Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Całe życie, jako strażak i kominiarz, staram się być rzecznikiem ochrony prze...”

Józef Wrzesiński

ur. 06 listopada 1925
zm. 24 marca 1983
Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ciążeniu

Zdjęć: 12

Dzieciństwo

Józef Wrzesiński urodził się 6 listopada 1925 roku w Lądku, w rodzinie kominiarskiej o tradycjach patriotycznych, jako syn Maksymiliana i Marianny z domu Gielicz. Dzieciństwo spędził w Lądku. Ojciec Maksymilian za zasługi w dziele odzyskania przez Polskę niepodległości odznaczony Krzyżem Polskiej Organizacji Wojskowej oraz odznaczony w 1932 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem Niepodległości.

Edukacja

Ukończył Szkołę Podstawową im. Wojska Polskiego w Lądku, następnie w 1938 roku rozpoczął naukę w Szkole Zawodowej w Słupcy .Wybuch II wojny światowej uniemożliwił mu dalszą edukację. Po zakończeniu działań wojennych uczył się zawodu kominiarza od swojego ojca. 6 września 1951 roku uzyskał tytuł Mistrza Kominiarstwa.

Praca zawodowa

Podczas wojny, jako niepełnoletni chłopak pracował w niemieckiej fabryce farb w Poznaniu, w której panował duży rygor. Za drobne przewinienie groziły surowe kary. Pewnego razu za spóźnienie do pracy dostał baty. Po powrocie z Poznania do domu rozpoczął praktykę u ojca, na terenie gminy Lądek jako kominiarz. Następnie w latach 1953 – 1955 samodzielnie pracował w Morzysławiu koło Wrześni. W latach 1955 – 1976 obsługiwał okręg Gniny Zagórów.
Od 1956 roku należy do Cechu Rzemiosł Różnych w Słupcy, zarejestrowany pod nr 0561.

Praca społeczna

We wczesnej młodości Józef Wrzesiński wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Lądku. Po ojcu odziedziczył zamiłowanie do pracy społecznej. W roku 1962 został wybrany do zarządu. Obejmując funkcję naczelnika, przejął kierowanie jednostką na płaszczyźnie operacyjnej oraz bojowej. Od początku działalności stawiał na młodzież, co zaowocowało utworzeniem młodzieżowych zastępów, które w latach późniejszych miały wiele sukcesów w zawodach OSP w kraju i za granicą. W 1968 roku zainicjował i powołał Komitet Rozbudowy Strażnicy, którego został również członkiem. Aktywnie uczestnicząc w rozbudowie strażnicy między innymi zajął się gromadzeniem funduszyi pozyskiwaniem źródeł dofinansowania. W 1972 roku rozbudowę zakończono i strażnicę oddano do użytku. W okazałym budynku oprócz pomieszczeń OSP, sali widowiskowo-tanecznej, garaży sprzętu bojowego, siedzibę znalazły takie instytucje jak: Urząd Gminy, Biblioteka, GOK, ZBOWID, Komitet ZSL, kawiarnia. Również duże zasługi położył w rozwój Orkiestry Strażackiej w Lądku, dbając o jej wyposażenie oraz doskonalenie repertuaru.
Z relacji mieszkańców Gminy Lądek wynika, że Józef Wrzesiński był bardzo zaangażowanym społecznikiem i doskonałym organizatorem. W środowisku lokalnym mówi się o nim, że był ludzki.
Podobno czuł się bardziej strażakiem niż kominiarzem. Twierdził, iż te zawody są ze sobą bardzo powiązane, bowiem czyszczenie kominów jest również sprawą bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jego dzieci zgodnie potwierdzają, iż straż była całym jego życiem, w pełni temu się oddał. Pewnego razu podczas towarzyskiego spotkania w Zagórowie powiedział:
„Całe życie, jako strażak i kominiarz, staram się być rzecznikiem ochrony przeciwpożarowej w środowisku, nie tylko w Lądku i w swojej gminie, ale w okolicznych wioskach i gminach. To moja pasja, ale i fach który wykonuję sumiennie z pełną ofiarnością”.
Praca na rzecz środowiska lokalnego przynosiła mu wiele satysfakcji zarówno w pracy zawodowej jak i społecznej w OSP, czuł się tam potrzebny i spełniony. Jednak z wiekiem zaczęły go dotykać problemy zdrowotne, chorował na serce i cukrzycę. W 1976 roku ciężko chory, zamiast do lekarza, pojechał na zebranie przed zawodami w Sompolnie, z którego wrócił z udarem. Ostatnie 6 lat swojego życia spędził w chorobie. Mimo, iż przeszedł pełną rehabilitację po paraliżu, nie mógł już pracować. Jego warsztatem zajęli się synowie. Jego wkład w pracę i wysiłek odbija się echem po dzień dzisiejszy. Ochotnicza Straż Pożarna w Lądku rozwija się dalej, osiągając wiele sukcesów podczas akcji pożarniczych jak i w zawodach pożarniczych w kraju i za granicą. Wielokrotnie odznaczony medalami, m.in.: brązowym, srebrnym i złotym za Zasługi dla Pożarnictwa, Złotym Znakiem Związku – najwyższym odznaczeniem pożarniczym Uchwałą zarządu OSP w Lądku nadano imię Józefa Wrzesińskiego.

Małżeństwo i rodzina

W 1952 roku poślubił Czesławę Wziętek , z pobliskiego Jaroszyna. Z tego małżeństwa przyszło na świat sześcioro dzieci: Eugeniusz (1953), Danusia (1954), Zenon (1955), Mikołaj (1956), Bogusław (1957), Alicja (1959). Niestety dwoje z nich zmarło: Danusia, mając dwa lata i miesięczny Mikołaj.

Znaczenie postaci

Działając w lokalnym środowisku, angażował i konsolidował społeczność wokół OSP w Lądku, co miało duży wpływ na kulturowy rozwój mieszkańców oraz propagowanie postawy obywatelskiej i właściwego bezpieczeństwa przeciwpożarowego w okolicy. Był inicjatorem rozbudowy remizy OSP w Lądku. Silnie związany ze środowiskiem lokalnym.

Kalendarium:

  • 1925 ― Narodziny bohatera
  • 1951 ― Uzyskał tytuł Mistrza...
  • 1952 ― Małżeństwo z Czesławą...
  • 1968 ― Zainicjował i powołał...
  • 1972 ― Zakończono rozbudowę ...
  • 1983 ― Śmierć bohatera

Cytaty:

  • „Całe życie, jako straż...”

Źródła:

  • Gazeta Słupecka „...
  • Przegląd Koniński

Zobacz też: