Bronisław Machoń

ur. 16 listopada 1911
zm. 08 lipca 1944
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Doruchowie

Zdjęć: 14

Pochodzenie

Bronisław Machoń urodził się 16.11.1911 w Oświecimiu, małej wsi w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Doruchów.
Był synem Piotra Machonia (1873 – 1962) z zawodu kuchmistrza „złotej rączki od wszelkich zadań” i Ludwiki Machoń z domu Korczak (1879 – 1955). Matka zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Miał liczne rodzeństwo:
siostry: Franciszkę, Annę, Marię, Zofię oraz braci: Antoniego i Zygmunta.

Edukacja

Ukończył czteroklasową katolicką Szkołę Podstawową w Skarydzewie. Podobnie jak ojciec interesował się ogrodnictwem. By rozwijać swoje zainteresowania przeniósł się do Pisarzowic (obecnie gmina Kobyla Góra w powiecie ostrzeszowskim), gdzie uczył się zawodu ogrodnika w tamtejszej szkole.
Jako młody chłopak służył w wojsku polskim w 60 pułku piechoty, w Ostrowie Wielkopolskim. Przysięgę wojskową składał w czerwcu 1933 roku.

Wojenne losy

W dniu wybuchu II Wojny Światowej Bronisław miał 28 lat, liczne plany na przyszłość, dziewczynę, którą kochał. Jednak wojna przeszkodziła mu w realizacji tych marzeń. Jako żołnierz rezerwy dostał powołanie do wojska. Jednak w rodzinie mówiło się, że stawił się do służby jako ochotnik.
Jego armia została rozbita i po 19 września 1939 roku, razem z innymi żołnierzami polskimi, przekroczył granicę Polski i przez Rumunię, Węgry, Serbię trafił do Palestyny.

Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich

Tam wstąpił do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, utworzonej przez Władysława Sikorskiego z żołnierzy ochotników ewakuowanych z Rumunii i Węgier. Dzielnie walczył z wrogiem. Szlakiem bojowym przez Egipt i Libię trafił do Anglii.

1 Samodzielna Brygada Spadochronowa

Tu znalazł się w szeregach 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwem pułkownika Stanisława Sosabowskiego. Była to wielka jednostka powietrznodesantowa Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sformowana w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Hasłem brygady było ” Najkrótszą drogą!” co oznaczało, że jako pierwsi wrócą do Polski tą właśnie drogą – na spadochronach. Była to pierwsza w historii Wojska Polskiego jednostka spadochronowa. Służenie w tej jednostce to był duży zaszczyt. Bronisław Machoń bardzo pragnął walczyć z okupantem niemieckim – nie tylko na obcej ziemi, ale także w Polsce. Marzył o wolnej Polsce i w tym celu podjął kurs spadochronowy. Szkolenie spadochronowe wiązało się z dużym ryzykiem. Spadochroniarze to była elita wojskowa, w której kładziono duży nacisk na zachowanie zasad bezpieczeństwa .

Wypadek

Jednak zdarzył się nieszczęśliwy wypadek, w którym zginął nasz młody bohater. Miał on miejsce 8 lipca 1944 roku podczas wykonywania nocnego skoku przez 8 kompanię spadochronową z 10 samolotów C-47 Dakota w Tinwell. Zderzyły się wtedy dwa samoloty o numerach 29 i 31. Lecąc zbyt blisko siebie, zetknęły się skrzydłami i piloci stracili panowanie nad maszynami, co doprowadziło do zderzenia obu samolotów z ziemią. W wypadku zginęli wszyscy spadochroniarze z obu samolotów oraz ich załogi. Wśród ofiar był tez Bronisław Machoń. Specjalna komisja śledcza do badania wypadków ustaliła, że bezpośrednią przyczyną katastrofy była zbytnia brawura pilotów amerykańskich, którzy nie zachowali należytych środków ostrożności. Społeczność Tinwell oraz koledzy zmarłych ufundowali specjalną tablicę, która znajduje się w tamtejszym kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Bronisław Machoń dosłużył się stopnia kaprala. Został pochowany w Newark.

Znaczenie postaci

Bronisław Machoń może być przykładem bohatera, który poświęcił całe swoje życie dla Ojczyzny. Zostawił wszystko, co kochał i poszedł walczyć. Nie sądził, że już nigdy nie zobaczy swojego rodzinnego domu, rodziny, ojczyzny, dziewczyny. Zapłacił wysoką cenę za wolność Ojczyzny. Takich jak on było wielu, jednak nasz bohater nie pozostanie bezimienny, będzie żył w naszej pamięci i może stanowić wzór do naśladowania. Pokonał długą bojową drogę przez Rumunię, Węgry, Palestynę, Egipt, Libię i dotarł do Anglii. W każdym miejscu walczył z niemieckim wrogiem. Zginął tragicznie, nie doczekawszy wolnej Polski, jednak dzięki takim ludziom jak nasz bohater dużego znaczenia nabierają słowa: Ojczyzna, Honor, Patriotyzm,Wolność. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby już nigdy żadne pokolenie nie musiało być wystawiane na tak ciężką próbę i nie musiało poświęcać własnego życia, żeby zawsze panował pokój. Możemy być dumni, że kiedyś żył taki człowiek, godny naśladowania. Nawet w takiej małej wiosce jak Oświecim może urodzić się bohater.

Źródła

Zdjęcia oraz informacje na temat bohatera pochodzą z archiwum rodzinnego od pana Piotra Huttnera – siostrzeńca Bronisława Machonia.

Strony internetowe:
http://www.plugawice.eu/Bronislaw%20Machon.htm

http://pl.wikipedia.org/wiki/1_Samodzielna_Brygada_Spadochronowa

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Sosabowski

Kalendarium:

  • 1911 ― Narodziny bohatera
  • 1944 ― Śmierć bohatera

Źródła:

  • http://pl.wikipedia.or...
  • http://pl.wikipedia.or...
  • http://www.plugawice.e...

Zobacz też: