Lesław Kukawski

ur. 1930
zm.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Trzciance

Zdjęć: 5

Pochodzenie

Lesław Kukawski urodził się w 1930 r. we Lwowie, jednak rodzina szybko przeprowadziła się do Dołuszyc koło Bochni. Później zamieszkał w Krakowie.

Młodość

Od wczesnego dzieciństwa przejawiał zainteresowanie wojskiem i historią, na co niewątpliwy wpływ miał wpajany mu w domu kult dla tradycji narodowych i przywiązanie do rodzinnej przeszłości niepodległościowej. Pradziadek Rajmund Kukawski był Powstańcem Styczniowym, a ojciec Zygmunt brał udział jako chłopiec w obronie Lwowa. Uczęszczał do gimnazjum w Bochni. Jeszcze w czasach gimnazjalno-licealnych Lesław Kukawski działał jako instruktor w Związku Harcerstwa Polskiego w Krakowie do momentu kiedy w roku 1945 Harcerstwo zmieniło swoje oblicze ideowe. Ukończył studia na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na początku lat 50-tych przeprowadził się do Trzcianki. Przez pierwsze 4 lata mieszkał na leśniczówce u teściów. Następnie kupił dom w okolicach Trzcianki, który nazwał „Pańską Łaską” i mieszka w nim do dzisiaj.


Kariera zawodowa

Po studiach zaczął pracować w stadninach państwowych. Później mieszkając na „Pańskiej Łasce” prowadził indywidualne gospodarstwo rolne. Na 20-tu hektarach ziemi uprawiał głównie zboże. Dochody przynosiła mu przede wszystkim hodowla owiec i drobiu. Był również hodowcą koni.

Działalność społeczna


Lesław Kukawski jest organizatorem kilkunastu wystaw w różnych miastach Polski, poświęconych Wojsku Polskiemu. W 1965 r. wstąpił do Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Od 31 lat pełni funkcję przewodniczącego Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia. Jest także wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia. Od 1991 r. inż. Lesław Kukawski jest członkiem Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Został uhonorowany wieloma odznaczeniami. W roku 1995 nadano mu Złoty Krzyż Zasługi, a w 2005 r. wyróżniono go medalem „Pro Memoria”. Otrzymał prawo noszenia Złotej Odznaki i najwyższy zaszczyt Miłośników Dawnej Broni i Barwy, czyli tytuł Członka Honorowego. Dostał również Wielką Złotą Honorową Odznakę Polskiego Związku Jeździeckiego, w którym sprawował funkcję sędziego klasy państwowej. Oprócz wspomnianych dowodów uznania za dotychczasową pracę, kilka Kół Pułkowych Kawalerii II RP przyznało mu prawo noszenia swoich odznak pułkowych, a mianowicie: 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, Pułk 3 Ułanów Śląskich, 9 Pułk Ułanów Małopolskich, 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich, Pułk 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego. Zrobiły to także trzy jednostki Wojska III RP: 27 Zmechanizowany Pułk Ułanów im. Stefana Batorego, 4 Suwalska Brygada Kawalerii Pancernej i 6 Brygada Kawalerii Pancernej. Lesław Kukawski został wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i odznaczony Złotą Odznaką Polskiego Związku Hodowców Koni i Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Jeździeckiego, w którym działał jako sędzia klasy państwowej.

Literatura

Jest autorem wielu książek i opracowań o tematyce kawaleryjskiej, hippicznej oraz hipologicznej.

„O kawalerii polskiej XX wieku” (1991 r.)
„Ułani Jazłowieccy. Barwa i broń 1918-1998” (2001 r.)
„Oddziały kawalerii II Rzeczpospolitej” (2004 r.)
„Konne mistrzostwa Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej” (2006 r.)
„Kawaleryjska Alma Mater w Grudziądzu 1920-1939: Zarys Dziejów” (2008 r.)
„Sztandary kawalerii polskiej XX wieku” (2009 r.)
„Orkiestry kawaleryjskie II Rzeczypospolitej” (2013 r.)

Oprócz wymienionych tu publikacji, Lesław Kukawski opracował ponad tysiąc artykułów z dziedziny wojskowości, hipologii i hippiki, które ukazywały się w periodykach krajowych. Od 2011 roku wydawnictwo „Edipresse” zaczęło wydawać monografie pułków kawalerii II Rzeczypospolitej. Na 57 zeszytów tej serii, 39 opracował Lesław Kukawski – jest to około 1200 stron maszynopisu.


Znaczenie postaci

Lesław Kukawski to przykład postaci godnej najwyższego uznania, to również urodzony gawędziarz i kopalnia wiedzy – można go słuchać godzinami i czerpać wiedzę o czasach, które minęły i już nie wrócą. Zbiory Lesława Kukawskiego są inspiracją wielu krajowych wystaw, publikacji i opracowań. Nasz bohater jest osobą mądrą i niezwykle patriotyczną.






Zobacz też: