Powrót Encyklopedia Wielkopolan „służyć pomagać innym ludziom”

Eugeniusz Byliński

ur. 24 grudnia 1935
zm.
Zespół Szkół w Pamiątkowie

Pacyfikacja Brodziszewa
Zdjęć: 19
Filmów: 1

POCHODZENIE, RODZINA, EDUKACJA

Urodził się 24.12.1935 r. w Brodziszewie. Obecnie mieszka w Szamotułach. Pochodzi z wielodzietnej chłopskiej rodziny. Ojciec Feliks (brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, działacz społeczny), matka Jadwiga (z domu Klockiewicz). Miał ośmioro rodzeństwa (dziś żyje troje). Lata dzieciństwa i młodości Eugeniusza Bylińskiego przypadają na czas II wojny światowej. Po wojnie, do 1955 roku, pracowało w gospodarstwie rodziców.

W grudniu 1939 r., w wyniku pacyfikacji Brodziszewa, wraz z rodziną został osadzony w więzieniu we Wronkach. W marcu 1940 r. po odzyskaniu wolności rodzina nie mogła wrócić do Brodziszewa. Najpierw trafili do Przemyśla koło Sierakowa (marzec-lipiec), następnie zaś do Ostroroga, do domu babci. Gdy ojcu udało się znaleźć pracę w charakterze ogrodnika przenieśli się do Buszewa w powiecie szamotulskim i tam zostali już do końca wojny.

Z dzieciństwa w tym czasie pamięta przerażenie, kiedy ktoś w nocy przychodził i walił w drzwi; pamięta wieczory i noce okresu okupacji. Zachował wspomnienie jak przez Buszewo „przejeżdżali żołnierze radzieccy; jechali w kierunku Berlina. Wszyscy cieszyli się na ich widok” – dla nich to był koniec wojny. W 1945 r. wrócili do Brodziszewa, gdzie wszystko było zniszczone, zdewastowane, ale na szczęście z jego rodziny wszyscy przeżyli. Rodzice jego nigdy nie chcieli wspominać tego czasu – cieszyli się, że żyją.

Edukację po wojnie rozpoczął w Szkole Podstawowej w Brodziszewie, a później w Jastrowie. Pracując równocześnie uczył się i zdobył wykształcenie średnie.

Żonaty od 1966 r. z Ireną z domu Nowak, ma dwoje dzieci: córkę i syna, oraz dwoje wnuków.


Jego hobby to majsterkowanie – zawsze miał przy sobie jakiś scyzoryk lub kombinerki. Wszystko potrafił naprawić.

Jego motto to : „ważne jest aby być, a nie tylko mieć” oraz „praca dla innych nie zapominając o rodzinie”.

DZIAŁALNOŚĆ ZAWODOWA:

-Do roku 1955 pracował w gospodarstwie rodziców.
-Był pilotem wycieczek krajowych.
-Trzy kadencje pracował jako ławnik sądowy.
-Pracował w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Szamotułach.
-Przewodniczył Zarządowi Powiatowemu Związkowi Młodzieży Wiejskiej w Szamotułach.
-Pracował w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń.
-W 1981 r. przeszedł na rentę, a potem na emeryturę.

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Na jego działalność miały wpływ wydarzenia z 1939 r., które przyczyniły się do tego, że dziś udziela się społecznie. W 1992 r. był współzałożycielem Stowarzyszenia Byłych Więźniów Politycznych i Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych i Więzień z siedzibą w Brodziszewie. Spośród 191 ofiar pacyfikacji zebrało się wtedy 41 osób, a zarejestrowano 97 członków. Dziś żyje 18 osób – ofiar pacyfikacji. Samo stowarzyszenie liczy 40 członków. Dzięki jego działaniom osoby te otrzymały uprawnienia kombatanckie.

Wśród mieszkańców Brodziszewa, ale też całego powiatu, szerzona jest dzięki niemu wiedza o tym, co wydarzyło się w tej miejscowości w 1939 r.

Szkoła Podstawowa w Brodziszewie ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Byłych Więźniów Politycznych i Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych i Więzień. W roku 2006 szkoła otrzymała imię Ofiar Pacyfikacji Brodziszewa 1939. Została odsłonięta tablica pamiątkowa i otwarta szkolna izba pamięci.

2-3 razy do roku ma miejsce spotkanie stowarzyszenia. Członkowie odznaczają lub wyróżniają wtedy osoby, które w jakiś sposób włączyły się w ich prace. Stowarzyszenie przyczyniło się także do postawienia pomnika w miejscu aresztowania w Brodziszewie, a także umieszczenia tablicy pamiątkowej na murze kościoła w Brodziszewie i więzienia we Wronkach. Dzięki swojej działalności zebrało byłych więźniów, którzy byli rozproszeni po całej Polsce. Zadaniem stowarzyszenia jest zbieranie i gromadzenie dokumentów potwierdzających ówczesne wydarzenia.

Pan E. Byliński spotyka się nie tylko z kombatantami, ale i z młodzieżą. Próbuje przekazać im, jak ważna jest pamięć o minionych wydarzeniach. Uważa, że dzisiejszy patriotyzm jest inny niż ten wojenny, ale nadal bardzo ważny jest wzajemny szacunek do drugiego człowieka. Mimo iż wydaje się, że dzisiejsza młodzież ma do wszystkiego dostęp, to ważne jest, by „być grzecznym i uprzejmym”. Należy pracować nad sobą po to, by nasze otoczenie było lepsze, a wspólnie można osiągnąć więcej niż w pojedynkę. Pan Eugeniusz jest człowiekiem otwartym na dzieci i młodzież, bardzo szybko zyskuje ich sympatię i zainteresowanie. Jako człowiek wzbudza wielki autorytet nie tylko swoją wiedzą i pracą, ale i podejściem do życia. Spotkania z nim sprawiają, że czuje się, jakby dotykało się historii.

Jest prezesem Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Szamotułach, członkiem Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych w Poznaniu. Uczestniczył w pracach komisji kombatanckich w Poznaniu.

Publikacje:

Wraz z Marianem Królem jest autorem książki: „Pacyfikacja mieszkańców wsi Brodziszewo (1939-1940)”, Poznań 2009.

ODZNACZENIA I NAGRODY

Za swoją pracę społeczną otrzymał wiele podziękowań jak i odznaczeń:

– Za aktywną pracę społeczną otrzymał Krzyż Kawalerski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,

– Medal „Pro Memoria”,

– Medal „Pro Patria”

– Medal 90-lecia Związku Inwalidów Wojennych RP,

– Medal za działalność kombatancką,

– Krzyż Związku Inwalidów Wojennych,

– Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej,

– Srebrny Medal „Labor Omnia Vincit” – za krzewienie idei pracy organicznej,

– Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju,

– Honorową odznakę za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

ZNACZENIE POSTACI DLA WSPÓŁCZESNYCH I POTOMNYCH

Eugeniusz Byliński jest dowodem na to, że każdy człowiek powinien angażować się w życie swojego regionu. Naród powinien pamiętać o przeszłości i o tym, co go ukształtowało. Przez swoje spotkania z kombatantami i młodzieżą uświadamia, że każde miejsce ma swoją historię. Jego aktywność i życzliwość sprawia, że słucha się go z żarliwością i chce się wiedzieć więcej. Działania Pana Bylińskiego sprawiły, że historia Brodziszewa i innych miejscowości gminy jest wciąż żywa i pielęgnowana, chociażby przez pojawienie się tablic pamięci czy też nadanie imienia Ofiar Pacyfikacji Brodziszewa 1939 Szkole w Brodziszewie.

Odnośniki

Działalność E. Bylińskiego.

http://www.powiat-szamotuly.pl/Krzyz_za_zaslugi,10853.html

http://www.szamotuly.pl/aktualnosci/nie-zapominamy-70-rocznica-wyzwolenia-szamotul-spod-okupacji-niemieckiej.html

http://www.szamotuly.pl/aktualnosci/sto-lat-brodziszewskiej-szkoly.html

Źródła:

1. Wywiad z panem Eugeniuszem Bylińskim

2. Zdjęcia i dokumenty z rodzinnego archiwum

3. E. Byliński, M. Król, „Pacyfikacja mieszkańców wsi Brodziszewo (1939-1940), Poznań 2009.

4. D. Bartczak-Goldberg, S. Leśniewska, E. Bartczak Fechati, „Szkoła Podstawowa im. Ofiar Pacyfikacji Brodziszewa 1939 w Brodziszewie”, Poznań 2013.

Kalendarium:

  • 1935 ― Narodziny bohatera
  • 1939 ― Pacyfikacja Brodziszewa
  • 1945 ― Powrót do Brodziszewa...
  • 1992 ― Powstanie Stowarzysze...
  • 2005 ― Medal „Pro Memo...
  • 2006 ― Nadanie szkole w Brod...
  • 2008 ― Srebrny Medal Opiekun...
  • 2009 ― Publikacja książki &#...
  • 2013 ― Medal „Pro Patr...

Cytaty:

  • „służyć pomagać innym l...”

Źródła:

  • Pamięc o rocznicach
  • Przyznawanie wyróżnień...
  • Współpraca ze szkołą w...

Zobacz też: