Kazimierz Jazgar

ur. 1936
zm.
Szkoła Podstawowa w Sławoszewie z siedzibą w Parzewie

Zdjęć: 4

Urodził się w 1936 r. w Sławoszewie. Szkołę Podstawową ukończył w 1950 r., a Zasadniczą Szkołę Zawodową w 1952 r. w Jarocinie w zawodzie ślusarz maszynowy.

Pracował w wielu zakładach m.in. w 1952 r. w Jarocińskim Zakładzie Przemysłu Maszyn Leśnictwa, w 1953 r. w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Pleszewie – i w tym czasie skończył Kurs Kombajnistów i Mechaników w Radymnie koło Przemyśla. Następnie w 1957 r. pracował w Kopalni Węgla Kamiennego „Concordia” w Zabrzu, a w 1957 r. – w Polskich Kolejach Państwowych w Pleszewie i Jarocinie. Przez cały czas dokształcał się i zrobił kurs Rewidenta Wagonów w Poznaniu, kurs Maszynistów Parowozu w Olsztynie, kurs Maszynistów Spalinowych Pojazdów Trakcyjnych w Warszawie. W roku 1982 przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Odznaczony został srebrną i złotą odznaką „Przodujący Kolejarz”.

Od roku 1950 należał do chóru szkolnego, który prowadził profesor Alfons Kowalski. Równocześnie należał do chóru – kółka śpiewaczego „Cecylia” w Sławoszewie. Pełnił w zarządzie stanowisko skarbnika. Z jego inicjatywy organizowane były wieczorki i przedstawienia dla miejscowej społeczności.

W 1967 roku został członkiem Komitetu Rodzicielskiego przy Szkole Podstawowej w Sławoszewie, a w roku 1970 wspólnie z Ryszardem Mazurem utworzył Dziecięcy Zespół Akordeonowy. Nauczycielem był pan Szajda z Dobrzycy.

W 1988 roku wygrał wybory na Radnego do Gminnej Rady Narodowej w Kotlinie.

Po zmianach ustrojowych w 1990 roku ponownie został wybrany do Rady Gminy w Kotlinie a także w kolejnych kadencjach tj. w latach 1994,1998, i 2002 r. Przez trzy kadencje był wiceprzewodniczącym Rady Gminy w Kotlinie. Od czasu wyboru na radnego brał czynny udział w pracach społecznych na rzecz społeczności oraz pielęgnował tradycje swojej wsi. Zaangażowany był w budowę świetlicy wiejskiej, za co w 1993 r. otrzymał dyplom i został członkiem rady nowopowstałej świetlicy.

W 1996 roku został członkiem w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Do 2007 r. odbył z żona Teresą 103 wycieczki po kraju organizowane przez PZERiJ. Zdobył 3 odznaki PTTK. Wspólnie z żoną, p. Barbarą i Ryszardem Dorszem obsługiwał kulinarne pikniki dla emerytów, za co otrzymał złotą odznakę Zarządu Głównego za zasługi dla PZERiJ i jej członków.

W latach 1994 – 1998 – z jego inicjatywy Urząd Wojewódzki w Kaliszu wspólnie z Urzędem Gminy sfinansował położenie dywaniku asfaltowego na drodze ze Sławoszewa do Kurcewa.

W 1997 roku– został powołany przez Wojewodę Kaliskiego na członka Rady Nadzorczej przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarocinie, a w 1997 roku– został również powołany na członka Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W 1997 r. – z jego inicjatywy zamieszczono inwestycję odnowy boiska szkolnego w planie budżetowym na rok 1998 i plan ten zrealizowano. Ponadto jako radny w roku 1998 doprowadził do spotkania Wójta Kotlina z właścicielem firmy Paula w celu budowy gazociągu z Kotlina do zakładu Paula w Parzewie. Pierwszy gaz popłynął już w 1999 r.

W roku 1998 – z jego pomysłu i przy współpracy sołtysa Dariusza Józefiaka i rady sołeckiej w Sławoszewie rozpoczęła się realizacja wybudowania i urządzenia placu zabaw w centrum wsi. Dzięki pomocy mieszkańców wsi, sponsorów i Urzędu Gminy w Kotlinie inwestycja powstała po roku pracy i w dniu 06.06.1999 r. została przekazana dzieciom. Otrzymał za to dyplom od Wójta Gminy.

W roku 2000r. był inicjatorem budowy nowego pomnika Powstania Styczniowego p. Rybczyńskiego, który został finansowany przez gminę. Również z jego inicjatywy w roku 2001 wybudowano scenę na „rynku” w Sławoszewie, a wraz z radą sołecką zakupiono w roku 2002 za własne pieniądze kuchnie polową, która służyła do obsługi kulinarnych imprez organizowanych w Sławoszewie i nie tylko. Głównych kucharzem był Ryszard Dorsz.

W latach 2002 – 2004 pomagał w realizacji zadania inwestycyjnego pod nazwą „Budowa Szkoły Podstawowej w Sławoszewie z siedzibą w Parzewie” oraz zabiegał o modernizację drogi transportu rolniczego w Sławoszewie, która została zrealizowana w 2002 r. przez pracowników interwencyjnych.

Ponadto w 2004 roku wykonał i zainstalował trzy trybuny dwupoziomowe metalowo – drewniane przy boisku do siatkówki, a w 2005 roku – zainicjował powstanie nowego pomnika Ks. Szymona Ulina – wielkiego patrioty, a budowę pomnika sfinansował urząd gminy w Kotlinie.

Wraz z Ks. Jerzym Rychlewskim zorganizował 31 pielgrzymko- wycieczek oraz 12 rajdów rowerowych.


Źródła:

  • wywiad i kronika prywa...

Zobacz też: