Henryk Karbowy

ur. 26 czerwca 1939
zm. 12 grudnia 2005
Szkoła Podstawowa w Galewie

Zdjęć: 18

Pochodzenie

Henryk Karbowy urodził się 26 czerwca 1939 roku w Bratuszynie (powiat turecki, gmina Brudzew).

Dzieciństwo i rodzina

Ojciec Stefan, matka Marianna z domu Banasiak.
Rodzeństwo – trzy starsze siostry: Irena, Edwarda, Salomea.
Żona Barbara z domu Kozłowska.
Jedno dziecko – syn Mirosław.

Od dziecka był bardzo utalentowany. Pierwsze rzeźby wykonywał na sztachetach z płotu, lubił też wyszukiwać korzenie jałowca i robił z nich różne zwierzęta.
Swoją pierwszą znaczącą rzeźbę – figurę żołnierza – wykonał na desce od stodoły swojego dziadka.
Kiedy miał siedem lat, „łowcy talentów” z Warszawy dowiedzieli się, że w tej okolicy mieszka człowiek mający ogromny talent artystyczny. Chcieli, aby pojechał do stolicy rozwijać swoje zdolności. Niestety, matka nie wyraziła na to zgody. Może tam tak bardzo poszerzyłby swoje zdolności i umiejętności, że zostałby artystą znanym w całym kraju.

Edukacja

Henryk Karbowy ukończył Szkołę Podstawową w Galewie.

Działalność

Po powrocie z wojska (gdzie służył przez 3 lata jako czołgista) pracował na wybrzeżu, a od 1964 roku przez 10 lat pracował zawodowo w Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów” w Turku jako dekorator. Później prowadził swój własny zakład malarski w miejscowości Brudzew, w międzyczasie wykonywał też zamówienia na szyldy składane przez klientów z całego kraju.
Przez cały czas oddawał się swojej rzeźbiarskiej i malarskiej pasji.
W 1977 roku Henryk Karbowy wykonał nową, bogatą polichromię w Kościele Przemienienia Pańskiego w Galewie. Obrazy dostosowano do charakteru miejsca pielgrzymkowego. Są to obrazy: „Przemienienia Pańskiego”, „Płacząca Maria Magdalena u stóp przebaczającego Jezusa” oraz „Powrót syna marnotrawnego”.
W roku 1978 przy galewskim kościele stanęły 2 figury wyrzeźbione z drewna lipowego: „Chrystusa Zwycięskiego” (wys. 2,20 m) i „Chrystusa Pokoju” (wys. 2,5 m).
Kamienna rzeźba Papieża Jana Pawła II pojawiła się w otoczeniu kościoła w roku 1981.
W 1984 roku Henryk Karbowy wykonał z gazobetonu trzy postacie do pomnika stojącego przed kościołem: siedzącą postać Matki Bożej Saletyńskiej (Płaczącej), postać kobiety – Polki, postać dziecka oraz godło Polski wolnej – orła rwącego łańcuch.
Spod jego ręki wyszły też drewniane rzeźby stacji drogi krzyżowej, znajdujące się w kościele oraz naturalnych rozmiarów figury drogi krzyżowej wokół kościoła. Wykonał również z gazobetonu postać kobiety klęczącej pod krzyżem.
Na Misje Święte w roku 1986 wyrzeźbił dębowy krzyż.
Kościół w Galewie nie jest jedynym, w którym możemy podziwiać dzieła Henryka Karbowego. Jego rzeźby i malowidła znajdują się w pobliskich parafiach: Janiszew, Psary oraz w innych kościołach byłego województwa konińskiego. W parafii Boleszczyn malował kościół, natomiast wykonany przez niego pomnik Wojciecha z Brudzewa znajduje się na rynku w Brudzewie.

Zainteresowania

Był pasjonatem białej broni. Sam wytwarzał egzemplarze mieczy, szabli, sztyletów z drewna i metalu oraz zbroi (puklerz), wchodzących w skład jego kolekcji.

Znaczenie postaci

Henryk Karbowy to postać silnie związana z Bratuszynem, Galewem oraz środowiskiem lokalnym. Dzięki wrodzonemu talentowi, rzeźbiarskiej i malarskiej pasji pana Henryka powstały dzieła, które są m.in. ozdobą kościołów w Galewie i Janiszewie.
Twórczość artysty ludowego Henryka Karbowego udowadnia, że nawet w trudnych i niesprzyjających okolicznościach można rozwijać swoje zainteresowania, tworzyć dla dobra wspólnego oraz na zawsze zapisać się w pamięci młodego i starszego pokolenia.


Kalendarium:

  • 1939 ― Narodziny bohatera
  • 2005 ― Śmierć bohatera

Zobacz też: