne realizował grając na skrzypcach w szkolnej orkiestrze.

Młodość i rodzina

Ukończył Technikum Mechaniczne w Poznaniu a później w 1972 roku Politechnikę Poznańską na Wydziale Mechanicznym. Następnie rozpoczął pracę jako konstruktor w poznańskiej fabryce obrabiarek Wiepofama. Pan Ryszard Tomaszewski uwielbiał pracę z dziećmi i młodzieżą – był instruktorem ZHP w stopniu podharcmistrza, instruktorem modelarstwa lotniczego ale przede wszystkim stale był związany z filmem. Przez wiele lat prowadził amatorski Klub Filmowy Orbita przy Telewizji Młodych Kosmonautów na os. Kosmonautów w Poznaniu. Prowadził Dziecięce Akademie Filmowe jako instruktor filmu i fotografii kategori”S”, które to uprawnienia zostały mu nadane przez Ministra Kultury i Sztuki. Dla pana Ryszarda bardzo ważna jest rodzina, z którą stara się spędzać jak najwięcej czasu mimo napiętego grafiku swoich zajęć.Pan Ryszard Tomaszewski i jego żona Barbara mają dwoje dzieci Marcina i Paulinę oraz pięcioro wnucząt: Patrycję, Kacpra, Natana, Konrada i Majkę.

Początki przygody filmowej w Swarzędzu

Do Swarzędza wprowadził się na początku lat dziewięćdziesiątych i początkowo rozpoczął pracę w Spółdzielni Mieszkaniowej w pionie samorządowym, ale marzeniem pana Ryszarda było stworzenie w naszym mieście telewizji. Miał trochę swojego sprzętu, głowę pełną pomysłów i duże zacięcie. I tak się zaczęło… W 1992 roku zaczął działać Klub Młodych Reporterów złożony z uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu, którego instruktorem był pan Ryszard Tomaszewski. Zaczęto kręcić coraz więcej programów pod tytułem Magazyn Młodych Reporterów „ Życie na gorąco” gdzie ukazywano najważniejsze wydarzenia z życia naszego miasta. W 1993 roku powstała Swarzędzka Telewizja Osiedlowa.

Swarzędzka Telewizja Kablowa

Marzenie pana Ryszarda o stworzeniu telewizji w naszym mieście zaczęło się spełniać. W 1995 roku z inicjatywy Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej powstała telewizja kablowa i pan Ryszard był jednym z jej głównych organizatorów. Brał czynny udział w tworzeniu i rozwoju Swarzędzkiej Telewizji Kablowej. Przez wiele lat realizował programy, prowadził debaty w telewizyjnym studio, kręcił różne reportaże. Zrealizował setki programów popularyzujących Swarzędz. Od 31 marca 2011r. jest już na emeryturze ale nadal czynnie działa w Swarzędzkiej Telewizji Kablowej służąc radą i doświadczeniem młodszym reporterom i nagrywając programy dotyczące naszego miasta.www.telewizja-swarzedz.pl

Zainteresowania

Interesuje się ogrodnictwem. Jest zapalonym działkowcem i chętnie opowiada o swojej pasji.

Cechy charakteru

Pan Ryszard jest człowiekiem bardzo wesołym i otwartym oraz niezwykle wrażliwym. Posiada talent literacki, który wykorzystuje przy różnych okazjach układając okolicznościowe dowcipne wierszyki dla swojej rodziny i przyjaciół. Z wielkim szacunkiem odnosi się do wszystkich swoich rozmówców bez względu na to, czy przeprowadza wywiad z przedszkolakami, czy też z osobami dorosłymi. Posiada niezwykłą pogodę ducha.

Znaczenie postaci

Pan Ryszard Tomaszewski to postać niezwykle ważna dla Swarzędza. Przez lata popularyzował i popularyzuje sprawy naszego miasta, promując nie tylko sport, oświatę, miasto ale również tradycje, kulturę i piękno ziemi swarzędzkiej na terenie gminy i również na terenie powiatu poznańskiego. W 2013 roku otrzymał tytuł szczególnie zasłużonego dla rozwoju Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu.Jest to człowiek życzliwy, bardzo otwarty i wesoły, który zyskał sympatię i uznanie mieszkańców Swarzędza.

Źródła:

Zobacz też:

  • >