Jan Łabojewski

ur. 18 czerwca 1937
zm.
Zespół Szkół w Ostrorogu

Zdjęć: 4

DZIECIŃSTWO

Jan Łabojewski urodził się dnia 18.06.1937 r. we Wronkach. Jego ojciec – Piotr był woźnicą. Matka – Marianna (z.d. Jankowiak) – zajmowała się domem, gotowała na weselach. Miał sześcioro rodzeństwa.

EDUKACJA

Jan Łabojewski ukończył Szkołę Podstawową we Wronkach. Potem pracował jako goniec w Urzędzie Miasta we Wronkach.
Od wczesnych lat młodości zdradzał zamiłowanie do weterynarii.
Po ukończeniu odpowiednich kursów w Szczecinku w roku 1979 zyskał zawód inseminatora.
Pełnił służbę ministranta aż 20 roku życia.


PRACA

Jan Łabojewski pracował w lecznicy weterynaryjnej w Nowej Wsi koło Wronek na stanowisku pracownika obsługi. Do jego obowiązków należało m.in. dbanie o zwierzęta pozostawione w lecznicy. Ci, którzy go znali podkreślają, że robił to duża sumiennością i odpowiedzialnością. Lubił swoją pracę. Kochał zwierzęta, toteż asystował przy wszystkich operacjach. Potrafił także udzielać im pomocy nie tylko w lecznicy, lecz także poza godzinami pracy. Gdy zyskał uprawnienia inseminatora, wykonywał ten zawód w gospodarstwach na terenie Gminy Wronki i Gminy Ostroróg.

RODZINA

28 lipca 1960 r., po czteroletniej znajomości, zawarł związek małżeński z Danutą Janowicz.
Miał z nią troje dzieci: Krzysztofa, Pawła i Mirosławę.
Mieszkali w Bobulczynie, najpierw w domu teściów – państwa Janowiczów – a później pan Łabojewski wraz z żoną wybudował dom, w którym do dziś mieszka jego żona oraz córka z rodziną.

ZAINTERESOWANIA

Interesował się sportem, choć czynnie żadnego nie uprawiał. Chętnie jednak jeździł z dziećmi na mecze lokalnych drużyn piłki nożnej do pobliskich Wronek.
Był osobą niezwykle towarzyską i rodzinną. Dbał o żonę, dzieci i dom. Nie przeszedł obojętnie obok potrzebującego pomocy, każdy mógł na niego liczyć zarówno w sprawach zawodowych jak i codziennych.
Lubił rysować. Gdy w latach 90-tych nastąpił rozwój programów telewizyjnych, bardzo polubił seriale.

ZNACZENIE POSTACI

Jan Łabojewski to przykład osoby oddanej swojej pracy i rodzinie. Mieszkańcy Bobulczyna i okolic pamiętają jego dobroć, niesienie pomocy w potrzebie bez względu na porę dnia oraz sumienność w wykonywaniu obowiązków. Wśród pamiątek rodzinnych znajduje się skrupulatnie wypełniana księga dokonanych inseminacji zwierząt.


Zmarł 25 maja 1999 r. w Bobulczynie. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Ostrorogu.


ŹRÓDŁA:
1. Wywiad z D. Janowicz – żoną
2. Rozmowa z panią Roszak
3. Rozmowa z p. J. Napierałą



Kalendarium:

  • 1937 ― Narodziny bohatera
  • 1999 ― Śmierć bohatera

Zobacz też:

  • > Wronki