Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Król Artur”

Artur Siódmiak

ur. 07 października 1975
zm.
Szkoła Podstawowa im. Ks. Jakuba Wujka w Siennie

Artur Siódmiak w szkole w Siennie
Kariera sportowa Artura Siódmiaka
Metallica „Whiskey In The Jar”
Artur Siódmiak – kalendarium
Wywiad z Arturem Siódmiakiem
Wywiad z Państwem Haliną i Henrykiem Siódmiakami, rodzicami Artura Siódmiaka
Zdjęć: 27
Filmów: 2
Nagrań: 1
Dokumentów: 3

Dzieciństwo

Artur Siódmiak urodził się 7 października 1975 roku w Wągrowcu. Jego rodzicami są Halina i Henryk Siódmiakowie, którzy mieszkają w tym mieście. Mama Artura pracowała jako pielęgniarka w szpitalu, tata był mechanikiem w Miejskim Przesiębiorstwie Komunikacji. Artur ma dwóch braci: Marcina, młodszego o trzy lata, i Tomasza, od którego jest straszy o dziesięć lat. Marcin jest również piłkarzem ręcznym, jego żoną jest Karolina Siódmiak, reprezentantka Polski w piłce ręcznej. Marcin i Karolina mają syna Kacpra. Najmłodszy brat, Tomasz, poświęcił się karierze naukowej. Mieszka w Bydgoszczy i jest doktorem farmacji. Ma żonę Joannę.

Tradycje sportowe w rodzinie Siódmiaków istniały od dawna – ojciec Artura przez wiele lat również grał w piłkę w rodzinnym Wągrowcu, a mama uprawiała lekkoatletykę W opinii rodziców Artur był grzecznym, lecz bardzo żywiołowym dzieckiem. Cały czas biegał, skakał, psocił. Jego rodzice wspominają też, że był bardzo opiekuńczy, doskonale zajmował się młodszymi braćmi, nie pozwalając, by stało im się coś złego. Jako dziecko był odpowiedzialny i bardzo aktywny. Rodzice powtarzali mu, że w życiu i w rodzinie najważniejsza jest prawdomówność i szczerość. Zawsze cieszyli się zaufaniem syna i dziś najbardziej dumni są z tego, że pozostał sobą – jak mówią: „normalnym człowiekiem, któremu woda sodowa nie uderzyła do głowy” i zachował swoje najlepsze cechy

Edukacja

Artur swą edukację rozpoczął od Przedszkola nr 1 w Wągrowcu przy ulicy Kolejowej, potem chodził do Przedszkola nr 7 „Pod Grzybkiem”. Naukę w Szkole Podstawowej nr 4 w Wągrowcu im. Marii Skłodowskiej – Curie rozpoczął w roku 1982. Ukończył ósmą klasę w roku 1990. Dobrze się uczył i otrzymywał świadectwa z wyróżnieniem. Jak sam mówi, lubił szkołę ze względu na kolegów, dziewczyny i dobrą zabawę. Nie przepadał za przedmiotami ścisłymi, takimi jak matematyka i fizyka, pozostałe lubił. Interesował się historią, do której pasję zaszczepił mu ojciec. Już w podstawówce do Artura przylgnęło przezwisko „Siódym”, pod którym znany jest do dziś.

Naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu, gdzie w 1994 r. zdał maturę.W czasach licealnych bywał przez kolegów nazywany „Proboszczem”. W 1994 roku Artur Siódmiak rozpoczął studia na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku wychowanie fizyczne ze specjalnością piłka ręczna. Ukończył je w Gdańsku, bo tam się przeniósł, gdy w 1996 r. zaczął grać w Wybrzeżu Gdańsk.

Kariera sportowa

Zamiłowanie do sportu Artur Siódmiak wyniósł z rodzinnego domu – sport uprawiali jego rodzice, w piłkę grali też młodsi bracia. Jego przygoda z piłką ręczną rozpoczęła się w czwartej klasie szkoły podstawowej, gdy nauczyciel wychowania fizycznego i trener piłki ręcznej Stanisław Gąsiorek zaczął przy Szkole Podstawowej nr 4 w Wągrowcu tworzyć drużynę piłki ręcznej. Artur od początku grał na pozycji obrotowego i to się nie zmieniło przez cały czas trwania jego kariery sportowej.

Kariera klubowa

Od tego momentu Artur rozpoczął treningi w MKS Nielba Wągrowiec. Jego pierwszym trenerem był właśnie Stanisław Gąsiorek. W tym klubie Artur grał przez całą podstawówkę i liceum, dopóki w 1996 r. nie przeszedł do Wybrzeża Gdańsk. Przeniósł się wtedy do Trójmiasta, w którym mieszka do dziś. W Wybrzeżu Artur Siódmiak grał przez 7 lat, do roku 2003 i, jak mówi, był to klub, w którym w Polsce grało mu się najlepiej. W tym klubie wraz z kolegami z drużyny odniósł kilka znaczących sukcesów: 1. miejsce w Pucharze Polski w 2000 r. i dwukrotne Mistrzostwo Polski w roku 2000 i 2001.

Z Gdańska w 2003 r. Artur na krótko przeniósł się do Warszawy, by grać w drużynie „Warszawianki”, jednak klub ten szybko został rozwiązany. Kolejnym, również krótkotrwałym, etapem był wyjazd do Luksemburga i gra w HBC Bascharage. Z drużyną tą zdobył Puchar i Wicemistrzostwo Luksemburga. W latach 2004-2005 grał we francuskim klubie Saint-Raphael Var Handball. Następnie przeniósł się do Szwajcarii, gdzie w latach 2005-2006 był zawodnikiem Pfadi Wintherthur. Kolejne dwa lata (2006-2008) Artur Siódmiak również spędził w tym kraju jako zawodnik Kadetten-Schaffhausen. Z drużyną tą dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Szwajcarii (2006 i 2007 rok) i Superpuchar w 2007 roku. Ostatnim klubem, w którym grał Artur Siódmiak był niemiecki TuS Nettelstedt-Lubbecke, w którego barwach występował w 2008-2012. W 2009 r. zdobył wraz z drużyną awans do Bundesligi. Był to klub, w którym grę Artur wspomina najlepiej.

Gra w reprezentacji Polski

W 1992 r., będąc uczniem II klasy LO, Artur Siódmiak po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę szkoleniowców reprezentacji Polski juniorów. Efektem tego było powołanie go Młodzieżowej Kadry Polski. Jeszcze będąc zawodnikiem wągrowieckiej Nielby, pojechał na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata do Argentyny i spędził 3 tygodnie w Buenos Aires. W połowie lat 90-tych bywał powołany do kadry młodzieżowej i juniorskiej. W 1998 r. został powołany do reprezentacji Polski seniorów, w której grał do roku 2011, rozgrywając ponad 120 meczów. Swój pierwszy mecz zagrał w dniu 18.08.1998 r. w Szczecinie – był to towarzyski mecz Polska-Litwa, który zakończył się zwycięstwem naszej drużyny.

Do największych sukcesów Artura Siódmiaka w kadrze narodowej należy zaliczyć tytuł Wicemistrza Świata na Mistrzostwach Świata w Niemczech w 2007 r. oraz Brązowy Medal na Mistrzostwach Świata w Chorwacji w 2009 r., a także występ na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. i zajęcie tam 5. miejsca. Do historii polskiego sportu Artur Siódmiak (nazywany odtąd „Królem Arturem”) przeszedł w 2009 r. na MŚ w Chorwacji podczas meczu z Norwegią. W ostatnich sekundach meczu strzelił wtedy z własnej połowy do pustej bramki przeciwnika zwycięskiego gola, zmieniając wynik meczu na 31:30. Wynik ten zdecydował o wejściu reprezentacji Polski do półfinału MŚ i przyczynił się do zdobycia przez biało-czerwonych Brązowego Medalu. W styczniu 2010 r. Artur Siódmiak wraz z polską drużyną zajął 4. miejsce na Mistrzostwach Europy w Austrii.

W dniu 15.12.2013 roku miało miejsce oficjalne zakończenie kariery sportowej Artura Siódmiaka. Wtedy to na stadionie Ergo Arena w Gdańsku odbył się mecz Polska vs Reszta Świata. Wydarzenie to zgromadziło ponad 10 tysięcy fanów, którzy chcieli pożegnać „Króla Artura”.

Praca zawodowa po zakończeniu kariery sportowej


Akademia Piłki Ręcznej

Po zakończeniu kariery Artur Siódmiak nie rozstał się ze sportem. Jak sam mówi, jest człowiekiem, który nie może usiedzieć w miejscu, więc angażuje się w wiele przedsięwzięć związanych ze sportem i promowaniem zdrowego trybu życia. Realizuje projekty, których celem jest rozwój piłki ręcznej oraz ogólnej aktywności sportowej w naszym kraju. W 2012 roku założył Akademię Piłki Ręcznej (od 2014 r. Fundacja Akademia Sportu), która zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży, jej celem jest tworzenie ośrodków szkoleniowych na terenie całego kraju i dawanie dzieciom możliwości rozwoju poprzez grę w rozgrywkach juniorskich.

Innym projektem są organizowane w różnych miejscach Polski Artur Siódmiak Camp, czyli jednodniowe spotkania dla dzieci w formie multisportowej platformy służącej promocji wszechstronnej aktywności sportowej wśród najmłodszych. Podczas tych spotkań dzieci mają możliwość spróbowania swoich sił w różnych dyscyplinach sportu i być może wyboru czegoś dla siebie. „Artur Siódmiak Camp” jest programem, który ma zaszczepić wśród dzieci miłość do uprawiania sportu, w szczególności do piłki ręcznej. Jednodniowe obozy szkoleniowe skupiają się na przekazywaniu w formie zabawy wiedzy nabytej przez lata gry przez Artura Siódmiaka i innych sportowców biorących udział w projekcie. Artur Siódmiak Camp ma na celu również promowanie zdrowego trybu życia.

Artur Siódmiak jest założycielem Fundacji Akademia Sportu, która współpracuje z Ministerstwem Sportu i Turystyki i wraz z nim realizuje wiele projektów i akcji. Jedną z nich jest kampania „STOP zwolnieniom z W-F”. Artur jest ambasadorem tej akcji. Promuje aktywność fizyczną własnym dobrym przykładem. Działania te są próbą zmiany świadomości społecznej i uświadomienia, że sport jest niezwykle ważnym elementem w rozwoju młodych ludzi. W ramach tej akcji m.in. 11.12.2014 r. około 800 dzieci i młodzieży z całej Polski wzięło udział w imprezie „Wielki WF na Zimowym Narodowym” na lodowisku Stadionu Narodowego w Warszawie. Zajęcia na lodzie prowadzili znani sportowcy: Anna Lewandowska oraz Mariusz Czerkawski, Agnieszka Rylik, Cezary Trybański i właśnie Artur Siódmiak.

Artur bierze również udział w projekcie „Aktywuj się z Mistrzem”, którego celem jest połączenie sportowej rywalizacji z demonstracją różnego rodzaju sportowych aktywności. Jest to kolejna prosportowa inicjatywa adresowana nie tylko do najmłodszych, ale do całych rodzin. Uczestnicy mają możliwość kibicowania Mistrzom Sportu (w projekcie biorą udział wybitni polscy sportowcy), którzy własnym przykładem chcą motywować i zachęcać do sportowej aktywności i stawania się „Mistrzami”.
Podczas organizowanych przez siebie imprez Artur Siódmiak wspiera różne fundacje i kampanie społeczne, np. meczowi podczas wielkiej gali piłki ręcznej: „PGNiG SUPER MECZ Polska vs Reszta Świata”, uświetniającej zakończenie kariery sportowej „Króla Artura” towarzyszyła akcja charytatywna wspierająca Fundację „Żyć z POMPĄ”, która wspomaga chore dzieci.

Sportowiec wziął także udział w akcji „Kieruj bez procentów” – jest to kampania społeczna Miasta Gdańska dofinansowana w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej” i Pomorską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Artur Siódmiak występuje w klipie propagującym niejeżdżenie samochodem po alkoholu.

Praca dziennikarza sportowego

Artur Siódmiak jest obecnie komentatorem sportowym i ekspertem piłki ręcznej Telewizji Polsat.

Sukcesy sportowe

2000 – Puchar Polski – 1. miejsce (Wybrzeże Gdańsk)
2000, 2001 – Mistrzostwa Polski – 1. miejsce (Wybrzeże Gdańsk)
2004 – Puchar Luksemburga – 1. miejsce (HBC Bascharage)
2004 – Mistrzostwa Luksemburga – 2. miejsce (HBC Bascharage)
2006, 2007 – Mistrzostwa Szwajcarii – 1. miejsce (Kadetten Schauffhausen)
2007 – Superpuchar – 1. miejsce (Kadetten Schauffhausen)
2007 – Mistrzostwa Świata w Niemczech – 2. miejsce
2007, 2008 – Puchar Szwajcarii – 1. miejsce (Kadetten Schauffhausen)
2008 – Igrzyska Olimpijskie w Pekinie – 5. miejsce
2009 – Mistrzostwa Świata w Chorwacji – 3. miejsce
2010 – Mistrzostwa Europy w Austrii – 4. miejsce

Nagrody i odznaczenia

15.02.2007 – Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
2007 – tytuł Honorowego Obywatela Miasta Wągrowca
2014 – tytuł „Osobowości Roku” na XII Gali Gdańskiego Sportu

Życie prywatne

Artur Siódmiak ma żonę Magdalenę, która jest nauczycielką wychowania fizycznego w gimnazjum oraz byłą koszykarką. Mają dwoje dzieci: 13-letniego syna Filipa i 9-letnią córkę Lenę. Dzieci podzielają sportowe pasje rodziców. Filip trenuje koszykówkę i piłkę ręczną, a Lena gimnastykę sportową. Cała rodzina mieszka w Gdańsku. Artur Siódmiak wiele pracuje, dlatego swój wolny czas stara się spędzać w domu z rodziną. Spotyka się też z przyjaciółmi – dawnymi kolegami z drużyny. Jego pasją jest snowboard.

Lubi odpoczywać w domu z książką lub przed telewizorem. Ogląda programy sportowe, lubi komedie i thrillery, nie znosi horrorów.. Świetnie gotuje – preferuje dania kuchni polskiej, włoskiej i hiszpańskiej. Lubi tradycyjne polskie dania, jak schabowy z kapustą, rosół czy żurek, ale i włoskie makarony. Jest fanem heavy metalu, jego ulubioną grupą jest Metallica. Słucha ostrej muzyki, ale i starego polskiego rocka. Jego życiowym wzorem jest amerykański koszykarz Michael Jordan.

Znaczenie postaci

Artur Siódmiak jest wybitnym polskim sportowcem. Od dnia powołania do Młodzieżowej Reprezentacji Polski w roku 1992 do końca 2011 roku godnie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. W kadrze Polski rozegrał ponad 120 oficjalnych spotkań. Jest Srebrnym i Brązowym Medalistą Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej. Przeszedł do historii polskiego sportu jako „Król Artur” po zwycięskiej bramce w meczu z Norwegią na MŚ w Chorwacji. Reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Po zakończeniu kariery sportowej bardzo aktywnie działa na rzecz popularyzacji sportu młodzieżowego i zdrowego trybu życia. Prowadzi Fundację Akademii Sportu, jest ambasadorem i liderem wielu akcji społecznych. Został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi, a przez Radę Miejską w Wągrowcu godnością Honorowego Obywatela Miasta Wągrowca.

Źródła


1. Biogram Artura Siódmiaka w Wikipedii – http://pl.wikipedia.org/wiki/Artur_Si%C3%B3dmiak
2. Strona internetowa akademii Sportu Artura Siódmiaka – http://fundacjaakademiasportu.pl/
3. Wywiad z Arturem Siódmiakiem przeprowadzony przez uczniów Szkoły Podstawowej w Siennie.
4. Wywiad z Państwem Haliną i Henrykiem Siódmiakami przeprowadzony przez uczniów Szkoły Podstawowej w Siennie.
5. Film – słynna bramka Artura Siódmiaka w meczu z Norwegią na Mistrzostwach Świata w Chorwacji http://www.dailymotion.com/video/x866it_ms-2009-polska-norwegia-krol-artur_sport
6. http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok-2007/art,149,171,prezydent-odznaczyl-polska-reprezentacje-pilkarzy-recznych.html
7. Wypowiedź Artura Siódmiaka po meczu z Norwegią MŚ Chorwacja 2009 – https://www.youtube.com/watch?v=7lP1YGDLnqI
8. Artykuły w prasie lokalnej („Głos Wągrowiecki”, „Tygodnik Wągrowiecki”)
9. Artykuły prasowe, filmy, relacje, audycje z udziałem Artura Siódmiaka publikowane w internecie
10. Wywiad z trenerem p. Stanisławem Gąsiorkiem przeprowadzony przez uczniów SP w Siennie


















Kalendarium:

  • 1975 ― Narodziny bohatera
  • 1985 ― Gra w MKS Nielba Wągr...
  • 1992 ― Powołanie do reprezen...
  • 1994 ― Wyjazd na Młodzieżowe...
  • 1996 ― Gra w Wybrzeżu Gdańsk
  • 1998 ― Gra w reprezentacji P...
  • 2003 ― Gra w „Warszawi...
  • 2004 ― Gra w Saint-Raphael V...
  • 2004 ― Gra w HBC Bascharage ...
  • 2005 ― Gra w Pfadi Wintherthur
  • 2006 ― Gra w Kadetten-Schaff...
  • 2007 ― Srebrny Medal na Mist...
  • 2008 ― 5. miejsce na Igrzysk...
  • 2008 ― Gra w TuS Nettelstedt...
  • 2009 ― Brązowy Medal na Mist...
  • 2010 ― 4. miejsce na Mistrzo...
  • 2013 ― Oficjalne zakończenie...

Cytaty:

  • „Kiedy Artur Siódmiak r...”
  • „Ja jestem gościem od c...”
  • „Trening, zaangażowanie...”
  • „Król Artur”
  • „Z czego są Państwo naj...”

Źródła:

  • Artykuł dotyczący proj...
  • Artykuł internetowy na...
  • Biogram Michaela Jorda...
  • Clip z udziałem Artura...
  • Film Telewizji Polsat ...
  • Fragment filmu z meczu...
  • Opis kampanii Minister...
  • Relacja filmowa z Artu...
  • Strona internetowa Fun...
  • Strona internetowa MKS...
  • Wypowiedź Artura Siódm...
  • Znani absolwenci Liceu...
  • biogram Karoliny Siódm...

Zobacz też:

  • > Wągrowiec