Alfons Senska

ur. 1922
zm. 05 lipca 2007
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Złotowie

Zdjęć: 10

Alfons Senska

RODZINA

Alfons Senska urodził się w 1922 r. w Głomsku, a zmarł 5 lipca 2007 r. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Komunalnym w Złotowie.
Miał żonę i 2 synów: Franciszka i Stefana.
Jego matką była Irena Bielecka, która urodziła się 1936 r.

LATA MŁODZIEŃCZE

Już od najmłodszych lat interesował się rzeźbiarstwem. Jego talent odkrył ksiądz Domański, gdy mały Alfons rzeźbił figurkę Matki Boskiej siedząc przy przydrożnej kapliczce.

EDUKACJA

Alfons uczęszczał do Polskiej Prywatnej Szkoły w Głomsku od 1928 do 1939 r. W późniejszych latach często odwiedzał tą szkołę, dlatego jako emeryt został jej honorowym gościem.
Nastoletni Alfons chciał w dalszym ciągu kształtować swoje rzemiosło rzeźbiarskie, ale plany te przerwała II wojna światowa, podczas której został zesłany na roboty do Niemiec.


PRACA ZAWODOWA

Jako dorosły człowiek zajmował się rzeźbiarstwem zawodowo. W ciągu swojego życia wykonał ponad 2000 rzeźb i kompozycji rzeźbiarskich w drewnie. Tematem jego prac były głównie sceny z życia codziennego na wsi (scenki rodzajowe, ludzie przy pracy) oraz religia (w szczególności figury świątków). Wykazywał się dużą znajomością swojego regionu, folkloru Krajny i było to dla niego inspiracją . Wiele jego prac można podziwiać w Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie oraz w Szkole Podstawowej w Głomsku.



PRACA SPOŁECZNA

Alfons Senska przekazał swoją wiedzę na temat rzeźbiarstwa ludowego nie tylko swoim synom, ale również licznym uczniom, którzy do dzisiejszego dnia tworzą własne prace.


ZNACZENIE POSTACI

Alfons Senska pozostawił po sobie wiele rzeźb . Promował folklor regionu Krajna i zachęcał młodych ludzi , aby również rzeźbili.

Kalendarium:

  • 2007 ― Śmierć bohatera
  • 1922 ― Narodziny bohatera
  • 1928 ― edukacja

Źródła:

  • Alfons Senska
  • Alfons Senska rzeźbi

Zobacz też:

  • > Złotów
  • > złotowski, powiat