Michał Kruszelnicki

ur. 20 stycznia 1920
zm.
Zespół Szkół w Perzowie

Zdjęć: 5

Michał Kruszelnicki urodził się 9 stycznia 1920 r. miejscowości Chromohorb.


W dzieciństwie, jak większość dzieci w tym czasie, godził naukę w szkole z licznymi obowiązkami domowymi, pomagając rodzicom także w pracach w gospodarstwie.


Jako młody chłopak został zmobilizowany do Wojska Polskiego. Wcielony do 1. Dywizji Pancernej, 3. Pułku Piechoty, III Batalionu, 4. kompanii w stopniu kaprala. Brał udział w walkach z Niemcami.

W styczniu 1945 r. został przeniesiony do 10. Brygady Artylerii Ciężkiej. Awansował do stopnia plutonowego. Zdemobilizowany (zwolniony) z Wojska Polskiego w lutym 1946 r. Brał udział w walkach na różnych frontach od Lenino do Bałtyku, o Warszawę, aż po Berlin.


Losy wojenne przyprowadziły go do Trębaczowa, gdzie poznał swoją żonę, założył rodzinę i wychował ośmioro dzieci. Prowadził gospodarstwo rolne, a w wolnych chwilach uwielbiał czytać książki. Była to jego wielka pasja.


Był czynnym działaczem i człowiekiem organizacji, która zrzeszała weteranów wojennych Związku Bojowników o Wolność i Demokrację na terenie gminy Perzów, powiatu kępińskiego.


Patronował Szkole Podstawowej w Trębaczowie i nadaniu jej imienia Tadeusza Kościuszki. Był jej częstym gościem.
Zmarł 4 sierpnia 1995 r. po ciężkiej chorobie. Pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Trębaczowie.


Za udział w II wojnie światowej Michał Kruszelnicki został odznaczony. Odznaczenia, które otrzymał są uhonorowaniem za walki z hitlerowskim najeźdźcą w kraju i na głównych frontach, za poświęcenie i bohaterstwo.
Otrzymał między innymi Order Krzyża Grunwaldu nawiązujący swoim symbolem do tradycji bitwy pod Grunwaldem oraz odznaką Krzyża Grunwaldu, na której umieszczone są dwa miecze.


Za wybitne zasługi bojowe został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym – orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych (za czyny męstwa i odwagi). W 1943 roku został odznaczony medalem „Zasłużony na Polu Chwały” za czynny udział w walkach z okupantem, męstwo i odwagę, jak również za niezłomny hart ducha i wielka ofiarność w walce o wolną i niepodległą Polskę. Za udział w walkach o stolicę oraz wyzwolenie jej z rąk okupanta otrzymał Medal za obronę Warszawy.


Wysokim odznaczeniem był medal za udział w walkach o Berlin, który otrzymał dla uczczenia historycznego zwycięstwa nad faszyzmem niemieckim oraz zdobycie Berlina i Bramy Brandenburskiej w 1945 r.


Odznaczony był też medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, w celu uznania osobistych zasług w dziedzinie rozwoju i umocnienia obronności. Otrzymał także „Złoty Krzyż Zasługi” za bojowe ordery zdobyte w czasie wojny i odznaczenia państwowe.


Odznaczenia wojskowe, które otrzymał, były wyrazem najwyższego uznania takich wartości, jak bohaterstwo, męstwo, poświęcenie, odwaga.


Michał Kruszelnicki jest przykładem gotowości złożenia w obronie Ojczyzny wszystkiego, co człowiek ma najcenniejszego – własnego życia. Wszystkie ordery i odznaczenia, które otrzymał są symbolem cnót żołnierskich.

Michał Kruszelnicki był człowiekiem pracowitym, odważnym, rzetelnym, sumiennym i wymagającym od siebie i innych. Dzięki takim ludziom, jak Michał Kruszelnicki możemy czuć się bezpiecznie i cieszyć beztroskim życiem w wolnym kraju.

Zobacz też: