Eryk Latoń

ur. 22 sierpnia 1993
zm.
Zespół Szkól nr 1 w Godzieszach Wielkich - Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej

Zdjęć: 58

Biogram Eryka Latonia

Dzieciństwo

Eryk Latoń urodził się 22 sierpnia 1993 r. w Kaliszu. Jego mama, Małgorzata, od wielu lat z powodzeniem prowadzi własny zakład fryzjerski. Tata, Sławomir, z zawodu jest stolarzem. Obecnie prowadzi gospodarstwo rolne, jednak jego pasja ciągle daje o sobie znać. Praca w warsztacie jest wciąż bardzo ważnym elementem jego życia. W wolnych chwilach z kawałków drewna potrafi wyczarować prawdziwe arcydzieła. Państwo Latoniowie to osoby, które wyróżniają się w naszej miejscowości. To niezwykle mili, pomocni i życzliwi ludzie. Charakteryzuje ich ogromna wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, wytrwałość i chęć uczestniczenia w działaniach na rzecz społeczności. Niejednokrotnie organizowali i brali aktywny udział w uroczystościach środowiskowych i akcjach charytatywnych. Z ochotą pomagają ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

W 1998 r. Eryk rozpoczął edukację w Przedszkolu w Godzieszach Wielkich. Nauczycielki wspominają Eryka bardzo miło. Twierdzą, iż był on bardzo sprawnym fizycznie i aktywnym dzieckiem, rozpierała go energia, cały czas był w ruchu. Szybko nawiązywał nowe znajomości. Zawsze wokół niego skupiała się spora grupa rówieśników.
W roku 2000 rozpoczął naukę w pierwszej klasie Szkoły Podstawowej w Godzieszach Wielkich. Siedział w ławce z Marcinem Kozicą, z którym do tej pory wiąże go szczera przyjaźń. W klasie czwartej jego wychowawczynią została Wioletta Bilska. Wspomina go ona jako zdolnego, pilnego ucznia, który nie sprawiał kłopotów wychowawczych. Chętnie angażował się w prace na rzecz klasy i szkoły. Brał udział w akcjach organizowanych na terenie placówki.
Eryk uwielbiał szkolne przerwy, spędzał je z kolegami na boisku szkolnym, grając w piłkę nożną. Często rozgrywki śródlekcyjne miały swoją kontynuację po zakończonych zajęciach. Wtedy chłopcy z klas IV- VI spotykali się i prowadzili rywalizację sportową. O dziwo, sportowe spotkania nigdy nie kończyły się bójkami czy sprzeczkami. Wszystkim małym sportowcom znane były zasady fair play. Miłość do sportu sprawiała, iż ulubionym przedmiotem Eryka w szkole było wychowanie fizyczne. Bardzo lubił również przyrodę. Największą niechęć czuł do historii, a mówiąc ściślej do opanowywania dat ważnych wydarzeń historycznych.
Po zakończeniu zajęć wracał do domu. Dość sprawnie odrabiał prace domowe i znów wpadał w wir aktywnego spędzania wolnego czasu.
Większość czasu spędzał z kuzynostwem i kolegami z najbliższej okolicy. Grali w piłkę, jeździli na rowerach, bawili się w ganianego i chowanego. Niewielu z nich miało wówczas komputer, więc większość czasu spędzali na świeżym powietrzu.

Wielka przygoda Eryka z kolarstwem rozpoczęła się w 2005 r. Wówczas pan Kurzajczyk, nauczyciel wychowania fizycznego, wytypował Eryka do udziału w zawodach sportowych, które odbywały się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Szwacinie. Rywalizacja zakończyła się dla Eryka pomyślnie, stanął na podium, zajął trzecie miejsce. Młody kolarz dość szybko trafił do Koła Sportowego „Zefir” działającego przy Zespole Szkół w Woli Droszewskiej prowadzonego przez p. Henryka Strzeleckiego. Od niego właśnie dostał swój pierwszy rower treningowy. Utrzymanie go sprawiało Erykowi olbrzymie trudności, gdyż sprzęt był bardzo ciężki. Później trenował pod okiem p. Krzysztofa Perza. Był to okres bardzo aktywny i obfitujący w olbrzymie sukcesy. O współpracy z p. Krzysztofem Eryk wypowiada się bardzo pozytywnie. Wówczas to nastąpił ogromny progres w jego karierze. Trener dużo od Eryka wymagał, ale też służył radą, pomocą, wsparciem. Dzięki aktywnym treningom Eryk uzyskiwał coraz lepsze lokaty i głośno o nim było nie tylko w kraju, ale i na świecie. P. Krzysztof również wypowiada się o Eryku w samych superlatywach. Wskazuje, że to bardzo utalentowany zawodnik, wielki entuzjasta kolarstwa, wykazujący się ponadprzeciętną wytrzymałością i ogromną determinacją. W 2008 roku Eryk podczas treningu uległ bardzo poważnemu wypadkowi. Na ulicy Łódzkiej w Kaliszu w jadących kolarzy wjechał samochód osobowy. Cudem kolarze uniknęli śmierci. Dobrze, że na czas trafili na oddział ratunkowy. Eryk odniósł poważne obrażenia, miał pociętą twarz, wybite zęby, zdruzgotane kolano. Rehabilitacja po tej tragedii trwała długo. Rany na ciele zabliźniły się szybciej, ale pozostał problem psychiki. Doszło do tego, że Eryk myślał o zakończeniu swojej kolarskiej kariery. Wtedy do akcji wkroczyli jego rodzice. To oni, a nie specjaliści, udzielili mu odpowiedniego wsparcia. Zachęcali do powrotu do sportu. Prowadzili z nim wielogodzinne rozmowy, które były najlepszą sesją rehabilitacyjną. Eryk pełen niepewności i oporów wrócił na treningi. Nie była to łatwa decyzja. Powrót okupiony był potem i łzami, ale opłacało się. Kariera Eryka znów nabrała tempa.

Młodość

W 2012 roku Eryk ukończył Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Żyrardowie pod Warszawą. Zdał pomyślnie egzamin dojrzałości. W tym czasie, trafił do Grupy BDC MarcPol. Wtedy opieką otoczył go p. Artur Banaszek. W 2014 roku Eryk podpisał trzyletni kontrakt z najlepszym klubem kolarskim w Polsce – CCC Sprandi Polkowice. Obecnie jego trenerem jest Kuba Kurcz. Treningi wyglądają zupełnie inaczej niż poprzednio. Trener codziennie przygotowuje propozycję treningu dostosowaną do indywidualnych możliwości Eryka i wysyła ją na e-maila. Dobiera takie ćwiczenia, aby Eryk mógł osiągnąć szczytową formę. Rower wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt, który rejestruje przebieg każdego treningu. Po zakończonych ćwiczeniach zarejestrowane informacje przesyłane są trenerowi. On natomiast je analizuje i podejmuje decyzje dotyczące dalszych treningów. Aby utrzymać jak najlepszą formę, Eryk nie może zbyt często korzystać z oferty barów szybkiej obsługi. Produkty tam serwowane powodują zakwaszanie mięśni. Eryk spożywa produkty lekkostrawne (makarony, ryż), które zawierają dużo węglowodanów potrzebnych do uzyskania wysokiej formy. Praktycznie 24 godziny na dobę Eryk znajduje się pod kontrolą organizacji antydopingowej. Musi informować , jak wygląda jego plan dnia. Gdyby okazało się, że nie ma go we wskazanym miejscu lub jeśli zażyłby zakazany specyfik, otrzymałby żółtą kartkę. Uzyskanie trzech ostrzeżeń spowodowałoby wykluczenie Eryka z reprezentacji na dwa lata.Podporządkowanie się tak rygorystycznym regułom wymaga od Eryka wielu poświęceń i wyrzeczeń.


Najważniejsze osiągnięcia Eryka:

2005

Drużynowe Mistrzostwa Wielkopolski w kolarstwie przełajowym w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Szwacinie- kwiecień 2005 r.
Już w 2005 roku pan Henryk Strzelecki, jeden z organizatorów tych mistrzostw powiedział, że „ Na starcie stanęło wielu uzdolnionych młodych cyklistów, a wśród nich wyróżniał się Eryk Latoń z Godziesz. W swojej grupie był trzeci, chociaż rywalizował ze starszymi od siebie. Jest on wielkim entuzjastą kolarstwa i nasz klub, w którym niebawem rozpocznie treningi, wiąże z nim wielkie nadzieje…”

2007

Wyścig Minitour de Pologne- 21 września 2007 r.
 III miejsce

IV Ogólnopolski Kolarski Wyścig Młodości 2007 – 12 września 2007 r. o Puchar Wójtów Gmin Godziesze Wielkie – Opatówek- Żelazków
• wyścig ze startu wspólnego
 I miejsce
• zwycięzca III etapu
• klasyfikacja generalna
 II miejsce


2009

XXXVI Międzynarodowy Wyścig Kolarski juniorów młodszych po Ziemi Kluczborskiej o Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – 1- 3 maja 2009
• I etap 76 km Kluczbork- Gorzów Śląski
 I miejsce
• II etap w Wołczynie
 II miejsce
• III etap wokół Byczyny
 III miejsce
• klasyfikacja końcowa
 II miejsce

II seria Pucharu Polski juniorów młodszych w kolarstwie torowym- kwalifikacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży- Kalisz 27- 28 czerwca 2009 r.
• dystans 2000 m
 II miejsce- srebrny medal
• dystans 500 m ze startu zatrzymanego
 I miejsce
• sprint drużynowy( Eryk Latoń, Arkadiusz Jopek, Damian Juszczak)
 I miejsce
• indywidualnie finał na 2000m
 II miejsce

XIX Ogólnopolski Wyścig Kolarski juniorów młodszych oraz Puchar Nadziei Olimpijskich młodzików Kobyla Góra- Ludwików- Gałązki Wielkie- 3-5 lipca 2009 r.
• pierwszy etap Kobyla Góra – dystans 72 km
 IX miejsce
• drugi etap Ludwików- dystans 90 km
 II miejsce
• trzeci etap Gałązki Wielkie- dystans 90 km
 I miejsce
• klasyfikacja generalna
 VI miejsce

Ogólnopolski Wyścig Kolarski juniorów młodszych i młodzików- 10 lipca 2009
 VII miejsce

30 lipca 2009 roku
VI Czwartek Torowy
• 200 m ze startu lotnego- juniorzy młodsi
 I miejsce
• 500 m ze startu lotnego
 II miejsce

Na zawodach Eryk dał dowód determinacji i woli powrotu do sportu, który jest czymś szczególnym w jego życiu. Pragnął przełamać chorobę, tym pragnieniem wspomaga organizmu, co często trudno wyjaśnić jest lekarzom.

Mistrzostwa Świata juniorów w kolarstwie torowym w Moskwie
„Eryk Latoń jest kolejnym zawodnikiem KTK Kalisz dorastającym do ścisłej czołówki w tej konkurencji, wymagającej wszechstronności.”
• wyścig drużynowy na dystansie 4000 m
 VII miejsce( Eryk Latoń, Rafał Jeziorski, Mateusz Mikulicz, Mateusz Trepowski)
• omnium- wielobój kolarski, na który składa się sześć wyścigów:
• runda ze startu lotnego
 VI miejsce
• wyścig punktowy
 III miejsce
• wyścig eliminacyjny(australijski)
 XIII miejsce
• wyścig indywidualny na dystansie 3000 m
 IX miejsce
• wyścig scratch
 XIII miejsce
• wyścig na dystansie 1000 m
 VI miejsce
• klasyfikacja końcowa
 VIII miejsce

XV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Letnich – Mistrzostwa Polski juniorów młodszych w kolarstwie torowym- 7-9 sierpnia 2009 r. – Łódź
• dystans 500 m ze startu zatrzymanego
 I miejsce – mistrz Polski
• Sprint drużynowy( Eryk Latoń, Arkadiusz Jopek, Damian Juszczak)
 II miejsce
• sprint
 III miejsce
• keirin
 II miejsce

Otwarte Mistrzostwa Kalisza i Mistrzostwa Wielkopolski w kolarstwie torowym- Kalisz 5 września 2009 r.
• juniorzy młodsi
 I miejsce
• klasyfikacja końcowa omnium juniorzy młodsi
 I miejsce


Finał Pucharu Polski w kolarstwie szosowym – Wyścig Młodości 2009 o Puchar Wójta Gminy Godziesze Wielkie- 12-13 września 2009 r.
• 12 .09. jazda indywidualna na czas juniorzy młodsi na dystansie 9 km
 I miejsce
• 13.09. wyścig ze startu wspólnego młodzicy/juniorzy młodsi 68 km
 I miejsce


Mistrzostwa Polski dwójek i drużyn – Opatówek 18-20 września 2009 r
• wicemistrzostwo Polski dwójek dystans 15 km- juniorzy młodsi – Eryk Latoń, Igor Krymski
• mistrzostwo Polski w wyścigu drużynowym – Eryk Latoń, Igor Krymski, Tomasz Heitzman, Jakub Kaczmarek

Międzynarodowe Zawody w Kolarstwie Torowym Hełm Moraw Brno w Czechach 25 września 2009 r.
• wyścig punktowy juniorów
 IV miejsce

Mistrzostwa Polski- 25.09.2009 r.
• wyścig dwójek- Eryk Latoń, Igor Krymski
 II miejsce

Kryterium uliczne w miejscowości Stare Bogaczewice ( województwo dolnośląskie) 2009
• junior młodszy
 II miejsce

Wyścig Młodości – Puchar Polski w kolarstwie szosowym na terenie Gminy Godziesze Wielkie- 2009
• jazda indywidualna na czas juniorów młodszych
 I miejsce
• wyścig ze startu wspólnego
 I miejsce


Nagrody Prezydenta Kalisza Janusz Pęcherza za 2009 rok

Eryk był jednym z 10 kandydatów na najpopularniejszego zawodnika w Plebiscycie Sportowym 2009 roku. Zajął 4 miejsce.

2010

Puchar Polski w kolarstwie szosowym w Strzelcach Krajeńskich X wyścig o Puchar Wójta Kłomnic- 24-25.04.2010 r.
• II miejsce


Zawody o Wielką Nagrodę Cottbus w Niemczech- 12-13 czerwca 2010 r.
• keirin
 III miejsce
• sprint
 VIII miejsce


Mistrzostwa Polski w Pruszkowie – 24-27 lipca 2010
• sprint
 I miejsce – mistrz Polski
• keirin
 I miejsce – mistrz Polski
• wyścig na 1000 m
 II miejsce – wicemistrzostwo Polski
• sprint drużynowy
 I miejsce ( Eryk Latoń, Arkadiusz Jopek, Mateusz Nowak)

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Pruszkowie
• 3000 m juniorów
 I miejsce
• keirin
 I miejsce

2011
Podsumowanie roku sportowego. Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza Janusza Pęcherza za rok 2011
 IV miejsce Eryk Latoń


Wyścig Młodości 2011 Finał Pucharu Polski w kolarstwie szosowym Godziesze Wielkie
• juniorzy dystans 90 km
 I miejsce
„Na ostatnich metrach popisał się fantastycznym finiszem z peletonu , nie pozostawiając złudzeń, że był faworytem wyścigu. To efekt umiejętności i doświadczenia” – Krzysztof Perz

XVIII Memoriał Romana Ręgorowicza – wyścig otwarcia sezonu w Sobótce- kwiecień 2011  I miejsce 2012
XXVII Ogólnopolski Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour 2012
• klasyfikacja młodzieżowa
 IV miejsce

Ogólnopolskie Zawody w kolarstwie torowym „Wielka Nagroda Kalisza” zorganizowana z okazji Święta Miasta Kalisza – Kalisz 7 czerwca 2012 r.
• elita juniorzy
 I miejsce
• scratch
 V miejsce
• wyścig punktowy
 V miejsce
• klasyfikacja omnium open
 II miejsce

2014
XXIX Ogólnopolski Wyścig kolarski Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour 2014 IV miejsce na I i II etapie
 zwycięzca trzeciej odsłony wyścigu na dystansie 163 km z Błaszek do Kalisza
W klasyfikacji końcowej Eryk uplasował się na VI miejscu

2015

Zdobycie tytułu „Sportowiec Roku Powiatu Kaliskiego” za 2014 rok Memoriał Romana Ręgowicza – Ślężański Mnich 2015- Sobótka – 12.04.2015

• elita mężczyzn

 VI miejsce

Dlaczego wybraliśmy Eryka Latonia?


Eryk Latoń jest jedną z najbardziej znanych młodych osób w naszej miejscowości. Od wielu lat osiąga znaczące sukcesy w kolarstwie. Codziennie musi intensywnie ćwiczyć, realizować wielogodzinne treningi, które wymagają od niego obowiązkowości, samozaparcia i samodyscypliny. W 2008 roku Eryk uległ wypadkowi, w którym odniósł bardzo poważne obrażenia. Dzięki intensywnej pracy udało mu się powrócić do zdrowia i odzyskać dawną sprawność. Obecnie jest zawodnikiem CCC Sprandi Polkowice – najlepszego klubu kolarskiego w Polsce. W każdym wyścigu walczy o najlepsze miejsce, w rywalizacji widać jego wielką determinację. Nigdy się nie poddaje. Potrafi współpracować w zespole, dzięki temu grupa, z którą startuje, często staje na najwyższym podium podczas zawodów drużynowych. Jesteśmy z niego bardzo dumni. Podziwiamy go za jego pracowitość, miłość do sportu. Eryk to utalentowany kolarz, który pokazał, że kolarstwo jest niebezpieczne, lecz bardzo pasjonujące. Imponuje nam to, że potrafi walczyć o swoje marzenia. Z tych właśnie powodów go wybraliśmy, jest dla nas wzorem do naśladowania. Jest miłym, życzliwym, pełnym optymizmu młodym człowiekiem, czego mogliśmy doświadczyć w czasie przeprowadzania z nim wywiadu.


Bibliografia

Wywiad z Erykiem Latoniem

Wywiad z trenerem Eryka – p. Krzysztofem Perzem

Wywiad z Rodzicami Eryka

Zasoby internetowe- wykorzystanie informacji ze stron:

-www.ktk.kalisz.pl

– bdcmarcpol.pl

– www.naszosie.pl

– cccsport.eu

– www.rc.fm

Artykuły z „Życia Kalisza”

Artykuły z „Ziemi Kaliskiej”

Artykuły z „Naszego Rynku”

Zdjęcia z archiwum rodzinnego















Cytaty:

  • „Aby osiągnąć sukces, p...”

Zobacz też: