Barbara Pikulik

ur. 1960
zm.
Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. dra Bolesława Domańskiego w Zakrzewie

Zdjęć: 11

Barbara Pikulik i jej praca

Pochodzenie

Barbara Pikulik urodziła się w 1960 roku w Czaplinku.

Dzieciństwo

Dzieciństwo spędziła w Małym Buczku na Złotowszczyźnie. Już wtedy zaczęła się jej przygoda z rzeźbą. Jej ojciec rzeźbił chodaki, koniki itp. dla własnych potrzeb. Barbara podglądała pracę ojca i sama zaczęła rzeźbić w korze a także w glinie.

Edukacja

W 1978 roku ukończyła szkołę zawodową ZNTK w Pile. Naukę kontynuowała w Liceum Ekonomicznym w Złotowie, które ukończyła w 1982 roku. Po założeniu rodziny (jest matką sześciorga dzieci) nie było czasu na rozwijanie pasji, za to dekorowała ściany swojego domu malowanymi scenami z bajek.

Powrót do pasji z dzieciństwa

Do rzeźbienia wróciła za namową braci gdy rozwiązała własną firmę, a mąż wyjechał za granicę do pracy. Pierwsze prace wystawiła na konkursie w Małym Buczku, gdzie zdobyła II miejsce i nagrodę publiczności.

Początki pracy rzeźbiarskiej

Początkowo Barbara Pikulik rzeźbiła małe figurki i zajęła się płaskorzeźbą. W 2004 roku wykonała płaskorzeźby stacji drogi krzyżowej, które mieszczą się w kościele w Kamieniu koło Radawnicy. Prowadziła warsztaty „Rzeźba i malarstwo” w „Domu Polskim”-Zakrzewskim Domu Kultury. Jej rzeźby mieszczą się m.in. w ołtarzu głównym w kościele w Czernicach, w szkołach i instytucjach. Wiele osób prywatnych ma też je w swoim posiadaniu. Na coroczne spotkania z Matką Boską Radosną wyrzeźbiła postać Jezusa frasobliwego i figurę Matki Boskiej Radosnej. Jest stałym członkiem jury w konkursie „Pięć Prawd Polaków-prawdy wciąż żywe” i fundatorką nagrody publiczności na wystawie prac pokonkursowych. Barbara Pikulik bierze udział w licznych plenerach np.: „Krajeńskie Kapliczki” praz w warsztatach artystycznych w ramach projektu „Historyczne Ławeczki Łobżenicy”.

Sukcesy

Barbara Pikulik brała udział w wielu konkursach, na których zdobyła:

-I miejsce w ogólnopolskim Plenerowym Konkursie Rzeźbiarskim „Krajeńska Matka Boska Leśna” Złotów 2012 r.,

-II miejsce w III Konkursie Rzeźbiarskim „Rzeźba w parku” Buczek Mały 2004r.,

-III miejsce w konkursie na rzeźbę plenerową „Plener Rzeźbiarski Brzostowo” 2012r.,

-wyróżnienie w I Międzywojewódzkim Konkursie „Sztuka Ludowa Północnej Wielkopolski (Krajna i Pałuki) w Twórczości Dzieci i Młodzieży oraz Ich Opiekunów” Wągrowiec 2004r.,

-nagrodę publiczności w II i III Konkursie Rzeźbiarskim „Rzeźba w Parku” Buczek Mały 2004r.,

-wyróżnienie w Konkursie Rzeźbiarskim „Rzeźba w Parku” Buczek Mały 2002r.,

Chwila obecna

Obecnie Barbara Pikulik pracuje zawodowo jako listonosz, jest radną gminy Zakrzewo i nadal rzeźbi.

Znaczenie postaci

Barbara Pikulik w nietuzinkowy sposób promuje gminę Zakrzewo, jest niezaprzeczalnie autorytetem w dziedzinie twórczości ludowej, którą stara się rozporopagować i wspierać nie tylko na niwie lokalnej. Jej twórczość stanowi inspirację np. dla młodzieży uczestniczącej w warsztatach czy plenerach rzeźbiarskich do pracy artystycznej.

Zobacz też: