Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Bez lasu nie ma życia”

Dariusz Mikołajczak

ur. 13 stycznia 1966
zm.
Szkoła Podstawowa w Stęszewie

Zdjęć: 6

Pochodzenie

Dariusz Mikołajczak urodził się 13.01.1966 roku w Buku. Jego rodzice Janina i Wojciech żyją.Mama była pracownikiem Poczty Polskiej ,a tata pracował w zakładach produkcji opon PZOS-STOMIL w Poznaniu. Ma jedną siostrę i dwóch braci. Najstarszy brat Zbigniew ma 47 lat, młodszy brat Przemysław 45 lat ,a najmłodsza z rodzeństwa Agnieszka ma 38 lat. Dariusz Mikołajczak jest żonaty. Jego żona Katarzyna ma 33 lata. Mają dwójkę dzieci.Syn Jan ma 10 lat, a córka Ania ma lat 7.

Dzieciństwo

Jego dzieciństwo było spokojne i bezpieczne. Posiadał psa „Szarika”, którego nazwał tak samo jak bohater słynnego polskiego filmu „Czterej pancerni i pies”. Kiedy był małym chłopcem marzył o tym, by zostać kierowcą ciężarówki.W dzieciństwie zbierał pocztówki i znaczki które posiada do dnia dzisiejszego.Bardzo lubił czytać książki przygodowe. Najmilej wspomina serię książek z Tomkiem Wilmowskim.

Edukacja

W roku 1973 rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej numer 1 w Buku, do której uczęszczał przez 8 lat. Ulubionym przedmiotem Dariusza Mikołajczaka była historia. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w 1981 r. rozpoczął naukę w pięcioletnim Technikum Leśnym w Rzepinie.W 1986 r. uzyskał tytuł leśnika.

Praca zawodowa

Po ukończeniu Technikum w 1986 roku podjął pracę w Nadleśnictwie Konstantynowo, gdzie pracuje do dzisiaj.Mieszka w Leśniczówce w Zamysłowie. W 1993 roku został strażnikiem leśnym. Bardzo stara się o to, żeby nasze lasy były czyste i zadbane. Jako strażnik leśny przeciwdziała kradzieżom drewna z lasu, łamaniu przepisów oraz zaśmiecaniu środowiska.

Harcerstwo

Od dziecka należy do Harcerstwa.Początkowo należał do zuchów,a później do harcerzy. Jako 20-latek złożył przyrzeczenie harcerskie prowadząc drużynę harcerską w Dobierzynie. W 1990 roku zdobył tytuł podharcmistrza. W latach 2004-2005 reaktywował Harcerstwo w Stęszewie i został komendantem Szczepu Stęszew. Realizuje się także jako wolontariusz i wskazuje drogę młodemu pokoleniu prowadząc od 10 lat akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nagrody

Za swoją działalność otrzymał w 1990 roku „SREBRNĄ ODZNAKĘ ZA ZASŁUGI DLA POZNAŃSKIEJ CHORĄGWI ZHP”. W 2009 roku „SREBRNY KRZYŻ ZA ZASŁUGI DLA ZHP”. Posiada wiele pamiątkowych odznak: 90 i 95 lat Harcerstwa.W lutym 2015 otrzymał „BRĄZOWY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”. W 2013 roku otrzymał tytuł „ZASŁUŻONY DLA GMINY STĘSZEW”.

Znaczenie postaci

Swoje życie prywatne i czas daje innym organizując obozy harcerskie, a prowadząc akcje WOŚP pokazuje jak być nieobojętnym na potrzeby drugiego człowieka. Uczy patriotyzmu lokalnego uczestnicząc wraz z harcerzami w obchodach świąt państwowych oraz w uroczystościach lokalnych.


Źródła wiedzy:

– wywiad i rozmowa z bohaterem

– prywatne archiwa bohatera


Zobacz też: