Czesław Klaczyński

ur. 19 lipca 1901
zm. 10 maja 2004
Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zbrudzewie

Wspomnienie o Powstaniu Wielkopolskim
Wspomnienia wnuka Czesława Klaczyńskiego
Wywiad prawnuczki z powstańcem
Zdjęć: 12
Filmów: 4
Nagrań: 3
Dokumentów: 5

Pochodzenie

Czesław Klaczyński (1901-2004 ), kupiec, urzędnik, uczestnik powstania wielkopolskiego. Urodził się 19. VII 1901 r. w Śremie. Syn Antoniego, mistrza obuwniczego i Franciszki z domu Wujek.

Dzieciństwo

Wychowywał się w rodzinie patriotycznej. Od dziecięcych lat jego pasją był sport, a w szczególności piłka nożna.

Miał rodzeństwo: Władysława, Wincentego, Romana, Marcelego i Walentynę.

Edukacja

Ukończył szkołę podstawową w Śremie w 1915 roku.

W 1922 skończył kurs księgowości i korespondencji handlowej w Prywatnej Akademii Handlowej w Poznaniu.

Etapy działalności

Młodość

Od pierwszego czerwca do trzydziestego pierwszego października 1916 roku pracował jako pomocnik biurowy w kancelarii adwokackiej i notarialnej, następnie w biurze budowniczego Starka. W marcu 1918 Stark (członek Hakaty) zwolnił go z pracy za przynależność do harcerstwa.Wstąpił do drużyny skautowej imienia T. Rejtana. W 1918 wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego

Okres Wojenny

Wspólnie z braćmi Władysławem, Wincentym, Marcelim i Romanem wziął udział w powstaniu wielkopolskim w Śremie. W styczniu 1919 wstąpił do pierwszej kompanii batalionu śremskiego. Uczestniczył w wojnie polsko – bolszewickiej. Walczył od lipca do listopada 1920 pod Jabłonną, Mińskiem Mazowieckim i Zambrowem. Po zakończeniu działań wojennych spędził 4 miesiące na leczeniu w kościańskim szpitalu wojskowym.

Okres Międzywojenny

Po zwolnieniu z wojska (VII 1921) pomagał bratu Romanowi w składzie handlu skórami w Poznaniu. Po śmierci brata (1923) przejął po nim sklep z obuwiem. W latach 1934-1939 pracował na stanowisku inkasenta w Zakładach Miejskich w Śremie.

Ożenił się w 1926 roku ze Stanisławą Gorzelańczyk ze Śremu. Miał dzieci: Tadeusza, Emilię, Barbarę, Krystnę, Genowefę, Aleksandrę, Stanisława i Mariana.

Okres II wojny światowej

W czasie II wojny światowej wraz z rodziną został wysiedlony do Generalnej Guberni i przebywał najpierw z Małkini, a nastepnie w Warszawie. Podczas powstania warszawskiego został aresztowany przez Niemców i wywieziony do obozu pracy w okolicach Kamieńca Ząbkowickiego

Okres powojenny

Po wyzwoleniu wrócił do Śremu i do emerytury pracował jako urzędnik w Urzędzie Miasta oraz Centrali Nasiennej. Był członkiem Towarzystwa Gimnastycznego ”Sokół ”. Przez pewien czas pełnił funkcję sekretarza tej organizacji. Założył sekcję piłki nożnej śremskiego ”Sokoła”. Działał w Towarzystwie Wojaków i Powstańców, po 1945 w Związeku Bojowników o Wolność i Demokrację (członek Zarządu i skarbnik).

Zmarł 10.05.2004r. w Śremie. Pochowany został na cmentarzu parafialnym.

Odznaczenia i wyróżnienia

Odznaczony: Medalem Polska Swojemu Obrońcy, Medalem Niepodległości – za całokształt działalności niepodległościowej Zarządzeniem Prezydenta II Rzeczypospolitej z 1933 roku. W 1998 roku otrzymał z rąk ówczesnego Premiera Jerzego Buzka Szablę Kawaleryjską. Za udział w Powstaniu Wielkopolskim otrzymał stopień wojskowy kapitana.

ZNACZENIE POSTACI

Sylwetka i życie Pana Czesława Klaczyńskiego może być wzorem Wielkopolanina – Patrioty. Dla nas, Śremian, stał się symbolem nie tylko Powstania Wielkopolskiego, ale także poświęcenia i działalności dla Polski. Na spotkaniach z okazji kolejnych rocznic i świąt narodowych, a także swoim dzieciom, wnukom i prawnukom zawsze powtarzał pewną krótką, ale jakże ważną dewizę życiową: „Pamiętajcie, że jesteście Polakami”.

BIBLIOGRAFIA

* Słownik Biograficzny Śremu

* APP Zarząd Miejski w Śremie, Akta osobowe Czesława Klaczyńskiego

* Odeszli. Czesław Klaczyński, Gazeta Wyborcza 01.11.2004 r.

* Wspomnienie o dziadku Tomasza Klaczyńskiego,

* Zbiory autora Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919 w Śremie i jego obraz we wspomnieniach uczestnika wydarzeń Czesława Klaczyńskiego – praca Bartosza Żeleźnego

* Dzieje Śremu pod red. Stefana Chmielewskiego Warszawa – Poznań 1972

* Antoni Czubiński , Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919, Poznań 1978

* Przeżył cały wiek. Czesław Klaczyński,

* Tygodnik Śremski 24 lipca 2001 Zbigniew Szmidt, Śrem, Poznań 1994

* Bartosz Żeleźny, Zdzisław Żeleźny, Przywrócić rangę Powstaniu Wielkopolskiemu.Tydzień Ziemi Śremskiej, nr 371/2006

* Bez jednego wystrzału. Film zrealizowany przez Muzeum Śremskie i lokalną telewizję TV RELAX w 1995r. (fragment filmu udostępniony przez lokalną telewizję).

http://tvrelax.pl/extra/kategoria/dokument/916-bez-jednego-wystrzalu-powstanie-wielkopolskie.html

Kalendarium:

    Źródła:

    Zobacz też:

    • > Miejsce narodzin ...
    • > Miejsce śmierci b...
    • >
    • >
    • >