Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Proszenie jest bólem - dawanie zaszczytem”

Ewa Nowicka

ur. 23 października 1955
zm.
Szkoła Podstawowa w Stęszewie

Zdjęć: 6

Pochodzenie:

Ewa Maria Nowicka z domu Syrek urodziła się 23 października 1955 roku w Bydgoszczy. Rodzice jej nie żyją. Matka miała na imię Maria z domu Bieniaszewska i była krawcową, a ojciec Jan był mechanikiem . Ma siostrę Bożenę młodszą o 2 lata , która z wykształcenia jest ekonomistką i pracuje w ośrodku rekolekcyjnym w Bydgoszczy. Dziadkowie ze strony matki to Kunegunda z domu Stróżyk i Ignacy Bieniaszewscy. Natomiast dziadkowie ze strony ojca to Elżbieta z domu Bathke i Stanisław Syrek. Mąż Ewy Nowickiej ma na imię Maciej Marian. Zawarli związek małżeński 29 grudnia 1979r w Bydgoszczy. Mają troje dzieci: Maciej- 35 lat, Bartosz 34 lata i Małgorzata- 26 lat. Mają troje wnuków: Maria- 8 lat – córka Macieja, Janek 2 lata – syn Małgorzaty i najmłodsza Ewa- 14 miesięcy – córka Bartosza.

Dzieciństwo:

Ewa Nowicka przez całą szkołę podstawową należała do harcerstwa. Oprócz tego jej zainteresowaniami było : kółko teatralne , czytanie książek , sport , np. piłka nożna , żużel i kolarstwo. Od najmłodszych lat marzyła żeby zostać nauczycielką. Do dziś utrzymuje kontakt z dwoma koleżankami ze studiów , kolegą Markiem ze szkoły podstawowej i spotyka się z klasą licealną.

Edukacja i kariera zawodowa:

W latach 1962 – 1965 Ewa Nowicka uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej w Bydgoszczy. W latach 1965 – 1970 chodziła do Szkoły Podstawowej nr 58. Później uczyła się w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. W 1974 roku zdała maturę i rozpoczęła studia na Wyższej Szkole Pedagogicznej – obecnie Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Studiowała na Wydziale Humanistycznym Bibliotekoznawstwo i Informację Naukową. Pierwszą pracę podjęła 21 sierpnia 1978 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Stęszewie. Była bibliotekarką szkolną do 31 sierpnia 2013 roku. W tym okresie przez rok uczyła równocześnie języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Stęszewie.

Działalność na rzecz naszej „małej ojczyzny”:

Hobby to fotografia, wycieczki, podróże z książką, piłka nożna, muzyka, teatr. Posiada swych zbirach wiele książek podpisanych przez ich autorów. Kolekcjonuje również zakładki do książek i figurki aniołów. Swój wolny czas poświęca na działalność charytatywną. Od stycznia 2009 roku została jednogłośnie wybrana na przewodniczącą Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Szkole Podstawowej w Stęszewie. Corocznie we wrześniu organizuje festyn „Święto Pyry” – imprezę charytatywną integrującą całą społeczność szkolną. Dochód z niej przeznaczony jest m.in. na dofinansowanie wycieczek i wyjazdów uczniów z ubogich rodzin, zakup podręczników, odzieży, obuwia, leków oraz na pomoc rodzinom uczniów niepełnosprawnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. W okolicach świąt Bożego Narodzenia, podczas spotkań z rodzicami w szkole, wspólnie z Kołem Wolontariatu, którego jest opiekunem, organizuje kiermasz świąteczny. Dochód z niego przeznaczony jest m.in. na spełnianie marzeń podopiecznych fundacji „Mam marzenie”. Fundusze na ten cel zbierane są sprzedając kremówki, pączki i rogale marcińskie. Od 1998 roku aktywnie współpracuje z „Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy”. Jest osobą która ma „serce na dłoni”. Wrażliwą na krzywdę ludzką i los innych. Jest znana całej społeczności miasta ze swojej otwartości i pomocy innym.

Odznaczenia, nagrody:

2006r. – odznaka „Przyjaciel dziecka”

2010r. – wyróżnienie jako „Wolontariusz powiatu poznańskiego”

2010r. – „Brązowy Krzyż Zasługi”

2013r. – „Złoty medal za długoletnią służbę”

2013r. – „Najlepszy Przyjaciel Dziecka” – medal przyznany przez uczniów szkoły Podstawowej w Stęszewie

2015r. – „Srebrna odznaka zasłużonego działacza TPD”

Wielokrotnie w swej karierze zawodowej Ewa Nowicka otrzymywała za swoją pracę i zaangażowanie nagrody Dyrektora szkoły.


Źródła wiedzy:

– wywiad i rozmowa z bohaterem

– archiwa prywatne bohatera

Cytaty:

  • „Proszenie jest bólem -...”

Zobacz też: