Tadeusz Pacholewicz

ur. 29 marca 1925
zm. 08 stycznia 2002
Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Jankowie Pierwszym

Wywiad z córką Tadeusza Pacholewicza
Zdjęć: 15
Filmów: 1


Założyciel „Kaliny” – Tadeusz Pacholewicz


Pochodzenie

Tadeusz Pacholewicz urodził się 29 marca 1925 roku w Skrajni. Miał starszego brata Franciszka i młodszą siostrę Mieczysławę. Wraz z rodzicami i rodzeństwem przeprowadził się do Czermina koło Pleszewa, gdzie mieszkał do pierwszych lat II wojny światowej. Na kolejne lata wojny został wywieziony z rodziną do niemieckiego miasta Mecklenburg.

Zamieszkanie

Po zakończeniu wojny całą rodziną wrócili do kraju i zamieszkali w Jankowie Pierwszym. W 1947 roku zawarł związek małżeński z Marianną. W niedługim czasie po zawarciu związku małżeńskiego został wezwany do odbycia służby wojskowej, do Legionowa koło Warszawy, gdzie służył w jednostce saperów.
Po odbyciu służby wojskowej na stałe zamieszkał w Blizanowie Drugim.
Prowadził warsztat stolarski, a jednocześnie wraz z żoną Marianną zajmował się gospodarstwem rolnym.
Zawsze udzielał się społecznie. Będąc członkiem Komitetu Rodzicielskiego, przyczynił się do budowy Szkoły Podstawowej w Blizanowie.
Budowę zakończono w 1963 roku. Do tej szkoły uczęszczały jego dzieci: syn Henryk i córka Teresa.

Jego pasją było granie na skrzypcach. Często myślał o założeniu zespołu, by wykorzystać ludzkie talenty. Marzenia Tadeusza spełniły się w 1980 roku, gdy zrodził się pomysł na założenie zespołu folklorystycznego „Kalina’’. Powstał on przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Blizanowie. Jego założycielem i pierwszym kierownikiem zespołu był Tadeusz Pacholewicz. Nazwa zespołu pochodzi od piosenki pt. Kalina. Do zespołu należała żona Tadeusza, kilka mieszkanek i mieszkańców okolicznych miejscowości. W późniejszych latach działalności „Kaliny” w zespole udzielały się również wnuczki Tadeusza. Pierwszy oficjalny występ odbył się 1-go maja 1980 r. Zespół wykonuje pieśni i ballady i utwory folklorystyczne z regionu. W repertuarze zespołu są polki, oberki, warcelki i marsze.
Kalina’ prowadzi swą amatorską działalność artystyczną, uświetnia swoją muzyką i śpiewem różne uroczystości, spotkania, bierze udział w biesiadach folkloru oraz dożynkach powiatowych i gminnych. Obecnie zespół liczy sobie 18 osób, w tym 9 pań śpiewających i 9 muzyków grających w kapeli.
Z okazji 20-lecia powstania „Kaliny” (03.06.2000 r.) kilku członków zespołu otrzymało medale „Zasłużony dla Gminy Blizanów”, a podczas wigilii 2005 r. medale z okazji 25-lecia działalności artystycznej. Natomiast z racji jubileuszu 30-lecia istnienia, 1 maja 2010 r. zespół otrzymał medal „Zasłużony dla Gminy Blizanów”.
Zespół Kalina występował w Dąbrowie Górniczej, Ciechocinku, Polanicy-Zdrój, Krynicy Górskiej, Warszawie, Częstochowie, Strzelcach Opolskich, Krajence i innych miejscowościach. Śpiewają kolędy ludowe pochodzące z XIX wiecznego spisu np. znaną kolędę pasterską „Wśród nocnej ciszy” prezentowały według zamojskiej wersji „Wśród nocnej ciszy, w późnej godzinie”
Zespół funkcjonuje do dzisiaj, chociaż jego skład ciągle się zmienia.

Znaczenie postaci

– brał udział w II wojnie światowej,
– jako członek Komitetu Rodzicielskiego przyczynił się do budowy szkoły w Blizanowie,
– udzielał się społecznie,
– był założycielem zespołu folklorystycznego „Kalina’’, dzięki czemu gmina Blizanów została bardziej rozsławiona.

Tadeusz Pacholewicz zmarł 8 stycznia 2002 roku.

Kalendarium:

  • 1925 ― Narodziny bohatera
  • 1980 ― Powstanie zespołu Kal...
  • 2002 ― Śmierć bohatera

Zobacz też: