ks. proboszcz Andrzej Szczepaniak

ur. 06 marca 1948
zm.
Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Bukowskich w Buku

Ksiądz kanonik, Andrzej Szczepaniak – proboszcz parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku
Ożywienie kultu Matki Bożej Bukowskiej – Literackiej
Zdjęć: 21
Filmów: 2

Pochodzenie

Ksiądz proboszcz Andrzej Szczepaniak urodził się 6.03.1948 r. w Czerwieńsku, 10 km od Zielonej Góry.

Ojciec Antoni pochodzi z miejscowości Łąkie Stare koło Ostrowa. Był kolejarzem i prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Matka Zofia pochodzi ze Sławina koło Ostrowa. W czasie wojny przebywała przez dwa lata w niemieckim obozie koncentracyjnym przeznaczonym dla kobiet w Ravensbrück. Jej brat, Józef był proboszczem. W czasie wojny został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau.

Dzieciństwo

Ze względu na zawód ojca rodzina Szczepaniaków często zmieniała miejsce zamieszkania. Początkowo mieszkali pod Ostrowem, a później w Rakoniewicach.

Ksiądz naukę w rozpoczął w szkole w wiosce Bieganin, a w styczniu przeniósł się do Rakoniewic, gdzie mieszkał aż do ukończenia seminarium. Szkołę Podstawową ukończył w 1962 r. Ulubione przedmioty księdza to historia, geografia, język polski i matematyka. W dzieciństwie marzył o lataniu. Robił modele samolotów. Interesował się muzyką, uczył się gry na gitarze i śpiewał.

Edukacja

Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Rakoniewicach kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Wolsztynie, gdzie w 1966 r. uzyskał świadectwo maturalne. Od pierwszej klasy szkoły podstawowej do matury był ministrantem. Rozważał jednak wstąpienie do szkoły oficerskiej – Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Po zdaniu egzaminu maturalnego pojechał samodzielnie do Częstochowy, na Jasną Górę. Wyjazd ten zmienił jego życie. Zdecydował się wstąpić do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, które ukończył w 1974 r. W międzyczasie odbył 2-letnią służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął 24.05.1974 r.

Posługa kapłańska

Posługę kapłańską rozpoczął 1.07.1974 r. w parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Kościanie. Oprócz codziennych, kapłańskich obowiązków organizował spotkania z dziećmi i mieszkańcami, nauczał religii, prowadził muzyczny zespół młodzieżowy oraz drużynę piłkarską. Uczestniczył w pielgrzymkach.

Po 4 latach pracy, w 1978 r. został przeniesiony do parafii św. Floriana w Chodzieży. Dodatkowo prowadził liczny chór dziewczęcy, muzyczny zespół młodzieżowy oraz prowadził zajęcia z religii w szkole podstawowej i Technikum Ceramicznym.

Od 1982 r. przez kolejne 4 lata, był wikariuszem w parafi Św. Michała Archanioła w Poznaniu przy ul. Stolarskiej 7. Oprócz obowiązków i licznych dodatkowych zajęć zainteresował się organizowaniem pielgrzymek pieszych. Pojechał wtedy na pielgrzymkę do Rzymu i do Castel Gandolfo, letniej rezydencji papieży, na spotkanie z Ojcem Świętym. Następną pielgrzymkę do Rzymu, liczącą 110 osób, zorganizował już samodzielnie.

W 1986 r. objął parafię we wsi Gułtowy koło Kostrzyna, w pięknym zabytkowym kościele św. Kazimierza, gdzie uczył się proboszczowania.

Po 3 latach, w 1989 r., został przeniesiony do Konarzewa do parafii św. Marcina i św. Piotra w Okowach, gdzie pracował przez kolejnych 8 lat.Jest to podpoznańska parafia z diecezjalnym Ośrodkiem Oazowym. W Konarzewie prowadził Wakacyjne Rekolekcje Oazowe dla dzieci i młodzieży. Tematem każdego dnia pobytu dzieci była kolejna tajemnica różańca.

Posługa kapłańska w parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku.

Ksiądz kanonik, Andrzej Szczepaniak jest proboszczem parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku od 1.07.1997 r. Pełni także funkcję dziekana dekanatu bukowskiego.

Głównym zajęciem ks. Andrzeja Szczepaniaka jest przede wszystkim posługa w kościele, posługa sakramentów i posługa słowa.

Funkcja proboszcza związana jest z zaangażowaniem społecznym. To praca wśród ludzi, dla ludzi i z ludźmi. Dlatego też, stara się zawsze udzielać porad, mobilizować do różnego rodzaju akcji społecznych i wspierać oddolne inicjatywy np. budowę sieci gazowej w Konarzewie, wyeksponowanie i oświetlenie kościoła w Buku czy zbiórkę makulatury na misje.

Stara się zachować pamięć o osobach, które rozsławiły nie tylko gminę Buk, ale także Polskę. Pragnie, aby były dumą i zachętą dla młodych ludzi. W związku z tym przy kościele zostały wmurowane tablice upamiętniające wybitnych bukowian: Andrzeja z Buku, Stanisława z Buku, błogosławionego Rafała Chylińskiego, biskupa Teodora Benscha. Wkrótce pojawi się tablica Stanisława Reszki. Ze względu na zainteresowanie historią oraz bogate tradycje historyczne miasta, które pielęgnowane są przez pokolenia, bierze czynny udział udział w organizowaniu uroczystości patriotycznych. Prowadzi poszukiwania osób posiadających informacje o życiu patriotów bukowskich.

Corocznie organizuje pielgrzymki po Polsce i innych krajach. Uważa, że poznawanie Ojczyzny to zadanie, które pozwoli ludziom poczuć się Polakami i być dumnym z tej ziemi i jej historii.

Zainicjował działania i stworzył grupę zajmującą się ożywieniem kultu Matki Bożej Bukowskiej – Literackiej. Przygotowano specjalny modlitewnik, zatwierdzony przez Kurię Metropolitalną w Poznaniu i wykorzystywany w czasie czwartkowych nabożeństw. Założona została także Księga Łask, w której spisywane i udokumentowane są łaski otrzymane za wstawiennictwem Matki Bożej Bukowskiej – Literackiej. Zbierana dokumentacja pozwoli w przyszłości starać się o koronowanie obrazu. Jest to kontynuacja działań zapoczątkowanych przed II wojną światową.

Wcześniej, już w 1998 r. rozpoczęły się w Buku czwartkowe spotkania literackie. Kontynuowane są w ten sposób przedwojenne tradycje, a jednocześnie mieszkańcy Buku mogą nawiązywać kontakty z ludźmi żyjącymi poezją i literaturą oraz zaprezentować własną, nie tylko religijną twórczość.

Dnia 8 września odbywają się uroczystości odpustowe ku czci M. B. Bukowskiej – Literackiej związane ze świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz festyn parafialny, przygotowywany dzięki ogromnemu zaangażowaniu społeczeństwa.

Bukowska fara od 2000 r. jest miejscem corocznego „Powiatowego Kolędowania”. Jest ono okazją do spotkania się oraz zintegrowania poprzez wspólne śpiewanie najpiękniejszych kolęd, pastorałek i pieśni bożonarodzeniowych razem z najlepszymi chórami powiatu poznańskiego.

W farze odbywa się także coroczne Dekanalne Kolędowanie Dziecięce.

Dodatkowo ks. Andrzej Szczepaniak tworzy i prowadzi zespoły młodzieżowe, wspiera finansowo wakacyjne wyjazdy dzieci, które musiałyby zostać w mieście. W dalszym ciągu pisze piosenki, komponuje i występuje z zespołem przyjaciół.

Znaczenie postaci

Ksiądz proboszcz Andrzej Szczepaniak odznacza się w życiu codziennym franciszkańską postawą wobec otaczającego świata. Jego miłość do Boga przekłada się na stosunek do otaczającego świata – ludzi, zwierząt i roślin. Jest osobą pełną dobroci, siły życia, otwartości i radości.

Dzięki tym cechom jest dla mieszkańców Buku autorytetem moralnym i wzorem do naśladowania, ale jednocześnie kimś bliskim – jak przyjaciel.

Skupia wokół kościoła zarówno osoby młode, jak i starsze. Uczy miłości do Boga i siebie nawzajem.

Stara się zachować pamięć o osobach, które rozsławiły naszą gminę, tak aby stanowiły wzorce i zachętę dla młodych ludzi.

Umożliwia poznawanie naszej Ojczyzny, aby każdy odczuwał dumę ze swojego kraju i jego historii.

W 1999 r. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Komornickiej nadało księdzu Andrzejowi Szczepaniakowi tytuł – Zasłużony dla Ziemi Komornickiej, a w 2011 r. został wyróżniony medalem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego – leg. Nr II/381/2011

Kalendarium:

  • 1948 ― Narodziny bohatera
  • 1974 ― święcenia kapłańskie...
  • 1997 ― posługa kapłańska w B...
  • 1997 ― rozpoczęcie posługi k...

Zobacz też: