Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Płacz na treningu, śmiej się po wygranej walce”

Marian Walenty Bińczak

ur. 26 sierpnia 1937
zm. 10 czerwca 2012
Szkoła Podstawowa im. Mariana Falskiego w Kraszewicach

Zdjęć: 25

Pochodzenie

Marian Walenty Bińczak urodził się 26 sierpnia 1937 roku w miejscowości Czachory, gmina Nowe Skalmierzyce, powiat Ostrów Wlkp. (akt ur. USC w Nowych Skalmierzycach nr 149/1937). Był synem Stanisława (1903-1967) i Stanisławy z Kaczmarków. Oboje rodzice byli pracownikami PGR-u. Okres dzieciństwa spędził wraz z rodzeństwem (Ludwikiem, Krystyną i Ireną) we wsi Torzeniec, w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Doruchów. Był najstarszy spośród trójki rodzeństwa.

Edukacja

Po ukończeniu siedmioklasowej Szkoły Podstawowej w Torzeńcu kontynuował naukę w czteroletnim Liceum Pedagogicznym w Krotoszynie. W czerwcu 1956 roku, po egzaminie złożonym przed Komisją Egzaminacyjną, uzyskał świadectwo dojrzałości, otrzymując jednocześnie nakaz pracy w szkolnictwie podległym Ministerstwu Oświaty.

Ścieżka kariery zawodowej

Pracę zawodową rozpoczął 16 sierpnia 1956 roku w Zbiorczej Szkole Gminnej w Kraszewicach jako nauczyciel biologii, przysposobienia obronnego, techniki oraz wychowania fizycznego. Zorganizował i prowadził Szkolny Klub Sportowy. W tym czasie był również drużynowym Komendy Hufca ZHP w Grabowie n/Prosną. Opiekował się drużyną harcerską. W trakcie pracy zawodowej powołany został do wojska. Służbę wojskową odbył w Wojskowych Służbach Wewnętrznych, w Mińsku Mazowieckim. Zdobył stopień kaprala. Po zakończeniu służby powrócił do pracy w Szkole Podstawowej w Kraszewicach, na zajmowane wcześniej stanowisko. 11 października 1979 roku Wojskowy Komendant Uzupełnień w Ostrowie Wielkopolskim mianował Mariana Bińczaka na stopień starszego kaprala. Systematycznie poszerzał swoją wiedzę i nabywał nowe kwalifikacje uczestnicząc w różnego rodzaju formach doskonalenia zawodowego. W latach 1965-1967 był słuchaczem Studium Nauczycielskiego im. Marii Konopnickiej – Wydział Zaoczny dla Pracujących w Kaliszu, na kierunku „wychowanie fizyczne z biologią”. Dyplom ukończenia otrzymał w roku 1967. W tym samym roku ukończył kurs zaoczny instruktorów wychowania fizycznego uzyskując tytuł Instruktora Wychowania Fizycznego. W 1970 roku ukończył kurs szkoleniowy dla nauczycieli przysposobienia obronnego w szkołach podstawowych i zasadniczych zawodowych w Ostrowie Wlkp. Z dniem 1 maja 1972 roku stał się nauczycielem mianowanym i uzyskał tytuł służbowy „nauczyciel dyplomowany”. W latach 1973-1976 odbył studia wyższe w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, w zakresie wychowania fizycznego i uzyskał tytuł magistra. W 1975 roku zdobył uprawnienia kierownika wycieczek szkolnych. Z dniem 1 września 1976 roku powołany został przez Gminnego Dyrektora Szkół magistra Mariana Wieczorka, na stanowisko zastępcy dyrektora, a od 1 października 1976 roku do pełnienia funkcji dyrektora w Zbiorczej Szkole Podstawowej w Kraszewicach. Za dwudziestoletnią nienaganną pracę pedagogiczną, 1 października 1977 roku odznaczony został uchwałą Rady Państwa Złotym Krzyżem Zasługi. Natomiast za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej Minister Oświaty i Wychowania przyznał Marianowi Bińczakowi w 1980 roku nagrodę II stopnia. 1 sierpnia 1981 roku Kurator Oświaty i Wychowania – magister Leon Skulimowski powołał Mariana Bińczaka ponownie na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Kraszewicach. Natomiast Kurator Oświaty i Wychowania w Kaliszu – magister Jerzy Bartczak powierzył Marianowi Bińczakowi 20 czerwca 1990 roku pełnienie funkcji dyrektora Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Kraszewicach. Po kolejnej reformie pełnił znów funkcję dyrektora aż do czasu przejścia na emeryturę. Na emeryturę odszedł w 1992 roku. Zmarł 10 czerwca 2012 roku w szpitalu w Ostrzeszowie. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Kraszewicach.

Rodzina

15 października 1960 roku Marian Bińczak zawarł w Kraszewicach związek małżeński z Heleną Kwiatkowską – technikiem weterynarii (matka – Bibianna Krzewińska: 1908-1983 r., ojciec – Stanisław Kwiatkowski: 1903-1947 r.), z którego to związku przyszło na świat dwóch synów: Zbigniew Grzegorz (ur. 8 marca 1963 r.) oraz Jerzy Mariusz (ur. 21 lipca 1966 r.). Zbigniew ukończył technikum budowlane. Jerzy jest wydawcą – redaktorem naczelnym gazety lokalnej „Twój Puls Tygodnia”.

Działalność społeczna

Marian Bińczak od początku pracy zawodowej działał na rzecz rozwoju kultury fizycznej i sportu. Organizacją, której poświęcił się z największym oddaniem był Szkolny Związek Sportowy. Jego ulubioną dyscypliną sportu była lekkoatletyka. Należał także do struktur LZS, WKKFiT, PTTK. W 1965 roku mianowany został sędzią lekkoatletycznym Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Zawodniczki, które trenował uprawiały piłkę siatkową i lekką atletykę. Startowały głównie w mistrzostwach powiatu, zajmując medalowe i punktowe miejsca. Jako nauczyciel i działacz sportowy wychował szereg osób, które w późniejszym okresie swego życia również związały się ze sportem. Wymienić tu należy Jadwigę Saganowską-Magdziarz mistrzynię województwa poznańskiego w rzucie oszczepem, finalistkę Memoriału Juniorów im. Kusocińskiego (1969 r.), finalistkę pierwszych nieoficjalnych Mistrzostw Juniorów w Paryżu (1970 r.), wicemistrzynię Polski seniorów w 1973 roku (Skra Warszawa), członkinię kadry Polski juniorów i seniorów. Za społeczny wkład pracy w rozwój kultury fizycznej i turystyki na terenie Wielkopolski Prezydium Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w Poznaniu, w listopadzie 1970 roku, nadało Marianowi Bińczakowi wyróżnienie „honorowego dysku”, a we wrześniu 1984 roku srebrne Honorowe Odznaczenie WKKFiT „Za zasługi w rozwoju Kultury Fizycznej i Turystyki Województwa Kaliskiego”. Za zasługi dla sportu szkolnego Zarząd Główny Szkolnego Związku Sportowego przyznał Marianowi Bińczakowi wielokrotnie honorową odznakę (1971 r., 1975 r., 2003 r.). Otrzymał też odznakę „Zasłużony działacz LZS” oraz liczne dyplomy i podziękowania. Od 1964 roku działał w harcerstwie, najpierw jako drużynowy, później jako instruktor Komendy Hufca w Grabowie n/Prosną. Zobowiązanie Instruktorskie złożył w 1973 roku. Posiadał stopień harcmistrza. Organizował dla dzieci letnie i zimowe akcje harcerskie, obozy, biwaki, wycieczki, kuligi. 10 października 1983 roku Związek Harcerstwa Polskiego przyznał Marianowi Bińczakowi odznakę „Zasłużony dla Chorągwi Kaliskiej”, a w 1985 roku odznaczony został medalem „10-lecia Chorągwi Kaliskiej ZHP”. Za swoją działalność otrzymał honorowe, najwyższe odznaczenie w Związku Harcerstwa PolskiegoSrebrny Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”. Od 1967 roku aktywnie działał w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Był także działaczem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Od 1985 roku należał do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kraszewicach. „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczony został brązowym medalem (1985 r.).

Działalność polityczna

W 1962 roku Marian Bińczak wstąpił do PZPR. W latach 1967-1979 był instruktorem społeczno-wychowawczym Terenowego Oddziału Samoobrony. W 1979 roku mianowany został komendantem Terenowego Oddziału Samoobrony w Grabowie n/Prosną. Działał na rzecz obrony cywilnej kraju na obszarze województwa kaliskiego. Wiele wysiłku i czasu poświęcał też działalności na rzecz rozwoju gospodarki województwa kaliskiego. W 1980 roku został wybrany radnym i powierzono mu funkcję przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kaliszu. W kadencji 1984-1988 sprawował mandat radnego Gminnej Rady Narodowej w Kraszewicach. Minione lata charakteryzowały się znacznym stopniem trudności w pełnieniu tych funkcji. Wynikało to ze złożonej sytuacji społeczno-gospodarczej kraju, która powodowała utrudnienia w realizacji zaplanowanych zadań. Za swoją działalność został odznaczony odznaką „Za zasługi dla wielkopolskiej organizacji ZSMW” (1975 r.), brązową odznaką „Zasłużony działacz Ligi Obrony Kraju” (1982 r.), Medalem 40-lecia Polski Ludowej (1984 r.).

Źródła

1. Archiwum szkolne (kroniki, protokoły, akta osobowe)
2. Archiwum rodzinne
3. Książeczka Stanu Cywilnego
4. http://pl.wikipedia.org/wiki/Medalistki_mistrzostw_Polski_senior%C3%B3w_w_rzucie_oszczepem




Kalendarium:

  • 1937 ― Miejsce urodzenia
  • 1937 ― Narodziny bohatera
  • 1952 ― Nauka w Liceum Pedago...
  • 1956 ― Uzyskanie świadectwa ...
  • 1956 ― Rozpoczęcie pracy zaw...
  • 1960 ― Zawarcie związku małż...
  • 1965 ― Słuchacz Studium Nauc...
  • 1965 ― Mianowany sędzią lekk...
  • 1967 ― Uzyskanie tytułu Inst...
  • 1970 ― Ukończenie kursu dla ...
  • 1971 ― „Zasłużony działacz L...
  • 1972 ― Uzyskanie tytułu „nau...
  • 1973 ― Studia wyższe w Akade...
  • 1973 ― Zobowiązanie Instrukt...
  • 1976 ― Uzyskanie tytułu magi...
  • 1976 ― Pełnienie funkcji dyr...
  • 1977 ― Złoty Krzyż Zasługi
  • 1980 ― Przewodniczący Wojewó...
  • 2001 ― Akademia Wychochowani...
  • 2006 ― Przejście na emerytur...
  • 2012 ― Śmierć bohatera

Cytaty:

  • „Płacz na treningu, śmi...”

Zobacz też:

  • > Doruchów
  • > Grabów nad Prosną
  • > Kalisz
  • > Kraszewice
  • > Krotoszyn
  • > Ostrzeszów
  • > Ostrów Wielkopolski
  • > Poznań
  • > ostrzeszowski, powiat
  • > Ochotnicza Straż Pożar...
  • > Związek Harcerstwa Pol...
  • > Związek Nauczycielstwa...