Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Ojczyzna to kraj dzieciństwa miejsce urodzenia to jest ta mała najbliższa ojc...”

Jacek Bartczak

ur. 27 sierpnia 1967
zm.
Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Raszkowie z siedzibą w Pogrzybowie

Historia rodziny- przodkowie
Pasje i zainteresowania
Ściana z autografami
Raszków Nasza Gmina- prezentacja
Zdjęć: 17
Filmów: 3
Dokumentów: 1

Młodość i wykształcenie

Jacek Bartczak urodził się 27 lipca 1967 roku w Ostrowie Wlkp. Swoje dzieciństwo i młodość spędził w rodzinnym miasteczku Raszkowie, z którym związany jest do dziś. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. Od najmłodszych lat interesował się historią i przyrodą. Czas wolny spędzał z kolegami grając w piłkę nożną lub wędkując.


W latach 1982-1986 podjął naukę w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wlkp. Po maturze rozpoczął studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku historia. Ukończył także studia podyplomowe z wiedzy o społeczeństwie na Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi.


W 1991 roku poślubił Iwonę Paszek, z którą ma dwóch synów: Huberta i Kacpra.
W latach 1991-2006 pracował jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wlkp.

Działalność publiczna

Równolegle z rozwojem kariery zawodowej Pan Jacek zaczął interesować się działalnością publiczną na rzecz powiatu ostrowskiego. W roku 2002 został radnym. Funkcję tę pełnił do 2006 roku. Do rady powiatu wybrano go także w 2006, 2010 i 2014 roku. Dzięki swemu zaangażowaniu zdobył duże zaufanie i przychylność mieszkańców gminy Raszków. W 2006 roku został wybrany burmistrzem Gminy i Miasta Raszków i pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego. W wyborach na burmistrza w roku 2010 oraz 2014 roku uzyskał jedne z najlepszych procentowo wyników w Polsce.


W czasie swojego urzędowania udało się w gminie zrealizować wiele strategicznych inwestycji. W Raszkowie wybudowano pełnowymiarową halę sportowo-widowiskową, a także boisko ze sztuczną nawierzchnią. Przy szkole w Korytach wybudowano salę gimnastyczną, a przy szkole w Radłowie nowoczesne boisko wielofunkcyjne. Dokonano termomodernizacji wielu placówek oświatowych. Na terenie gminy powstało wiele nowych dróg. Zmodernizowano główną drogę powiatową o długości 20 km, przy której powstała ścieżka rowerowa od Ostrowa do Raszkowa. W kilku miejscowościach powstały nowoczesne siłownie zewnętrzne Fit Parki. Na miejscu dzikich wysypisk śmieci postawiono nowoczesne elektrownie wiatrowe. W miejscowości Przybysławice odrestaurowano kilkuhektarowy park z XIX wieku wraz z odtworzeniem stawów. W Pogrzybowie wybudowano zbiornik wodny „Kąpielka” z plażą i boiskiem do piłki siatkowej oraz nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Przeprowadzano także wiele remontów sal wiejskich, dzięki czemu reaktywowało swoją działalność 20 Kół Gospodyń Wiejskich. Na rynku raszkowskim wybudowano okazałą fontannę i zainstalowano dużo elementów małej architektury. W mieście nieopodal centrum zakupiono 2 ha ziemi i utworzono wspaniały park z piękną mosiężną fontanną. Obecnie rozpoczęto prace związane przebudową ratusza. Zakupiono także kilkanaście samochodów głównie dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W 2013 roku pan Jacek Bartczak otrzymał na gali Sportowa Polska tytuł „Inwestor na Medal 2013” Nagroda ta została przyznana na podstawie nominacji marszałka województwa wielkopolskiego za wyjątkowe zaangażowanie i efektywne działanie na rzecz rozwoju nowoczesnej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w gminie oraz regionie ze szczególnym uwzględnieniem budowy pełnowymiarowej hali sportowo-widowiskowej w Raszkowie. Nagroda ta przyznawana jest za wyjątkowe zaangażowanie w budowę lub modernizację obiektów sportowych i rekreacyjnych w Polsce. Burmistrz podczas różnych spotkań podkreśla dobrą współprace z radnymi gminnymi oraz organizacjami sportowymi i kulturalnymi. W ostatnich miesiącach najważniejszym zadaniem jakie postawił sobie burmistrz jest sprowadzenie do gminy dużego inwestora.


Pasje i zainteresowania


Główną pasją pana Jacka Bartczaka jest myślistwo, wędkarstwo, historia regionu i bractw kurkowych. Burmistrz był inicjatorem reaktywowania działalności bractw kurkowych w Raszkowie, Pleszewie i Roszkach. Był pierwszym powojennym redaktorem naczelnym ogólnopolskiego pisma Braci Kurkowych Proporzec. Kolekcjonuje stare dokumenty, pocztówki, zdjęcia i przedmioty związane z przeszłością ziemi raszkowskiej. Zapytany o swoje hobby odpowiada: „Coraz częściej historycy doceniają naukową wartość pocztówek w poznawaniu przeszłości. Posiadają one dodatkową, czarodziejską wręcz moc przenoszenia nas w nieistniejący już świat naszych przodków i przestrzeń, w jakiej żyli”. Najcenniejsze według pana Jacka są pocztówki patriotyczne z czasów zaborów. Natomiast najciekawsze pocztówki to takie, które przedstawiają obiekty architektoniczne z przeszłości danej miejscowości. Pan Jacek twierdzi, że: „Pocztówki mają w sobie specyficzne ciepło, są obiektem wzruszeń, nostalgii i zadumy nad przemijaniem, często rozpalają iskry przywiązania do małej ojczyzny”. W 2012 roku na uroczystym podsumowaniu XXI Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu album pod redakcją Jacka Bartczaka pt: „Dawny Powiat Odolanowski na starych pocztówkach 1887-1932” otrzymał II nagrodę. Ciekawą pozycją książkową jest także monografia pt: „Raszków na przestrzeni wieków” pod redakcją Jacka Bartczaka i Gerarda Kucharskiego. Głównym inicjatorem publikacji był pan Jacek Bartczak, a pomysł na napisanie książki zrodził się jeszcze na studiach.


Znaczenie postaci


Pan Jacek Bartczak jest osobą, która dała się poznać jako dobry gospodarz gminy oraz pasjonat historii naszego miasteczka. Dzięki dobrze podjętym inwestycjom nasza gmina może pochwalić się nowoczesną bazą sportowo-rekreacyjną. Rozwój tego rodzaju infrastruktury sprawia, że wszyscy mają równe szanse, aby rozwijać swoje sportowe zdolności i zainteresowania bez względu na wiek. Badając historię naszej gminy, Pan Jacek pokazał nam, że Polska jest krajem wielu „małych ojczyzn”, a jej wizerunek budowany jest w oparciu o to, co każdemu z nas jest najbliższe, najlepiej znane i ukochane. Jego historyczne inicjatywy i publikacje zachowują pamięć o minionych dziejach i ludziach, którzy zapisali się na kartach historii ziemi raszkowskiej. Pan Jacek Bartczak ciągle uświadamia nam, że to kultura, historia i ludzie małych miasteczek tworzą obraz naszego kraju.

Bibliografia:

wywiad z panem Jackiem Bartczakiem

„Dawny Powiat Odolanowski na starych pocztówkach 1887-1932” pod red.Jacka Bartczaka

folder informacyjny o Gminie i Mieście Raszków

www.raszkow.pl

www.ostrów.naszemiasto.pl

www.naszrynek.pl

zdjęcia – zbiory prywatne pana Jacka Bartczaka

gazetaostrowska.pl/tag/raszkow/

Kalendarium:

  • 1967 ― Narodziny bohatera
  • 1986 ― studia
  • 1991 ― ślub
  • 2002 ― Radny powiatu ostrows...
  • 2006 ― Wybory na burmistrza ...
  • 2012 ― II nagroda za album p...
  • 2013 ― Przyznanie nagrody &#...

Cytaty:

  • „Ojczyzna to kraj dziec...”

Źródła:

  • ” 140- lecie zał...
  • ” Dawny Powiat O...
  • ” Niemiecka mnie...
  • „Raszków na prze...
  • „Stan badań na t...
  • ” Wybrane wydarz...

Zobacz też:

  • > Raszków