Dorota Ścigajłło

ur. 10 października 1915
zm.
Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku

Opatowianie o Dorocie Ścigajłło
Opatowianie o Dorocie Ścigajłło
Opatowianie o Dorocie Ścigajłło
Opatowianie o Dorocie Ścigajłło
Opatowianie o Dorocie Ścigajłło
Zdjęć: 2
Filmów: 5



Pochodzenie:

Urodzona 10.10.1915 r. w Kosowie Poleskim. Była pielęgniarką, działaczką społeczną.

Rodzeństwo: 4 braci

Miała męża 14 lat starszego i urodziła dwie córki – Grażynę i Aldonę.

Dzieciństwo:

Kiedy wybuchła rewolucja w Rosji w 1917 roku, została wywieziona z rodzicami i czterema braćmi na Syberię. Jej ojciec musiał tam ciężko pracować przy wyrębie lasów. Na tej nieprzyjaznej dla Polaków ziemi, bolszewicy zamordowali matkę i ojca pani Doroty oraz jej dwóch braci. Na Syberii przebywała do 1931 roku.

Edukacja i młodość:

Przebieg edukacji:

– 1938r. : Kursy specjalistyczne organizowane przez PCK

– 1938r. : Egzamin państwowy


Działalność edukacyjna:

Pracę rozpoczęła jako pielęgniarka w powiatowym szpitalu w Kosowie Poleskim w 1931 r.-1938 r.
Wybuch wojny w 1939 r. to nowy etap w jej pracy i życiu. Zmobilizowana i wcielona do wojska trafiła do Brześcia nad Bugiem. Pracowała w szpitalu wojskowym. Po zbombardowaniu przez Niemców szpitala, w którym pracowała, ewakuowała na Wschód, gdzie osiadła na prawie 5 najtrudniejszych lat w swoim życiu w Kobryniu (dziś na terenie Białorusi). W Opatówku, pracując nadal w szpitalu, przeżywała dramatyczne momenty związane, najpierw z wkroczeniem we wrześniu 1939r. wojsk radzieckich, potem w 1941 r. wojsk niemieckich i ponownie w 1941r. wojsk radzieckich. W Kobryniu przebywa do 1945 r., skąd pierwszym transportem, jako repatriantka, przyjeżdża w styczniu tego roku do Polski.

Działalność społeczna:

– W 1936r. została instruktorem PCK.

Nagrody i odznaczenia:

Otrzymała:
-Odznakę Honorową PCK III stopnia 1980r.
-Odznakę Honorową PCK II stopnia 1984r.
-Odznakę Honorową PCK I stopnia 1987r.
-Order Uśmiechu
-„Kryształowe Serce” w roku 1990r.
-Medal im. Florence Nighingale w roku 1992r. (medal najlepszej pielęgniarki, otrzymała go jako jedna ze 102 pielęgniarek!)
-Tytuł Honorowego Członka PCK w roku 1990r.

Ciekawostki:

Dorota Ścigajłło była osobą bardzo elegancką. Gości przyjmowała ubrana w perły. Gdy wychodziła na dwór, nigdy nie zakładała nakryć na głowę, nawet kiedy było zimno, ponieważ nie chciała, by popsuła się jej misternie ułożona fryzura. Uwielbiała haftować. Organizowała kursy haftowania. Bohaterka opiekowała się dziećmi z Domu Dziecka w Liskowie. Podczas II wojny światowej została aresztowana, ponieważ podejrzewano ją o współpracę z Żydami. Mimo przejścia w 1986r. na emeryturę, niosła pomoc i ulgę każdemu, kto jej potrzebował. Była wrażliwa na krzywdę i nieszczęście ludzkie, służyła zawsze bezinteresowną pomocą każdemu, kto jej potrzebował.
Była członkiem Zarządu Rejonowego i członkiem Zarządu Wojewódzkiego PCK w Kaliszu.
Wolny czas przeznaczała na działalność społeczno-charytatywną oraz prace ręczne. W zakresie haftowania, bo o tym mowa, wykonywała wiele wspaniałych prac, godnych nie tylko obejrzenia, ale i umieszczania w niejednym muzeum. Wyhaftowała sztandar dla Jana Pawła II oraz obraz Matki Boskiej Katyńskiej, który znajduje się obecnie w kościele w Opatówku.
Pani Dorota Ścigajłło zmarła w 2006r.





Kalendarium:

  • 1915 ― Narodziny bohatera
  • 2006 ― Śmierć bohatera

Zobacz też: