Zdzisław Czapla

ur. 12 stycznia 1949
zm.
Szkoła Podstawowa w Sarbicach

Zdzisław Czapla
Zdzisław Czapla podczas wywiadu z uczniami SP Sarbice.
Zdjęć: 3
Filmów: 2

Pochodzenie

mgr inż. Zdzisław Andrzej Czapla – urodzony 12.01.1949 roku w Żdżenicach koło Malanowa. Syn i Zofii i Stefana, Stanisława Czapli . Dziadkowie ze strony mamy to : Feliks i Marianna, a ze strony ojca Józefa i Stanisław. Żonaty, dwoje dzieci: córka – Katarzyna , syn – Tomasz. Żona Jadwiga, Teresa obecnie na emeryturze. Zajmowała się fizjoterapią.

Edukacja

Od 1955 roku uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Żdżenicach. Zakończył edukacje na tym etapie w roku 1962. Następnie w latach 1962- 1966 chodził do Liceum Ogólnokształcące im, Tadeusza Kościuszki w Turku . Ukończył Wydział Górniczy Politechniki Wrocławskiej 1966 roku, zdobywając tytuł inżyniera górnika. Ukończył również szereg inżynierskich studiów podyplomowych m.in. Zarządzanie Elektrowniami. Poznał biegle język rosyjski i francuski.

Praca

Od 21 listopada 1971 roku rozpoczął pracę w Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów” . Po stażu był nadgórnikiem, sztygarem zmianowym, kierownikiem oddziałów: zwałowania, nadkładu i wydobycia węgla, nadsztygarem, kierownikiem robót oddział Bogdałów i Adamów. Wspomina różne dzieje kopalni. Z chwilą odrodzenia działalności samorządów pracowniczych 9 XII 1981 wybrano go Przewodniczącym Rady, jednak Kadencja Rady pracowniczej trwała zaledwie kilka dni, gdyż wprowadzenie stanu wojennego i militaryzacja zakładu na krótko zachwiała dotychczasowy systemem zarządzania. Od 13 XII 1981 roku stosunki pracy miały charakter wojskowy. Dopiero w roku 1982 ustawa sejmowa precyzyjnie określiła kompetencje Rady Pracowniczej. Do 1990 roku przez cztery kolejne kadencje przewodniczył Radzie Pracowniczej.Na tę funkcję wybierany był jeszcze trzykrotnie w 1985, 1987 i 1989 roku. Przez dwie kadencje był wiceprzewodniczącym Rady Pracowniczej w Gwarectwie.

1 maja 1990 roku został tymczasowym kierownikiem zakładu, a od 19 czerwca 1990 roku Dyrektorem Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów”. Przejście wszystkich stopni awansu zawodowego pozwoliło dobrze rozumieć ludzi tam pracujących. Jako dyrektor stara się o godne warunki pracy swoich pracowników. Był tak zżyty ze swoim zakładem pracy, że określił się „byłem częścią Kopalni”. Znał dokładnie wszystkich pracowników, a pracowały tam często całe rodziny. W latach 1988/89 było ok. 3 tysięcy 300 pracowników. Ówczesne odkrywki to: Adamów, Bogdałów, Władysławów, Koźmin. Pomimo nie najlepszych warunków geologicznych (duży nakład ziemi i wody, mało złóż węgla) kopalnia wciąż prężnie się rozwijała. W mieście Turku górnicze święto stało się wielką imprezą. Obchody barbórkowego święta świadczyły o narodzinach nowej tradycji lokalnej. Górnicy w galowych strojach odwiedzali przedszkola i szkoły, aby spotkać się z dziećmi i uczniami. Tak nawiązała się współpraca dyrektora kopalni z wieloma placówkami oświatowymi m.in. ze Szkołą Podstawowa w Sarbicach. KWB Adamów wspomagała też budowę Kościoła pod wezwaniem patronki górników Św. Barbary w Turku.

Dyrektor Czapla działał w różnych dziedzinach życia politycznego. Dwukrotnie kandydował do Sejmu. Był członkiem Naczelnej Rady Nadzorczej ZUS. Rady Statystyki przy premierze od 1995 rok. Członkiem prezydium Konfederacji Pracodawców Polskich (przez jedną kadencje był wiceprezydentem Konfederacji, a przez trzy miesiące pełniącym obowiązki Prezydenta Konfederacji, Prezesem Zarządu Związku Pracodawców Porozumienia Producentów Węgla Brunatnego od 1992).

Zmiana ustawy o samorządzie 13 lat temu skłoniła go do kandydowania na burmistrza miasta Turku. Od 27 X 2002 do 2014 roku pełnił funkcję burmistrza w Turku. Wtedy wiele czasu poświęcił na rozbudowę i rozwój miasta. Wiele zmian dokonał w dwunastoletnim okresie kadencji. Nastąpiło pokrycie nieomal całego miasta planami zagospodarowania miejscowego, sprawny i skuteczny system gospodarowania odpadami oraz inwestycyjne plany miasta na przyszłość. Spowodowało to, że miasto bardzo się zmieniło powstała duża hala sportowa, boiska, orliki, baseny. Poprzez współpracę z parafią w kościele pod wezwaniem NSPJ w Turku i pozyskanym funduszom europejskim udało się odnowić malowidła kościoła i wyzłocić zabytkowy ołtarz oraz rozbudować muzeum. Na podkreślenie zasługuje również zbudowanie pomnika i placu poświęconego Józefowi Mehofferowi.

Odznaczenia

Odznaczony m.in. Brązowym, Srebrnym i Złotym (dwukrotnie) Krzyżem Zasługi oraz wieloma odznaczeniami resortowymi i regionalnymi. ODZNAKA HONOROWA „ZA ZASŁUGI DLA MIASTA TURKU” 29. 10. 1996r. na wniosek Zarządu Miasta Turku.

Podsumowanie postaci

Pan Zdzisław Czapla burmistrz miasta Turku zasłużył się dla naszego lokalnego społeczeństwa. Jako dyrektor kopalni dbał o jej rozwój i miejsca pracy dla ludzi. Utworzył Turecki Inkubator Przedsiębiorczości z myślą o inicjowaniu rozwoju przedsiębiorczości oraz pomoc firmom w pierwszym okresie funkcjonowania. Utworzył Turecką strefę inwestycyjną czyli 196 ha gruntów przeznaczonych pod aktywizację gospodarczą. Współpracował z placówkami oświatowymi w tym z nasza szkołą. Wspomagał rozbudowę Szkoły Podstawowej w Sarbicach, dostarczając potrzebne materiały do jej rozbudowy. Popularyzował sport poprzez sponsorowanie nagród dla zasłużonych sportowców za ich wysokie osiągnięcia. Po 1990 roku wpływy z Kopalni stanowiły 67%budżetu Przykony (naszej gminy), co miało też ogromne znaczenie dla naszej szkoły. Zdzisław Czapla w swych kontaktach z mieszkańcami kopalnianych gmin zawsze kład nacisk na „czynnik ludzki”- zrozumienie problemów człowieka i pomoc w ich rozwiązywaniu.




Kalendarium:

  • 1949 ― Narodziny bohatera
  • 1971 ― Pierwsza praca
  • 1990 ― Dyrektor Kopalni KWB ...
  • 2002 ― Burmistrz miasta Turku

Cytaty:

  • „(...) Wielka w tym zas...”

Zobacz też: