Stefan Kowalski

ur. 02 września 1947
zm.
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Skłodwoskiej - Curie w Wągrowcu

Zdjęć: 12


POCHODZENIE

Pan Stefan Kowalski urodził się 2 września 1947 r. we wsi Zalesie, gmina Złotów. W wieku 4 lat przybył do Wągrowca, gdzie mieszka do dziś. Mama Marianna była gospodynią domową. Tata Czesław z zawodu był rolnikiem. Pan Stefan ma troje rodzeństwa: dwie siostry i brata. W czasie II wojny światowej tata uczestniczył w kampanii wrześniowej – walczył pod Modlinem, należąc do wojsk łączności. Trafił do obozu wojskowego. Mama w wieku lat 18 została wywieziona na roboty do Niemiec. Oboje wrócili do Wągrowca po wojnie.
Ulubioną potrawą jest bigos, czas wolny lubi spędzać nad jeziorem, gdzie często towarzyszą mu ukochane wnuki.

EDUKACJA

7-klasową szkołę podstawową ukończył w Wągrowcu, a jego ulubionym przedmiotem były prace ręczne. Również w Wągrowcu ukończył szkołę średnią (1966 r.) i było to 5-letnie Liceum Pedagogiczne. W wyborze szkoły średniej pomogli rodzice. Ulubionym przedmiotem było wychowanie fizyczne. W 1976 r. ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

PRACA ZAWODOWA

Zgodnie z zainteresowaniami został nauczycielem wychowania fizycznego i w szkolnictwie przepracował 35 lat. W latach 1966-1974 pracował w Szkole Podstawowej nr 3 w Wągrowcu, w latach 1974-2001 w Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu. Najważniejsza w jego życiu była działalność sportowa. W tej dziedzinie odniósł wraz ze swoimi wychowankami wiele sukcesów. Zainteresował młodzież piłką siatkową, ręczną, koszykówką, lekkoatletyką. Prowadzone przez niego drużyny, zwłaszcza piłki siatkowej, zdobywały tytuły mistrzowskie w powiecie i województwie (pilskim, wielkopolskim).W latach 1966-1999 pan Stefan był wychowawcą kilkudziesięciu zawodników – siatkarzy. Zawodnicy trenowani przez niego w lekkoatletyce uzyskiwali tytuły mistrzowskie w powiecie, w województwie, a nawet w kraju. W 2001 roku zakończył pracę zawodową, przechodząc na emeryturę.

PRACA SPOŁECZNA

W 1984 r. Pan Stefan założył w Wągrowcu ligę piłki siatkowej, której do dnia dzisiejszego jest organizatorem i sędzią. Liga siatkarska to niezliczona ilość turniejów w Wągrowcu i powiecie wągrowieckim. W swych początkach zawody piłki siatkowej rozgrywane były na wolnym powietrzu, tylko część meczy rozgrywano w salach gimnastycznych szkół średnich.

Dzisiaj liga ma już ponad 30 lat i na boiskach spotykają się zawodnicy trzech pokoleń. Liga siatkarska powstała, by rozpowszechniać sport poza szkołą – w gronie zakładów pracy. Z czasem liga rozrosła się i mecze odbywają się także na poziomie regionu i województwa. W ciągu 31 lat działania Ligi mecze rozegrało 80 drużyn i 550 zawodników. 23 stycznia 2015 r minęło 40 lat odkąd Pan Stefan po raz pierwszy „dmuchnął w siatkarski gwizdek”.

Chcąc udokumentować działalność ligi Pan Kowalski napisał książkę pt. ,,30 lat rekreacyjnej piłki siatkowej w Wągrowcu i Powiecie Wągrowieckim 1980 – 2010’’. Przy realizacji książki współpracował z Panem Zbigniewem Groszakiem. W swojej domowej kolekcji Pan Stefan posiada zbiory zdjęć, pucharów, dyplomów, wyników, kronik z 30 edycji ligi piłki siatkowej.Jego marzeniem jest założenie izby pamięci rekreacyjnej piłki siatkowej w Wągrowcu.

Jako pierwszy pan Kowalski dostrzegł walory turystyczne Jeziora Durowskiego. Już na studiach zetknął się z pływalnią i pokochał ten sport. Postanowił przekazać swoją pasję młodym pokoleniom. Ponad 25 lat uczył pływania w jeziorze, w latach 70-tych zawiązał ruch społeczny, który miał zakładać strzeżone kąpieliska. Pan Stefan był w nim nie tylko ratownikiem, ale aktywnym działaczem WOPR w zarządzie powiatowym i wojewódzkim. Ponad 30 lat temu założył Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Kobylcu, które do dziś niesie pomoc, zapewnia bezpieczeństwo kąpiącym się. 18 sierpnia 1979 roku zainicjował budowę stanicy, która jest dumą mieszkańców Kobylca do dnia dzisiejszego.

25 lutego 2004 zwołane zostało zebranie założycielskie dotyczące powołania w Wągrowcu Towarzystwa Sportowego. Spotkanie zorganizował m.in. pan Stefan Kowalski, który wszedł w skład Komitetu Założycielskiego. Decyzja Starosty o wpisaniu do ewidencji prowadzonej przez Starostwo Powiatowe zapadła 17 maja 2004 roku. Odtąd zaczyna się społeczna praca pana Kowalskiego, na stanowisku prezesa, na rzecz rozwoju sportu – piłki siatkowej (młodzież i oldboje), sportowców ekstremalnych ASG, plażowej piłki siatkowej w Wągrowcu. Niezwykły okazał się talent Pana Kowalskiego w pozyskiwaniu sponsorów, nie tylko prywatnych, dzięki czemu można było organizować więcej imprez siatkarskich.

Pan Stefan nadal działa społecznie – jest członkiem zarządu sekcji emerytów przy oddziale ZNP w Wągrowcu, która to sekcja powstała m.in. dzięki niemu.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Za wieloletnią pracą społeczną na rzecz sportu i innej działalności został wyróżniony:
1. W 1981 r. – Złotą Odznaką Honorową za zasługi w rozwoju województwa pilskiego
2. W 1983 r. – Nagrodą inspektora Oświaty i Wychowania w Wągrowcu za osiągnięcia w pracy dydaktycznej
3. W 1986 r. – Nagrodą w plebiscycie ,,Honorowa Trybuna Trenerów i Wychowawców Młodzieży” w 1986 – organizowanym przez Zarząd Główny ZSMP w Wągrowcu i Przegląd Sportowy.
4. W 1987 r. – Złotym Krzyżem Zasługi za dwudziestoletnią wyróżniającą pracę pedagogiczna.
5. W 1987 r. – Złotą Honorowa Odznaką Zarządu Głównego WOPR – za 25-letnią pracę społeczną w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Wągrowcu.
6. W 1989 r. – Medalem za wybitne zasługi rozwoju oświaty województwa pilskiego.
7. W 1990 r. – Nagrodą Dyrektora szkoły za osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej.
8. W 1991 r. – Nagrodą Jubileuszową za XXV lat pracy w oświacie.
9. W 1993 r. – Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego.
10. W 1995 r. – Medalem za zasługi w rozwoju sportu szkolnego w województwie pilskim.
11. W 1996 r. – Nagrodą Jubileuszową za XXX lat pracy w oświacie.
12. W 2006 r. – Medalem z okazji 625 lecia miasta Wągrowca.
13. W 2009 r. – Nagrodą Herbu Powiatu Wągrowieckiego.
14. W 2014 r. – Tytułem Honorowego Prezesa Towarzystwa Sportowego w Wągrowcu.

ZNACZENIE POSTACI

Wesoły i serdeczny pan Stefan Kowalski dzięki swej pasji i chęci pracy społecznej przyczynił się do rozwoju wągrowieckiego sportu. Miłość do siatkówki przekazał kilku pokoleniom wągrowczan. Dzięki niemu na boiskach siatkarskich spotykają się trzy pokolenia siatkarzy, którym kibicują ich najbliżsi, nowe pokolenia przyszłych siatkarzy. Dla mieszkańców Wągrowca i okolic siatkówka stała się nie tylko ulubionym i powszechnym sportem, stała się ciekawym i ruchowym sposobem spędzania czasu wolnego, możliwością poznawania nowych ludzi z pasją. Inicjatywy pana Stefana w zakresie zapewniania bezpieczeństwa i opieki nad okolicznymi jeziorami jest bardzo cenna i ceniona przez mieszkańców Wągrowca.



Kalendarium:

  • 1947 ― Narodziny bohatera
  • 1961 ― Szkoła średnia
  • 1966 ― Praca zawodowa
  • 1972 ― Studia
  • 1974 ― Praca zawodowa
  • 1979 ― Praca społeczna
  • 1981 ― Nagrody i wyróżnienia...
  • 1984 ― Praca społeczna
  • 1984 ― Wodne Ochotnicze Pogo...
  • 2001 ― Emerytura
  • 2004 ― Praca społeczna
  • 2010 ― Powstanie książki

Zobacz też: