Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Jak był mały, rysował w piasku i mówił: ja będę wielki malarz”

Antoni Szulczyński

ur. 1878
zm. 10 grudnia 1922
Szkoła Podstawowa im. W. Broniewskiego w Wilczynie

Akt zgonu Antoniego Szulczyńskiego
Portret Antoniego Szulczyńskiego
Zdjęć: 29
Filmów: 6
Nagrań: 6
Dokumentów: 8

Pochodzenie

Antoni Szulczyński urodził sie w 1878 roku, a zmarł 10 grudnia 1922 roku. Urodził się i mieszkał w Wilczynie. Jego rodzicami byli Paulina (z domu Bidzińska) i Feliks Szulczyńscy, którzy mieli dwanaścioro dzieci, sześcioro z nich zmarło. Pozostała szóstka synów: Stanisław, Franciszek, Władysław, Józef, Antoni oraz Adam.

Dzieciństwo

Prawdopodobnie ktoś z rodziny dostrzegł talent malarski Antoniego i postarał się, by zdobył wykształcenie w tym kierunku. W artykule ,,Za wodą” pani Anna Dragan, opisuje losy krewnej malarza pani Zofii Rejniuk (z domu Ziółkowskiej, dawnej mieszkanki Wilczyna) która jako 14 letnia dziewczynka wyemigrowała do USA. Pani Zofia mówi o Antonim Szulczyńskim:

,,Ten wujek bardzo mnie lubił, Jak był młody to poszedł z panienkami na lód i już nie wstał: Paraliż. Objechał potem na wózku pół Europy, ale nie było na to lekarstwa.” mówi dalej ,,Jak był mały, rysował w piasku i mówił mojej mamie: ,,ja będe wielki malarz”.

Edukacja (lub „młodość”)

W 1912 r. Szulczyński ukończył Krakowską Szkołę Sztuk Pięknych, po czym odbywał staże w Wiedniu, Monachium i Wilnie.

Studiował także malarstwo we Włoszech.

Etapy działalności

Etap pierwszy

Antoni Szulczyński jest autorem polichromii w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny w Miedźnie. W książce pt,,Historia kościołów, kapliczek i krzyży przydrożnych w gminie Miedźno” spotkamy się z następującym opisem obrazu św. Józefa uczącego czytać Jezusa: „obraz został namalowany przez A. Szulczyńskiego w roku 1907 (w lewym dolnym narożu artysta umieścił swoją sygnaturę: A. Szulczyński 1907). Święty Józef został przedstawiony w całej postaci, w pozycji siedzącej, a obok niego stoi Chrystus namalowany z profilu. Zwraca się on i spogląda w kierunku świętego Józefa, prawą rękę unosi w górę, lewą wskazuje na książkę leżącą na kolanach świętego. Data pozostawiona na płótnie – 1907r.” HISTORIA KOŚCIOŁÓW, KAPLICZEK I KRZYŻY PRZYDROŻNYCH W GMINIE MIEDŹNO

Etap drugi

W latach 1911-12 wykonał polichromię wnętrza kościoła w Kramsku. W książce pt. ,,Historia i kultura Kramska 1219-2004” autorstwa S. Adamczyka możemy przeczytać informację o kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika: ,,kramską świątynię, urzeka przepiękna polichromia wykonana przez A. Szulczyńskiego” dalej autor pisze ,,jej autorem i wykonawcą był A. Szulczyński, malarz bez nóg, podnoszony, przemieszczany w wiklinowym koszu”. (Historia i Kultura Kramska,str.28)

W latach 1914-15 wykonał polichromię i obrazy do kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Skulsku. W przewodniku Katolickim możemy przeczytać: ,,oryginalne malowidła pochodzą z 1915 r. Ich autorem, tak samo jak obrazów w kościele, jest młodopolski artysta Antoni Szulczyński, pochodzący z leżącego nieopodal Skulska Wilczyna.”Przewodnik Katolicki 39/2007 » Włocławek »

Wykonał ponadto obrazy ołtarzowe do kościoła św. Tekli w Wilczynie (wcześniej kościół w Wilczynie prawdopodobnie był pod wezwaniem Krzyża i Ducha Świętego) oraz polichromię w Broniszewie. W kościele św. Tekli znajduje się obraz św. Tekli namalowany przez artystę. Obraz podarowała F. Taczanowska w 1915 roku. W 1914 roku namalował obraz Wniebowstąpienie, który znajduje sie na bocznym ołtarzu w kościele św. Urszuli w Wilczynie. W międzyczasie namalował portrety i krajobrazy mieszkańców Wilczyna, które do tej pory znajdują się w ich prywatnych galeriach.

Kolejne etapy…

Zmarł 10 grudnia 1922 roku, jako kawaler, przeżywszy zaledwie 44 lata. Został pochowany w Wilczynie.

Znaczenie postaci

Był najbardziej znanym artystą na terenie Wilczyna i okolic w tamtych czasach. Malował krajobrazy, freski, polichromie i portety. Polichromie jego autorstwa podziwiane są przez wszystkich, którzy odwiedzają kościoły i modlą się w nich, a obrazy w prywatnych domach cieszą oko swym wyjątkowym pięknem.

Kalendarium:

  • 1922 ― Śmierć bohatera

Źródła:

Cytaty:

  • „Jak był mały, rysował ...”

Zobacz też:

  • >
  • >
  • >
  • >
  • >
  • >