Marcin Sokołowski

ur. 11 listopada 1959
zm.
Szkoła Podstawowa w Wyszynach

Dzień pracy
Hobby pana Marcina Sokołowskiego
Muzeum
Praca – pasja
Sonda uliczna
Sukcesy w pracy
Wywiad z Sekretarzem Gminy panem Bogdanem Gniłą
Zdjęć: 8
Filmów: 7

Pochodzenie

Marcin Sokołowski urodzony 11 listopada 1959 roku w Nowej Soli, powiat nowosolski, województwo lubuskie jako jeden z pięciorga dzieci Franciszka i Franciszki z domu Grocholska. Rodzice pana Marcina Sokołowskiego prowadzili gospodarstwo rolne. Obecnie pan Marcin Sokołowski pełni funkcję Wójta Gminy Budzyń a prywatnie jest szczęśliwym mężem, ojcem dwóch synów, dziadkiem.

Dzieciństwo

Dzieciństwo spędził w Lubięcinie, gdzie wychowywał się z czworgiem rodzeństwa: Heleną, Rozalią, Janem i Pawłem. Miejscowość, w której się wychowywał i dorastał położona jest nad jeziorem i stąd od dzieciństwa zamiłowanie do sportów i rekreacji wodnych. Dzieciństwo wspomina jako czas beztroski i zabawy.

Edukacja

W 1966 roku rozpoczął naukę w Szkoły Podstawowej w Lubięcinie. W latach 1974 – 1978 po zdaniu egzaminów wstępnych dalszą naukę pobierał w Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Soli. Po maturze wybrał studia ekonomiczne na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, na wydziale Ekonomika Produkcji, które zakończył uzyskaniem tytułu magistra.

Praca zawodowa

W 1983 roku sprowadził się do Budzynia, wstąpił w związek małżeński z Marią Stepczyńską. Podjął pracę w Państwowych Gospodarstwach Rolnych w Budzyniu na stanowisku głównego mechanika.

Po transformacji ustrojowej od 1990 roku pełni nieprzerwanie funkcję Wójta Gminy Budzyń, będąc wybieranym na ten urząd zgodnie z obowiązującą w danym okresie ordynacją wyborczą. W okresie wielu lat pracy dzięki nieustającym wysiłkom i staraniom Wójta gmina zmienia swoje oblicze, rozwija się w wielu kierunkach. Jest to możliwe dzięki prowadzonej polityce zrównoważonego rozwoju, która pozwala na równomierny rozwój rolnictwa, szeroko rozumianych usług, rzemiosła, handlu, oświaty.

Od początku pełnienia funkcji wójta pan Marcin Sokołowski podejmował różnorodne działania mające na celu polepszenie warunków życia na wsi. Jedną z pierwszych ważnych inwestycji jakiej się podjął była telefonizacja wsi w latach 90 – tych XX wieku. Przez kolejne lata systematycznie dbał o budowę i remonty wielu kilometrów dróg na terenie całej gminy. Kolejnym wyzwaniem była budowa kanalizacji wodociągowej i sanitarnej zwieńczona nowoczesnymi oczyszczalniami ścieków. Ponadto wybudował salę widowisko – sportową przy Gimnazjum w Budzyniu. W ostatnich latach wójt zadbał o remonty dwóch Domów Kultury – w Budzyniu i w Wyszynach oraz budowę świetlic wiejskich.

Swymi decyzjami stworzył doskonałe warunki dla rozwoju rzemiosła – zapewnił trwałą dostawę energii elektrycznej na terenie całej gminy. Jako dobry gospodarz dba o ład i porządek w całej gminie. Często sam dogląda postępy prac remontowych i inwestycyjnych prowadzonych w terenie. Nie zapomina również o sporcie i rekreacji, niemal w każdej wiosce istnieje boisko sportowe, powstają siłownie zewnętrzne, ścieżki rowerowe. Odkupił również z rąk prywatnych ważny zabytek Budzynia – wiatrak Partlak.

Pan Marcin Sokołowski nie boi się wyzwań, ciągle szuka nowych rozwiązań i pomysłów. W pracy kolejne zadanie traktuję jak wyzwanie a pomyślne rozwiązanie przynoszące korzyści dla ludzi jako sukces. W przyszłości chciałby stworzyć muzeum regionalne Budzynia – miejsce, gdzie przyszłe pokolenia mogłyby poznawać historię, zwyczaje i kulturę naszego regionu.

Jest bardzo aktywnym człowiekiem, pomimo wielu obowiązków wynikających z pełnienia funkcji wójta, stara się brać udział w różnych wydarzeniach, uroczystościach – nierzadko kosztem życia rodzinnego. Zawsze pogodny, życzliwy, otwarty na problemu i sprawy ludzi. W czasie wolnym uprawia różne dyscypliny sportowe, bardzo lubi wędkarstwo oraz literaturę o tematyce historycznej.

Za swoją działalność na różnych polach: gospodarczym, kulturalnym, społecznym, sportowym otrzymał szereg różnych odznaczeń, nagród i wyróżnień.

Znaczenie postaci

Pan Marcin Sokołowski jest postrzegany jako bardzo pozytywna osoba, wywierająca dobry wpływ na innych. Oceniany jest jako dobry gospodarz znający problemy gminy i jej mieszkańców. Dzięki jego działaniom i decyzjom nasza gmina doskonale się rozwija – umiejętnie potrafi pozyskiwać środki finansowe. Zasługi pana Marcina Sokołowskiego dla społeczności lokalnej dostrzegł i docenił pan Prezydent Rzeczpospolitej Polski Bronisław Komorowski przesyłając list gratulacyjny z okazji wygrania kolejnej kadencji na stanowisko Wójta Gminy Budzyń.

Najbardziej podobają nam się działania Wójta związane z rozwójem naszych wsi. Mamy place zabaw, boiska do gry w piłkę i świetlice, w których chętnie spędzamy wolny czas. Lubimy z Nim rozmawiać, bo jest miły, pogodny – dużo się uśmiecha. Potrafi zarazić pogodą ducha i zaangażowaniem w to, co robi. Jest dla nas wzorem do naśladowania.






Źródła:

  • List Gratulacyjny
  • Oddanie nowej świetlic...
  • Oficjalna strona inter...
  • Wywiad z panem Marcine...
  • Zabytkowy wiatrak Budz...
  • książka Ojca Eustacheg...

Zobacz też: