Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Człowiek jest wielki nie przez to,co posiada, lecz przez to ,kim jest; nie pr...”

s. Felicja Sieracka

ur. 23 grudnia 1915
zm. 06 lutego 2008
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Gnieźnie

Wspomnienia o siostrze Felicji Sierackiej
S.Felicja Sieracka
Siostra Felicja – Wielkopolanka Stulecia
Siostra Felicja Wielkopolanką Stulecia
Uroczystości pogrzebowe s.Felicji Sierackiej
Zdjęć: 27
Filmów: 1
Dokumentów: 4

Pochodzenie


Siostra Felicja Sieracka SM – urodziła się 23 grudnia 1915 roku w Poznaniu. W okresie międzywojennym jej rodzice – Andrzej i Helena Sieraccy wyprowadzili się z Poznania i całą rodziną (mieli jeszcze trzech synów) – zamieszkali koło Wolsztyna , gdzie ojciec pracował jako stangret w majątku hrabiów Mycielskich.

Edukacja


W swoim miejscu zamieszkania Felicja zaczęła chodzić do szkoły. W pobliżu domu był sierociniec, gdzie pracowały Siostry Miłosierdzia. Obserwując jego działalność, młoda Felicja postanowiła także poświęcić się pracy dla chorych, biednych i opuszczonych dzieci. Wtedy też zaczęła myśleć o ofiarowaniu się służbie Bogu.Po ukończeniu Kolegium Opiekunek Dziecięcych wyjechała do Warszawy, gdzie pracowała w rodzinie państwa Druckich. W latach 1934-35 odbyła roczny kurs pielęgnacji niemowląt w Poznaniu oraz zyskała umiejętność haftu i szycia. W roku 1938 postanowiła wstąpić do Zgromadzenia Sióstr św. Wincentego à Paulo. Nowicjat odbyła w Chełmnie.

Praca / Działalność


Po odbyciu okresu formacyjnego w lipcu 1939 r. siostra Felicja została skierowana do pracy w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Lecha w Gnieźnie, gdzie posługiwała przez całą II wojnę światową. Po wyzwoleniu Gniezna 21 stycznia 1945 r. pracowała nadal jako pielęgniarka, nawet wtedy, gdy władze komunistyczne odebrały szarytkom szpital. Dopiero, gdy w 1962 r. wraz z pięcioma innymi siostrami została zwolniona, pożegnała się ze szpitalem . Jednak s.Felicja nie zaprzestała opieki na chorymi i ubogimi, od tego czasu odwiedzała ich w domach ,niosąc ulgę w cierpieniu fizycznym i duchowym.
W 1973 roku szpital został przekształcony w żłobek. Natomiast w roku 1977 roku s. Felicja została przełożoną domu Sióstr Miłosierdzia w Gnieźnie. W następnym roku założyła Stowarzyszenie ” Dzieci Maryi”. W roku 1985 Siostra przestała pełnić obowiązki przełożonej i zostaje członkinią Rady Duszpasterskiej Archidiecezji w Gnieźnie. W 1980 roku s.Felicja, we współpracy z parafią Świętej Trójcy w Gnieźnie, otworzyła pierwszą w mieście stołówkę dla ubogich i bezdomnych. Mimo braku funduszy Siostra nie przestaje pomagać potrzebującym. Szczupła, lekko pochylona zakonnica drobnym krokiem przemierzała ulice Gniezna prosząc o pomoc i wsparcie w sklepach, piekarniach czy targowiskach. Nie omijała również drzwi różnych instytucji i firm w mieście. Przy współpracy ze Stowarzyszeniem Św.Wincentego działającym przy parafii farnej w Gnieźnie, raz w miesiącu s. Felicja kwestowała przed wejściem do Fary.
W 1990 roku – mając 75 lat, ta niezwykła zakonnica nie przestawała służyć ubogi. Na ulicy Lecha, gdzie mieściła się jadłodajnia, bywała codziennie, pomagając przy przyrządzaniu posiłków ich wydawaniu. Z tej codziennej pomocy korzystało kilkadziesiąt osób, posilając się na miejscu. Drugie tyle osób zabierało żywność w menażkach czy słoikach do domów. Bezdomni często mówili o s. Felicji „nasza Matka Teresa”, którą bardzo przypominała aparycją i zachowaniem. Sama o sobie mówiła krótko : „Być dla innych, takie jest zadanie Siostry Miłosierdzia”. Nie lubiła być fotografowana, jak również nie udzielała wywiadów, nie zabiegała o popularność czy promowanie swojej działalności. W jadłodajni pracowała do samej śmierci.
Zmarła w Gnieźnie 6 lutego 2008 roku w wieku 93 lat.
„Zapamiętam siostrę Felicję jako zakonnicę, która była rzeczywiście oddana ubogim całym sercem . Świętość swojego życia pokazała szczególnie w tych ostatnich chwilach, a bardzo cicho. Został mi taki obraz siostry, która była naprawdę świętą”- powiedziała w jednym z wywiadów s.Małgorzata Morkowska SM, przełożona domu Sióstr Miłosierdzia w Gnieźnie.
Za swoją pracę i zaangażowanie na rzecz ludzi ubogich i potrzebujących s.Felicja w 1999 r. otrzymała tytuł „Gnieźnianina Roku”.

Ocena postaci

Siostra Felicja Sieracka była wspaniałym, dobrym i wrażliwym człowiekiem, który czuł w sobie powołanie, aby służyć innym ludziom, a w szczególności ubogim i potrzebującym. Podchodziła do człowieka z ogromnym szacunkiem i miłością. Nie gardziła biednymi i nie oceniała ich życia. Służyła im całym sercem i ofiarnością .Ta niezwykła zakonnica budzi podziw swoją siłą ducha i niestrudzonym zaangażowaniem na rzecz ubogich.

Źródła:
http://www.archidiecezja.pl/aktualnosci/archiwum/2008/luty_2008/uroczystosci_pogrzebowe_s._felicji_sierackiej.html
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/224315,cale-gniezno-murem-za-siostra-felicja,id,t.html
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/245892,gniezno-gala-dla-siostry-felicji-sierackiej,id,t.html
html://gniezno.eu/strona32wqf4http35ge/content/view/4864/
http://www.niedziela.pl/artykul/9807/nd/Zgromadzenie-Siostr-Milosierdzia-sw
www.przewodnik-katolicki.com.pl/nr/gniezno/nasza_matka_teresa.html

Kalendarium:

  • 1915 ― Narodziny bohatera
  • 1934 ― Roczny kurs pielęgnac...
  • 1938 ― Siostra Felicja przyc...
  • 1938 ― Przybycie do Gniezna
  • 1939 ― Rozpoczęcie pracy w s...
  • 1939 ― Ukończenie nowicjatu
  • 1940 ― Władze okupacyjne zwo...
  • 1945 ― Szpitalik został prze...
  • 1949 ― Siostra Felicja uzysk...
  • 1962 ― Siostra Felicja zosta...
  • 1963 ― Nadal odwiedza choryc...
  • 1973 ― Szpitalik zostaje prz...
  • 1977 ― Siostra Felicja zosta...
  • 1978 ― Nadal pracuje z chory...
  • 1982 ― Siostra Felicja zosta...
  • 1985 ― Siostra kończy mandat...
  • 1989 ― Oficjalne otwarcie st...
  • 1990 ― Siostra Felicja nadal...
  • 2008 ― Śmierć bohatera

Cytaty:

  • „Człowiek jest wielki n...”
  • „Nigdy nie jesteśmy tak...”
  • „Są tacy, którzy ucieka...”
  • „Czy nie lepiej byłoby,...”

Zobacz też: