Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Najwyższy cel zawodu lekarskiego w postaci ideału to najdoskonalsze niesienie...”

Władysław Godlewski

ur. 22 lutego 1885
zm. 24 kwietnia 1960
Szkoła Podstawowa w Grabowie nad Prosną

Tablica poświęcona Władysławowi Godlewskiemu
Uchwała nr IV/30/90 Rady Miejskiej w Grabowie nad Prosną z dnia 12 września 1990 roku w sprawie zmiany nazw ulic w mieście Grabów nad Prosną
Wspomnienia córki dr. Władysława Godlewskiego Janiny Rynduch
„Ludzie i zdarzenia w historii opieki zdrowotnej Grabowa nad Prosną”
„Monografia miasta Grabowa”
„Opieka zdrowotna w Grabowie nad Prosną”
„Pieśni o Grabowie”
„Z dziejów Grabowa nad Prosną”
Zdjęć: 15
Dokumentów: 8

Pochodzenie

Władysław Godlewski urodził się w rodzinie szlacheckiej jako najmłodszy spośród trzech synów. Miało to miejsce 22 lutego 1885 roku w Odessie. Jego dziadek wywodzący się z Wileńszczyzny został zesłany w głąb carskiej Rosji w ramach akcji represyjnej.

Pobyt w ZSRR i powrót do Polski

Władysław Godlewski uciekł z terenu ZSRR po odbyciu studiów medycznych. Wpływ na jego postępowanie jako lekarza miał epizod z czasów studenckich, kiedy ciężko zachorował. Ze względu na niedoskonałą opiekę medyczną o mało nie przypłacił tego stanu życiem. Postanowił wtedy, że będzie troszczył się o każdego pacjenta bez względu na status społeczny i ekonomiczny. Złożył ślubowanie, że jeśli zdobędzie zawód lekarza, postara się być pomocnym dla najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących oraz leczyć bezinteresownie. Po powrocie do ojczyzny zamieszkał w Wilnie. Miał problem z nostryfikacją dyplomu lekarskiego, na którą musiał czekać aż trzy lata. Wielokrotnie się przeprowadzał. Ze względu na rosyjski akcent trudno asymilował się w środowisku, w którym chciał pracować.

Rodzina

W Wilnie poznał Natalię z domu Rytel z zawodu położną, swą późniejszą żonę. Z tego związku urodziły się dwie córki: Wanda i Janina. Mieszkając już w Grabowie nad Prosną, ponownie ożenił się z Czesławą z domu Twardowską.

Działalność w Grabowie nad Prosną

W 1937 roku osiadł w Grabowie nad Prosną, w którym przebywał do końca życia. Najpierw prowadził prywatny gabinet lekarski.
1 kwietnia 1938 roku powstał w miasteczku ośrodek zdrowia. Początkowo Władysław Godlewski pracował w nim w określone dni tygodnia. 30 marca 1939 roku miasto podpisało z umowę z lekarzem. Pomagała mu wykwalifikowana higienistka.
W czasie okupacji w dalszym ciągu wykonywał swe obowiązki zawodowe. Uchronił wielu grabowian od wyjazdu na roboty do Niemiec lub do niemieckich obozów koncentracyjnych.
Po wyzwoleniu Grabowa nad Prosną został 27 marca 1945 roku zastępcą burmistrza. Funkcję te sprawował do 28 października 1948 roku.
13 czerwca 1946 roku Zarząd Miasta podjął uchwałę w sprawie organizacji ośrodka zdrowia, który uruchomiono w 1948 roku. 1 lutego tegoż roku Władysław Godlewski został kierownikiem placówki.
Zmarł 24 kwietnia 1960 roku. Została pochowany na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.

Władysław Godlewski w pamięci grabowian

W dowód pamięci i wdzięczności z okazji obchodów 550. rocznicy nadania praw miejskich dla miasta Grabowa nad Prosną społeczeństwo postanowiło uczcić jego osobę tablicą pamiątkową. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli: Jan Osiecki i Witold Jasiński.
12 września 1990 roku Rada Narodowa Miasta i Gminy Grabów nad Prosną nazwała jedną z ulic im. Dr. Władysława Godlewskiego.

Znaczenie postaci

Całe życie Władysława Godlewskiego było nacechowane skromnością, umiarem i bezpośredniością. W każdym człowieku widział to, co dobre. Doszukiwał się pozytywnych cech charakteru. Zaskarbił sobie szacunek i wdzięczność wśród wszystkich mieszkańców Grabowa nad Prosną. Każdemu spieszył z pomocą lekarską. Nie zwracał uwagi na stan majątkowy chorego ani na porę dnia. Był zawsze chętny do pomocy, także w aspekcie materialnym. W czasie wojny przez swoje postępowanie bezpośrednio narażał się na represje ze strony okupanta. Mimo to ofiarnie pracował w myśl swoich zasad. Był lekarzem w służbie społeczeństwa.


Materiały źródłowe:

Polak B., Rezler M., Z dziejów Grabowa nad Prosną, Kalisz 1990

Osiecki J., Monografia miasta Grabowa nad Prosną i byłego starostwa grabowskiego, Grabów 1960

Zbiory prywatne Edmunda Gepperta

Kronika 25- lecia Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Prosną.

Zdjęcia własne.

Korespondencja z Dariuszem Rynduchem

Wywiad z Elżbietą Kuś.

Uchwała nr IV/30/90 Rady Miejskiej w Grabowie nad Prosną

Jasiński W., Opieka zdrowotna w Grabowie nad Prosną, Grabów nad Prosną 1966

Wspomnienia córki Janiny Rynduch spisane 5 listopada 1970 roku

Jackowiak I., Ludzie i zdarzenia w historii opieki zdrowotnej Grabowa nad Prosną, Grabów 2007


Kalendarium:

  • 1885 ― Narodziny bohatera
  • 1937 ― Władysław Godlewski z...
  • 1939 ― Podpisanie umowy o pr...
  • 1945 ― Władysław Godlewski z...
  • 1948 ― Władysław Godlewski z...
  • 1960 ― Śmierć bohatera

Cytaty:

  • „Najwyższy cel zawodu l...”

Zobacz też: