Ludwik Miklaszewski

ur. 17 sierpnia 1869
zm.
Zespół Szkół w Iwnie - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika

Bibliografia
Zdjęć: 3
Dokumentów: 1


Pochodzenie i rodzina

Ludwik Miklaszewski urodził się 17 sierpnia 1869 roku w Kostrzynie Wielkopolskim. Jego ojciec – Tomasz, był krawcem. Jego matka-Marianna pochodziła z rodziny Kwiatkowskich. Miał brata-Jana.
Ożenił się ze Stefanią Rutkowską, która pochodziła z Lwówka koło Poznania. Mieli razem siedmioro dzieci – pięciu synów i dwie córki (synowie: Włodzimierz, Lech, Zygmunt, Wincenty i Aleksander; córki: Kazimiera i Halina).

Życie osobiste

Jako młodzieniec odbył przymusową służbę wojskową w armii pruskiej w Kilonii. Podczas kilkuletniego pobytu w Berlinie doskonalił swoje umiejętności krawieckie i uzyskał tytuł mistrza krawieckiego. Ponadto współpracował tam z rzemieślniczą młodzieżą polonijną i angażował się w prace Koła Polaków.
Ożenił się w 1895 roku w Berlinie. Do Polski wrócił (wraz z rodziną) w roku 1896 i osiadł w Poznaniu, gdzie cztery lata później założył zakład krawiecki. Do Kostrzyna Wielkopolskiego wrócił w roku 1918, w związku z pogarszającym się stanem zdrowia.
Zmarł 23 lipca 1931 roku na skutek choroby. Pochowany został na cmentarzu w Kostrzynie.

Życie zawodowe


W latach 1903 – 1917 zarządzał jako starszy Wolnym Cechem Krawieckim. Był wybitnym krawcem. Założony przez niego zakład krawiecki pod nazwą „Pracownia Ubiorów Męskich i Skład Sukna” szybko rozrósł się i stał się znaczącą firmą krawiecką w Wielkopolsce. Firma ta odnosiła sukcesy i otrzymała złoty medal na Wystawie Przemysłowej w Poznaniu w 1908 roku.
W 1911 roku został członkiem zarządu Izby Rzemieślniczej w Poznaniu i do roku 1918 był jej jedynym polskim członkiem. Podczas pełnienia tej funkcji, jako pierwszy upomniał się o prawa kobiet w rzemiośle krawieckim, postulując ich równouprawnienie.
Był przewodniczącym Zjednoczenia Związku Cechów Samodzielnych Rzemieślniczych.
W 1919 roku założył w Poznaniu spółdzielnie krawiecką, a w Kostrzynie Komunalną Kasę Oszczędności i był członkiem jej zarządu. Kasa Oszczędności na przestrzeni lat przeszła wiele zawirowań, lecz funkcjonuje po dziś dzień, jako bank spółdzielczy.
W 1919 roku po wybuchu Powstania Wielkopolskiego został mianowany przez Naczelną Radę Narodową komisarzem Izby Rzemieślniczej w Poznaniu.
Jako zasłużony działacz na rzecz rzemiosła w Wielkopolsce z okazji 25-lecia istnienia Izby Rzemieślniczej został mianowany jej honorowym cechmistrzem.

Działalność polityczna i społeczna


Swą karierę polityczną rozpoczął pod skrzydłami konserwatystów i wybrano go na wiceprezesa, utworzonego w 1910 roku, Związku Narodowego.

W 1918 roku mianowano go przewodniczącym Wydziału Pracy w Radzie Robotników i Żołnierzy w Kostrzynie.

21 stycznia 1919 roku został wybrany na burmistrza Kostrzyna Wielkopolskiego. Był jego pierwszym polskim burmistrzem w odrodzonej Polsce.
W 1928 roku zrezygnował z funkcji przewodniczącego Zjednoczenia Związków Cechów Samodzielnych Rzemieślniczych.
W latach 1928 -1930 był posłem na sejm drugiej kadencji. W sejmie pracował w Komisji Ochrony Pracy. Należał do klubu Związku Ludowo-Narodowego. Zajmował się sprawami związanymi z podatkiem przemysłowym oraz przenoszeniem oficerów w stan spoczynku.
W 1931 roku wyraził sprzeciwił co do sprawy brzeskiej, podpisując się pod zbiorowym protestem Wielkopolan.

Znaczenie postaci

Ludwik Miklaszewski zapisał się w historii gminy Kostrzyn, jako pierwszy polski burmistrz Kostrzyna Wielkopolskiego w odrodzonej Polsce. W historii Wielkopolski, jako działacz na rzecz interesów rzemieślników i równouprawnienia kobiet w rzemiośle. Natomiast w historii kraju, jako poseł na sejm. Był mistrzem w swoim zawodzie. Patriotą oddanym swojej Ojczyźnie. Jego zasługi uczczono nadając mu tytuł honorowego cechmistrza Izby Rzemieślniczej w Poznaniu oraz nazywając jego imieniem jedną z ulic w Kostrzynie Wielkopolskim.





Kalendarium:

  • 1869 ― Narodziny bohatera
  • 1919 ― Objęcie funkcji burmi...
  • 1928 ― Poseł na sejm II RP d...
  • 1931 ― Śmierć bohatera

Źródła:

  • Przemysłowiec

Zobacz też: