Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Jako młodzi kaliszanie zrozumcie, że nie żyjecie sami dla siebie, że każdy z ...”

Tomasz Jeżyk

ur. 18 grudnia 1978
zm.
Szkoła Podstawowa nr17 z Oddziałami Integracyjnymi im. B. Koszutskiego w Kaliszu

Wywiad z Panem Tomaszem Jeżykiem
Zdjęć: 7
Nagrań: 1

Pochodzenie

Tomasz Jeżyk jest rodowitym kaliszaninem. Urodził się 18 grudnia 1978 roku. Mama Bernadeta z zawodu laborant, ojciec Jan z zawodu przedsiębiorca. Ma żonę Elizę i syna Dawida.

Dzieciństwo

Od dzieciństwa interesował się literaturą polską i historią Kalisza. Gdy był małym chłopcem marzył o podróżach. Jego ulubiona książka z tamtych lat, a właściwie wiersz „Mateuszek idzie w świat”, wpłynął na to, że uwielbia podróże. Mówi: życie to jedna wielka podróż do ziemi obiecanej.

Młodość

Tomasz Jeżyk uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 16 w Kaliszu im. Powstańców Wielkopolskich. Ze szkoły najlepiej wspomina lekcje historii z Panią Mosica, oraz akcje społeczne. Po ukończeniu ośmioklasowej szkoły podstawowej uczęszczał do Zespołu Szkół Technicznych WSK w Kaliszu. Zdobył zawód technika mechanika. W latach 1998- 2003 Studiował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na Wydziale Historii. Napisał pracę magisterską na temat konfliktów izraelsko arabskich od powstania państwa Izrael do pierwszego pokoju w Camp David. Jego marzenia o podróżach spełniły się, zwiedził prawie całą Europę. Pierwszą podróż odbył do Niemiec a właściwie jeszcze NRD. Co najbardziej utkwiło mu z tych podróży? Kolory, których brak było w Polsce. Kilkukrotnie był w USA, aby obserwować pracę różnych organizacji pozarządowych.

Etapy działalności

Początki pracy na rzecz innych ludzi

Tomasz Jeżyk jest współzałożycielem fundacji „Bread of Life” (w roku 2006) wcześniej „Stowarzyszenia Kompas”. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 6 w Kaliszu (od 2006 do dziś). Jest założycielem klubu karate „Kyokushin-Kan Karate David Club” w którym pracuje od 2005 roku. Pomysł na założenie fundacji „Bread of Life” narodził się w związku z niesieniem pomocy ludziom biednym na dworcach. Pomoc rozpoczęła się od rozdawania kanapek i gorącej herbaty na dworcach w Poznaniu i Kaliszu.

Łączenie pasji i pracy zawodowej

Założył klub karate „Kyokushin-Kan Karate David Club”, ponieważ chciał podzielić się swoją pasją z innymi. Zaczął pracę w szkole, ponieważ bardzo lubi pracę z dziećmi i młodzieżą. W szkole uczy historii i wychowania fizycznego. Jest bardzo lubiany przez młodzież.

Podejmowane działania

Fundacja „Bread of Life”, w której Pan Jeżyk działa rozwija się bardzo dobrze. Ma pod swoją opieką coraz więcej dzieci i młodzieży, a także dorosłych. Fundacja organizuje regularnie takie imprezy jak: Wigilia na kaliskim rynku i zbiórki odzieży, koncerty. Nie żałuje, że założył fundację, ale mówi, że są plusy i minusy w szczególności w porozumiewaniu się z różnymi urzędami. W fundacji pracuje już 10 lat. W Klubie Karate „Kyokushin-Kan Karate David Club” trenuje wielu młodych zawodników. Organizuje mnóstwo ciekawych imprez. Jedną z nich jest Maraton z Karate. Klub liczy sobie 9 lat.

Znaczenie postaci

Jego motto życiowe brzmi: „Jako młodzi kaliszanie zrozumcie, że nie żyjecie sami dla siebie, że każdy z was ma jakiś talent, dar który może wykorzystać do budowy tego kapitału w Kaliszu.” Dostał wyróżnienie za działalność trenerską w klubie karate. Wybraliśmy go, ponieważ zrobił wiele dla kaliskiej młodzieży i innych potrzbujących. Poprzez organizowane zajęcia pokazuje młodzieży, że mogą osiągnąć sukces i odciąga wielu z nich ze złej drogi życiowej. Udawadnia wszystkim, że można dzielić życie rodzinne i pracę z pasją pomagania. To człowiek wielkiego serca – wolontariusz z krwi i kości. Jest wzorem dla nas tym cenniejszym, że jest młodym człowiekiem, z którym możemy się zaprzyjaźnić.

Kalendarium:

  • 1978 ― Data urodzenia

Cytaty:

  • „Jako młodzi kaliszanie...”

Zobacz też: