Urszula Teresa Woźniak

ur. 15 listopada 1953
zm.
Zespół Szkół w Żelazkowie - Szkoła Podstawowa

Wywiad z Marzeną Kłodzińską
Wywiad z panią Urszulą Woźniak
Zdjęć: 14
Filmów: 1
Nagrań: 1

POCHODZENIE I RODZINA

Urszula Teresa Woźniak, z domu Gimla, urodziła się 15 listopada 1953 roku w Lubominie, woj. warmińsko-mazurskie. Jest córką Michała Gimli oraz Jadwigi z domu Arsoba. Matka pani Urszuli zajmowała się gospodarstwem domowym, sporadycznie przyjmując zlecenia prac krawieckich lub innych prac dorywczych. Wychowywała pięcioro dzieci – najstarszą Urszulę oraz czworo jej rodzeństwa: Elżbietę, Stanisława, Alicję oraz Mirosława. Ojciec był surowym, ale sprawiedliwym nauczycielem języka polskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Poszerzył również wykształcenie nabywając uprawnienia do nauczania wczesnoszkolnego. Stąd też zapewne wzięła się niemalże tradycja rodzinna, która po latach pozwoliła pani Urszuli zostać wspaniałym nauczycielem, a później przekazana została dalej – córce Kamili Szymańskiej (ur. 16 października 1985), nauczycielce w Przedszkolu Integracyjnym Sióstr Felicjanek w Kaliszu. Związek małżeński z Hieronimem Woźniakiem Urszula Gimla zawarła w dniu 30 października 1976 roku, jednak po kilku latach małżeństwo to rozpadło się, czego potwierdzeniem był rozwód w roku 1985. Małżeństwo było bezdzietne. Z drugiego związku ze Stanisławem Szymańskim urodziła się córka Kamila.


WYKSZTAŁCENIE

Szkoła Podstawowa im. gen. K. Świerczewskiego (a później Aleksandra Fredry) w Cisnej była pierwszym krokiem w zdobywaniu wiedzy. Tam właśnie w roku 1967 Urszula Woźniak ukończyła siódmą klasę. W związku ze zmianą miejsca pracy ojca, rodzina przeprowadziła się do Wielkopolski, a edukację w szkole podstawowej ukończyła w roku 1968 w Szkole Podstawowej w Marchwaczu. Wykształcenie średnie przyszło wraz z ukończeniem II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu (wcześniej było to IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Szymborskiej). Kolejne etapy edukacyjne to dwuletnie Studium Nauczycielskie w Kaliszu (1973 – 1975) , gdzie pani Urszula uzyskała uprawnienia do nauczania zajęć praktyczno-technicznych z wychowaniem plastycznym. Jednak miłość do Ziemi i wszystkiego co z nią związane zaprowadziła ją w roku 1980 pod drzwi Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na wydział Biologii i Nauk o Ziemi. Tytuł magistra zdobyty w roku 1984 stanowił zwieńczenie lat nauki. W latach 2000 – 2004 zdobyła I stopień specjalizacji zawodowej w zakresie nauczania geografii oraz kolejne stopnie awansu zawodowego.


ETAPY DZIAŁALNOŚCI

Praca w Jankowie

Tuż po ukończeniu nauki w liceum Urszula Woźniak rozpoczęła pracę jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Jankowie k. Goliszewa. W latach 1972 – 1973 pracowała tam jako nauczycielka języka polskiego, historii, zajęć praktyczno-technicznych oraz ukochanej geografii. Mimo składanych sobie obietnic, że nie zostanie nigdy w życiu nauczycielką, ścieżki życia zawiodły ją właśnie tutaj i pozwoliły się przekonać, że praca z dziećmi i młodzieżą, chociaż wymagająca, to idealne dla niej zajęcie. W tym okresie Urszula Woźniak zorganizowała szkolną wycieczkę, która stała się pierwszą z wielu wycieczek i rajdów jakie przez kolejne lata stały się jej największą pasją.

Nauczanie w szkołach gminy Żelazków, czyli podróże małe i duże

Rok 1975 rozpoczął 24-letni okres pracy w szkołach gminy Żelazków. Urszula Woźniak pracowała jako nauczycielka geografii w Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej. Kolejne pokolenia wstawały z ławek i ruszały na podbój najpierw swojej „małej ojczyzny”, by później ruszać coraz odważniej w Polskę. Jako pedagog nie uznawała, i nadal nie uznaje, biernego zdobywania wiedzy. Chociaż zawartość atlasów i książek była niezbędna, to wykorzystywała każdy moment aby hasła i ilustracje z podręczników pokazać na żywo. Założony w 1997 roku SKKT „Traperzy” zrzeszał dużą grupę dzieci i młodzieży pragnących przygody. Wszystko starannie dokumentowała i tak powstało wiele ciekawych gazetek i kronik pełnych zdjęć oraz informacji o miejscach, które wraz z uczniami zwiedziła. Wkrótce pojawiły się i dyplomy.
Od roku 2000 Urszula Woźniak pracowała także w Gimnazjum w Dębem oraz w Gimnazjum im. Marii Dąbrowskiej w Russowie jako nauczycielka geografii. Tam także podnosiła dzieci z ławek i z niespożytą energią przewodziła im w wyprawach pokazując uroki otaczającego świata. Założony w 2000 roku SKKT „Serbinów” działał równie prężnie co ich młodsi koledzy „Traperzy”. Od roku 2002 Urszula Woźniak zatrudniona była w Gimnazjum im. Marii Dąbrowskiej jako nauczycielka geografii, informatyki, techniki i plastyki. Kolejne, inspirowane przez nią, Rajdy Doliną Swędrni, do dzisiaj są stałym elementem obchodów Dnia Dziecka. Odbywają się także kolejne Rajdy Marii Dąbrowskiej
W marcu 2009 roku Urszula Woźniak odeszła na emeryturę. Zamiłowanie i pasję oraz podejście do młodzieży przekazała swoim następcom. Wielu jej byłych uczniów i wychowanków wspomina z uśmiechem jej lekcje, wycieczki i rajdy (wywiad z byłą wychowanką – Marzeną Kłodzińską).

Polskie Towarzystwo Turystyki i Krajoznawstwa

Od roku 1998 pani Urszula Woźniak jest członkinią PTTK. W latach 2001 – 2010 pracowała w zarządzie kaliskiego oddziału PTTK, będąc równocześnie przewodniczącą Komisji Turystyki Młodzieżowej. 19 września 2002 uzyskała tytuł Przodownika Turystyki Pieszej, co dało jej uprawnienia do prowadzenia wycieczek na terenie województw wielkopolskiego oraz podkarpackiego. Obecnie, mimo zasłużonej emerytury, pani Urszula Woźniak nadal czynnie bierze udział w działalności PTTK, teraz jako kierownik Regionalnej Pracowni Krajoznawczej.


NAGRODY I ODZNACZENIA

Za swoją działalność zarówno jako pedagog jak i promotorka rajdów i działaczka PTTK, pani Urszula otrzymała medale i odznaki. Wśród nich znajduje się otrzymany 25 lipca 2007 roku, od Ministerstwa Edukacji Narodowej, Medal Komisji Edukacji Narodowej. Główny Zarząd PTTK uhonorował Urszulę Woźniak 29 lipca 2008 Złotą Odznaką „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży” , oraz Honorową Odznaką PTTK w dniu 24 maja 2011.

ZNACZENIE POSTACI


Pani Urszula Woźniak przez lata swojej pracy potrafiła wytworzyć wokół siebie atmosferę pełna optymizmu. Zachęcała i zachęca do działania nie tylko słowem, ale i czynem, do dzisiejszego dnia uczestnicząc i współorganizując rajdy i wycieczki po Wielkopolsce. Swoją działalnością przyczyniła się do popularyzowania wartości jakie prezentują sobą zakątki naszego województwa, i nie tylko. Zarażała swoim entuzjazmem tak dzieci jak i dorosłych. Wiele z jej pomysłów jest nadal praktykowanych w gminie Żelazków, a każda jej wizyta i wspomnienie lat szkolnych wywołuje radość na obliczach ludzi.





Źródła:

1. Wywiad z panią Urszulą Woźniak przeprowadzony w marcu 2015 roku przez grupę projektową.
2. Wywiad z panią Marzeną Kłodzińską, byłą uczennicą p. Urszuli Woźniak.
3. Kroniki rodzinne i osobiste pani Urszuli Woźniak.
4. Wypowiedź pana Tomasza Smolińskiego, byłego współpracownika p. Urszuli Woźniak.







Kalendarium:

  • 1953 ― Narodziny bohatera
  • 1960 ― Szkoła Podstawowa w C...
  • 1967 ― Przeprowadzka
  • 1967 ― Szkoła Podstawowa w M...
  • 1968 ― Szkoła średnia
  • 1972 ― Pierwsza praca jako n...
  • 1973 ― Studium Nauczycielskie
  • 1976 ― Małżeństwo
  • 1980 ― Studia
  • 1985 ― Narodziny córki.
  • 1997 ― SKKT „Traperzy&...
  • 2000 ― Specjalizacja
  • 2000 ― Awans zawodowy
  • 2007 ― Medal Komisji Edukacj...
  • 2008 ― Złota Odznaka
  • 2011 ― Honorowa Odznaka

Cytaty:

  • „Kochana osoba, wspania...”

Zobacz też:

  • > Kalisz
  • > Żelazków
  • > Uniwersytet im. Adama ...