Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Takiem tęgo dudlił, że się wszyscy zlecieli.”

Franciszek Hirt

ur. 04 listopada 1937
zm. 06 stycznia 2011
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Łomnicy

A tak grano na koźle białym
Zdjęć: 9
Nagrań: 1

Pochodzenie

Franciszek Hirt urodził się 04.11.1937r na „Olyndrach” w Czeskie Stare obecne Stefanowice. Jest to wioska położona w gminie Zbąszyń, powiecie nowotomyskim. Później zamieszkał w Chrośnicy i wraz z żoną Urszulą spędził całe swoje życie. Mają czworo dzieci: Hilarego, Wiesława, Henryka i Zbigniewa oraz czworo wnuków: Paulinę, Edytę, Alicję i Grzegorza. Ojciec Franciszka – Roman Hirt, matka Anna z domu Hake pochodziła z Olendrów. Franciszek miał cztery siostry i jednego brata. Był wnukiem Tomasza Hirta, koźlarza z Chrośnicy. Zmarł rankiem, w święto Trzech Króli 6 stycznia 2011r i jest pochowany na cmentarzu parafialnym w Chrośnicy fot.

Edukacja

Do szkoły podstawowej uczęszczał w Chrośnicy, gdzie ukończył siedem klas. Miał wykształcenie podstawowe. Oprócz tej szkoły Franciszek ukończył Państwowe Ognisko Muzyczne w Zbąszyniu. Pracował w koszykarni w Zbąszyniu, a następnie na kolei jako nastawniczy. W tym okresie poznał swoją przyszłą żonę Ulę. „Pasłam krowy na łące, a on przyjeżdżał i tak zagadał” – wspomina pani Urszula. Ślub wzięli w 1958 roku w Zbąszyniu. Wesele odbyło się w ich rodzinnym domu.

Działalność koźlarska

W jego rodzinie muzyka przechodziła z pokolenia na pokolenie. Kiedy Franciszek był mały lubił wsłuchiwać się w grę dziadka, którą pochłaniał. Naukę gry na koźle rozpoczął w 1951r. u swego wuja Edwarda Hirta. Po śmierci dziadka nastoletni Franek był częstym gościem sąsiada Tomasza Śliwy ( od 1951r) i przypatrywał się jego koźlarskiej grze. W roku 1952 zaczął się uczyć gry na koźle w klasie ludowej Państwowego Ogniska Muzycznego w Zbąszyniu. Jego nauczycielem był wtedy Śliwa i Janiszewski. Był bardzo zdolnym uczniem. W 1954r zaprezentował się na Dożynkach Centralnych w Lublinie, a w następnym roku (1955r) był uczestnikiem Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie, gdzie został laureatem i otrzymał brązowy medal za kunszt gry na koźle weselnym. W roku 1957 na takim samym Festiwalu, ale w Moskwie również zdobył III miejsce i brązowy medal. Wyjazd ten był możliwy dzięki wstawiennictwu u „władz wyższych” prof. Jadwigi Sobieskiej, która widziała w młodym Franku bardzo utalentowanego koźlarza. W tym czasie grywał on z takimi młodymi muzykami jak: Henryk Skotarczyk – kozioł, Franciszek Mibs – kozioł, Jerzy Kaczmarek – skrzypce, Czesław Popół – skrzypce, Bolesław Urbanowicz – klarnet Es, Władysław Mazur – klarnet Es, Stanisław Sielicki – trąbka, Marian Mazur – kozioł. Od 1957 roku Franciszek Hirt posiadał swojego własnego kozła zbudowanego przez Tomasza Śliwę. Pod koniec tego roku utworzył własną kapelę „Chrośniczanie” ze skrzypkiem, samoukiem z Chrośnicy – Franciszkiem Słocińskim i klarnetem na którym grał jego kolega Władysław Mazur z Chrośnicy. W latach pięćdziesiątych, aż do 1974 roku, z przerwami występował w dużych kapelach m. in. na Dożynkach Centralnych w Warszawie, ale też na Festiwalach Muzyki Ludowej w Płocku i Kielcach.

W swojej okolicy natomiast grywał na zabawach wiejskich, pochodach pierwszomajowych, weselach, cymprach. W latach 1976-77 i 1980 zostaje laureatem Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich w Poznaniu. Od 1973r brał udział w Biesiadach Koźlarskich w Nądni i w Zbąszyniu. Aktywnie też uczestniczył w pracy na rzecz Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu, a jego zespół został oficjalną kapelą tego stowarzyszenia. W latach 1975,1976 i 1981 został wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Uczestniczył w wielu nagraniach dla Radia i Telewizji. „Poświęcał bardzo dużo czasu na granie i strojenie instrumentów” – wspomina jego żona. W 1978r. grał na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni i Tańca w Zielonej Górze. Występował też na Festiwalach w Niemczech (NRD) i w Czechosłowacji. W 1988 roku kunszt jego gry na koźle i jego kapeli został uhonorowany medalem im. Oskara Kolberga. W latach 90 tych rzadko występuje. Spowodowane to jest pogorszeniem się jego zdrowia oraz śmierć kolegi z kapeli – Franciszka Słocińskiego. Dopiero w 1999 roku postanawia uaktywnić swe granie i dobiera do kapeli nowego skrzypka – Leonarda Śliwę. Kapela (fot) jest teraz w składzie: Leonard Śliwa (skrzypce), Franciszek Hirt (kozioł biały), Władysław Mazur (klarnet Es). W tym też roku otrzymuje nagrodę wojewódzką – medal im. Kaspra Miaskowskiego. W 2000r. Kapela Franciszka Hirta ponownie zostaje laureatem Festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie zdobywa pierwsze miejsce.

Franciszek w związku z rosnącym zapotrzebowaniem skóry kozła białego, zaczyna hodować te zwierzęta. Stał się specjalistą w oprawianiu skór i budowy kozłów. Swoim doświadczeniem służył na „Warsztatach budowniczych dud i kozłów”, a także w Konfrontacjach Kapel w Poznaniu. W 2002 roku uczył gry na koźle mieszkańca Siedlca Krzysztofa Olszewskiego. Występował w Zakopanem na „Dudaskich Ostatkach” i Biesiadach Koźlarskich w Zbąszyniu. W tym czasie zostaje laureatem Konkursów Muzyki Ludowej w Kopanicy i w Krobi oraz Wojewódzkich Przeglądów Folklorystycznych. Razem z ambasadorem Polski i Wojewodą Poznańskim otrzymał nagrodę – medal „Perpetum Rei Memoriam”. Otrzymał też medale Zasłużony dla woj. Zielonogórskiego i Poznańskiego. Zawsze służył pomocą dla młodszych muzyków i budowniczych tego instrumentu. „ Nie mam już tyle sił co kiedyś, ale na ile mi ich wystarczy, będę grał. Miłym zaskoczeniem było dla mnie wyróżnienie i medal, który otrzymałem” – powiedział F. Hirt 3 czerwca 2003r. w sali czerwonej pałacu Działyńskich w Poznaniu.

„Moim niespełnionym do końca pragnieniem jest przekazanie całej wiedzy, którą posiadam oraz doświadczenia muzycznego wraz z repertuarem swojemu następcy, którego jeszcze nie mam” – wyznał. „Muzyka mojego dziadziusia jest najlepsza na świecie. Lubię słuchać jak gra i tylko przy jego muzyce potrafię zasnąć” – oznajmiła kiedyś Paulinka Hirt, wnuczka Franciszka. W roku 2018 państwo Hirtowie doczekali się jubileuszu 50 lecia ślubu. (fot) Od tego też roku Franciszek zaczął chorować i występował bardzo mało. Odszedł na zawsze 6 stycznia 2011r.

Nagrody

– III miejsce i brązowy medal za kunszt gry na koźle weselnym na Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie (1955r);
– III miejsce i brązowy medal na Festiwalu w Moskwie (1957r);
– laureat Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich w Poznaniu (1980r);
– wielokrotny laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (1975r, 1976r, 1981r);
– II miejsce i Srebrna Baszta w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Spiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (1976r);
– medal im. Oskara Kolberga (1988r) (lista nagrodzonych) ;
– medal im. Kaspra Miaskowskiego – nagroda wojewódzka (1999r);
– I miejsce dla Kapeli Franciszka Hirta na Festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą (2000r);
– laureat Konkursów Muzyki Ludowej w Kopanicy i w Krobi oraz Wojewódzkich Przeglądów Folklorystycznych (2002r);
– medal i wyróżnienie dla najlepszego w Wielkopolsce wykonawcy muzyki koźlarskiej i jednocześnie budowniczego kozłów w pałacu Działyńskich w Poznaniu (2003r);
– I miejsce w kategorii kapel „dorosłych” na III Konkursie Muzyki Ludowej w Kopanicy (2004r) fot;
– Odznaczeni Odznaką Honorową „- Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” (2004r) fot.
– nagroda zbiorowa dla Kapeli Franciszka Hirta w kategorii zwykłej, dla osób z Regionu (2008r);
– medal „Perpetum Rei Memoriam”;
– medal Zasłużony dla woj. Zielonogórskiego i Poznańskiego

Znaczenie postaci

Franciszek Hirt to muzyk i twórca ludowy, promotor kultury i tradycji Regionu Kozła (zachodniej Wielkopolski). Instrumentalista (kozioł biały), regionalista, nauczyciel młodych muzyków (fot), popularyzator muzyki koźlarskiej. Wielokrotny zdobywca nagród na Festiwalach Ludowych.Twórca Kapeli Koźlarskiej „Chrośniczanie” (fot). Współtworzący dawną grupę „Groczy”, którzy grali na kozłach, budowali je, tworzyli kapele, by móc umilić ludziom czas podczas różnych uroczystości. Kultywator tradycji folklorystycznych, popularyzator muzyki ludowej oraz umacniania kultury Regionu Kozła. Dbający o to by nie znikły stare melodie, by przetrwały dawne obrzędy, śpiew, ubiory i inne elementy ludowego folkloru.

Materiały źródłowe

Wspomnienia Leonarda Śliwy „Portrety Regionu”
„Zbąszynianin” sierpień 2003r
„Gazeta Lubuska” czerwiec 2004r
„Panorama Wielkopolskiej Kultury” Nr 3 (46) 2008r
Wywiad z żoną Franciszka Hirta
Archiwum domowe
strony internetowe






Kalendarium:

  • 1937 ― Narodziny bohatera
  • 2011 ― Śmierć bohatera

Cytaty:

  • „Takiem tęgo dudlił, że...”

Źródła:

  • Chrośnica
  • Kapela „Chrośnic...
  • Kozioł
  • Laureaci Nagrody Oskar...

Zobacz też:

  • > Leonard Śliwa
  • > Zbąszyń