Ireneusz Janas

ur. 09 października 1932
zm.
Szkoła Podstawowa im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Drawskim Młynie

Zdjęć: 11

Czas i miejsce urodzenia:

Urodzony 9 października 1932 r. w Skalmierzycach. Ojciec Leon, pracował w PKP, a matka Julianna – prowadziła dom. Rodzeństwo – młodsza o 5 lat siostra Leonia. W 1934 r. rodzina przenosi się do Wielenia nad Notecią.


Dzieciństwo i szkoła:

Do 1939 r. spędza dzieciństwo w domu rodzinnym i uczęszcza do „ochronki” prowadzonej przez siostry zakonne w Wieleniu. Gdy wybucha wojna rodzina zostaje wyrzucona z mieszkania i przeniesiona do lokalu zastępczego. Ojciec dostaje pracę robotnika na stacji PKP w Wieleniu, a matka pracuje u niemieckiego gospodarza. Ireneusz dwa razy w tygodniu chodzi do niemieckiej szkoły, a gdy kończy 9 lat pracuje u niemieckiego gospodarza. Po wyzwoleniu w 1945 r. zaczyna naukę w gimnazjum i liceum w Czarnkowie. Rozpoczyna się pasja turystyczna (zwiedza koleją Polskę). Po skończeniu liceum w Czarnkowie uzupełnia wykształcenie o maturę pedagogiczną LP w Wągrowcu.


Początek pracy zawodowej:

W 1953 r. rozpoczyna pracę jako instruktor harcerski w Szkole Podstawowej w Drawsku. Potem obejmuje stanowisko nauczyciela. Kształci się nadal kończąc historię na studium nauczycielskim w Poznaniu, a potem podejmuje studia na WSP w Opolu kończąc je magisterium. W 1959 r. żeni się z Aurelią Wrombel, mają dwóch synów. Starszy Andrzej również zostaje nauczycielem historii. Ireneusz oprócz zajęć dydaktycznych prowadzi z uczniami Koło Turystyczne. Jest instruktorem ZHP i pełni funkcję Komendanta Hufca w Drawsku do roku 1989. Jest opiekunem spółdzielni uczniowskiej działającej przy Szkole Podstawowej w Drawsku. Upowszechnia działalność spółdzielczą we wszystkich szkołach gminy.

Działalność społeczna na rzecz środowiska:

Przez 20 lat był radnym Gromadzkiej Rady Narodowej, a ponad 10 lat pełnił funkcję przewodniczącego GRN. Był też prezesem i założycielem Gminnego Koła ZSL. Cieszył się zaufaniem mieszkańców i członków organizacji społecznych działających na terenie gminy. Podejmował szereg inicjatyw m.in. organizując wycieczki dla członków ZSL i mieszkańców gminy do Warszawy, Krakowa, Gdańska i Pomorze zachodnie. Prowadził wieloletnią akcję promocyjną organizując obozy wędrowne dla dzieci z terenu całej gminy (co roku blisko 150 dzieci wypoczywało nad morzem). Był inicjatorem gromadzenia pamiątek dot. historii Drawska i okolic. Zorganizował Izbę Pamięci Narodowej. Organizował pierwsze wyjazdy zagraniczne dla uczniów gminy Drawsko (wycieczki promem do Szwecji). był prekursorem organizowania wycieczek lotniczych po Polsce.


Znaczenie postaci:

Pozostał w pamięci wielu uczniów jako ten, który pokazał im piękno Polski, nauczył czynnie wypoczywać, zainteresował przyrodą, historią, a przez harcerstwo nauczał koleżeństwa i przyjaźni i radzenia sobie na wycieczkach, biwakach, obozach. Był wychowawcą kolejnych pokoleń nauczycieli, którzy przejęli po nim zamiłowanie do turystyki. Był prawdziwym społecznikiem, bezinteresownym i oddanym sprawom lokalnej społeczności.

Bibliografia:

– Wspomnienia Leonii Bielawskiej – siostry bohatera
– Zbiory Izby Pamięci Narodowej w Drawskim Młynie

Kalendarium:

  • 1932 ― Narodziny bohatera
  • 1993 ― Śmierć bohatera

Zobacz też: