Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Jakże ubogi jest człowiek bez zainteresowań”

Marian Bakinowski

ur. 08 kwietnia 1943
zm.
Szkoła Podstawowa im. Bojowników o Wolność i Demokrację w Krzyżu Wielkopolskim

Wspomnienia o Marianie Bakinowskim
Zdjęć: 10
Dokumentów: 1

Dzieciństwo i edukacja

Marian Bakinowski urodził się 08.04.1943 r. we wsi Epimachy (obecnie teren Białorusi). Rodzice: Antoni Bakinowski i Leonarda zd. Trościanko byli rolnikami. Miał trzech braci i dwie siostry. W 1946 roku rodzina przyjechała do Wielkopolski i osiedliła się w Dzierżążnie Wielkim. Tam pan Marian skończył szkołę podstawową, a następnie Liceum Ogólnokształcące w Trzciance. Po maturze uczył się w Studium Nauczycielskim w Słupsku. Później ukończył studia pedagogiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Rodzina

W 1964 r. założył rodzinę. Z żoną Ewą – również nauczycielką, miał trzech synów. W 1982 r. cała rodzina przeprowadziła się i zamieszkała w Łokaczu Małym w gminie Krzyż Wlkp.

Praca

W 1963 r. rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Białej k. Trzcianki, następnie w 1964 r. w Szkole Podstawowej w Jędrzejewie. Od 1968 r. pracował w Hucie Szklanej jako nauczyciel nauczania początkowego, a następnie kierownik, oraz od 1974 r. w Szkole Podstawowej im. BoWiD w Krzyżu Wlkp.jako wychowawca świetlicy i pedagog szkolny.

W latach 1981-1991 był dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych w Krzyżu Wlkp. W 1991 r. przeszedł na emeryturę.

Zmarł 27.02.2007 r., został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Wieleniu.

Pasje

Był harcmistrzem ZHP, komendantem III Szczepu Drużyn Starszoharcerskich w Zespole Szkół Zawodowych, drużynowym I DSH im. Szarych Szeregów, członkiem Rady Harcerskiej przy Dyrektorze Generalnym PKP. Dzięki Marianowi powstała harcówka, która była miejscem spotkań dzieci i młodzieży w mundurkach harcerskich z całego Hufca ZHP w Krzyżu Wlkp. Był organizatorem wielu zlotów, rajdów, złazów, biegów patrolowych, dzięki jego staraniom harcerze i instruktorzy z naszego miasta przez 8 lat uczestniczyli w Harcerskiej Operacji „Bieszczady 40” pracując i wypoczywając w stanicy harcerskiej w Dołżycy k/Komańczy.

Największą pasją p. Mariana było fotografowanie i pisanie. Przez kilkanaście lat współpracował z „Nadnoteckimi Echami” i „Wieścią Gminną”, publikował w innych czasopismach; był m.in. autorem artykułów: „Olimpiada ekologiczno-sportowa w Krzyżu Wlkp.” (Przyroda Polska, 2003 r., nr 7), „Dom Dziecka w Krzyżu Wlkp.” (Kroniki Wielkopolski, 2003 r., nr 2). Wydał folder o Łokaczu Małym. Pisał wiersze, niestety nie zdążył ich opublikować.

Kochał przyrodę, między Drawą a Notecią poszukiwał jej wyjątkowego piękna i utrwalał ją na zdjęciach. Interesował się tym, co dzieje się wokół, dokumentował ważne wydarzenia w mieście, gminie, powiecie. Zawsze z notatnikiem i nieodłącznym aparatem fotograficznym na szyi odwiedzał szkoły, bywał na konkursach, zawodach, brał udział w uroczystościach i spotkaniach. Uważnie obserwował i słuchał, a później dokładnie i starannie opisywał. W swojej pracy szczególną uwagę poświęcał promocji naszego regionu i jego mieszkańców. Był przewodniczącym Krzyskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.

Znaczenie postaci

Pan Marian Bakinowski był nauczycielem, harcerzem, społecznikiem, miłośnikiem przyrody, fotografem, poetą. Chciał utrwalić i pokazać innym otaczające nas piękno, niezwykłe wydarzenia, ciekawych ludzi. Swoje doświadczenia przekazywał młodszym prowadząc warsztaty dziennikarskie, udostępniając zbiory fotograficzne, uczestnicząc w spotkaniach poetyckich. Swoją działalnością pan Marian Bakinowski na zawsze zapisał się w pamięci mieszkańców naszego miasta, gminy i powiatu. Od pięciu lat organizowany jest powiatowy konkurs fotograficzny im. Mariana Bakinowskiego pn. „Między Drawą a Notecią.”


Źródła:

– dokumentacja pracy Biblioteki Miejskiej w Krzyżu Wlkp.,

– kroniki Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Krzyżu Wlkp.,

– „Wieść Gminna” – marzec 2007 r.,

– „Nadnoteckie Echa” – 06.03.2007 r.,

– www.wielen.pl

– www.krzyz.pl


Kalendarium:

  • 1943 ― Narodziny bohatera
  • 1946 ― Przyjazd do Wielkopol...
  • 1963 ― Rozpoczęcie pracy zaw...
  • 1964 ― Założenie rodziny
  • 1974 ― Podjęcie pracy w Krzy...
  • 1981 ― dyrektor Zespołu Szkó...
  • 1991 ― Przejście na emerytur...
  • 2007 ― Śmierć bohatera

Cytaty:

  • „Jakże ubogi jest człow...”

Zobacz też: