Jan Marciniak

ur. 15 grudnia 1936
zm.
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Niechanowie

Wywiad z Panem Henrykiem Cieślarczykiem byłym dyrektorem Szkoły Podstawowej w Niechanowie
Zdjęć: 22
Filmów: 1

Pochodzenie

Jan Marciniak urodził się 15 grudnia 1936 roku w Małachowie-Złych Miejsc w rodzinie rolniczej. Ojciec Jan był rolnikiem, a matka Marianna z domu Tomczak pracowała i pomagała w gospodarstwie domowym.

Dzieciństwo

Od najmłodszych lat swego życia Jan Marciniak wraz z czworgiem rodzeństwa pomagał matce w codziennych pracach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, ponieważ ojciec został wcielony do wojska, gdyż wybuchła II wojna światowa.

Edukacja

W roku 1945 mały Jan zaczął naukę w Szkole Powszechnej (Podstawowej), była to Publiczna Szkoła Powszechna w Małachowie. Był uczniem, pomimo obowiązków domowych, dobrym i sumiennym, o czym świadczą dołączone świadectwa szkolne.

Po ukończeniu szkoły podstawowej Jan Marciniak ,jako już młody chłopak w roku 1952 zaczął naukę w Państwowym Liceum Rolniczym w Witkowie.

W 1974 roku ukończył Technikum Zawodowe w Rokietnicy, gdzie uzyskał tytuł: „technik rolnik o specjalności: uprawa roślin i hodowla zwierząt „w gospodarstwach rolnych.

Praca

Po ukończeniu szkoły do 1962 roku pracował w gospodarstwie rodziców, wykonywał wszystkie prace związane z produkcją roślinną i zwierzęcą. Praca ta stanowiła jego główne źródło utrzymania.

W roku 1963 został zatrudniony w Spółdzielni Mleczarskiej w Witkowie na stanowisku instruktora hodowli i skupu. Był człowiekiem o różnych zainteresowaniach: interesował się sportem, był kibicem piłki nożnej i piłki ręcznej, bardzo lubił przebywać na łonie natury, interesował się uprawą roślin.

Przygodę z samorządem rozpoczął w 1965 roku, kiedy został radnym Gromadzkiej Rady Narodowej w Witkowie, a w roku 1970 Przewodniczącym tej rady.

W związku z pełnieniem tej funkcji nie miał wiele wolnego czasu dla siebie, ale za to otaczało go wielu przyjaciół i znajomych.

Jan Marciniak był człowiekiem, który wyróżniał się zdolnościami organizatorskimi, kierowniczymi, dlatego z dniem 1 stycznia 1973 roku został powołany na stanowisko Naczelnika, a potem Wójta Gminy Niechanowo. Bardzo lubił swoją pracę, posiadał dużą wiedzę fachową i doświadczenie zawodowe, które umiejętnie wykorzystywał w praktyce. Odznaczał się ogromnym poczuciem odpowiedzialności, był solidny, skromny i uczciwy.

Jeśli chodzi o jego osiągnięcia zawodowe to było ich na tamte czasy bardzo dużo, między innymi: budowa dróg dojazdowych do każdej posesji w gminie, przebudowa i doprowadzenie sieci wodociągowej, telefonizacja gminy, budowa nowej szkoły, sali sportowej, oczyszczalni ścieków.

Za swoją pracę na rzecz mieszkańców i gminy, został odznaczony i wyróżniony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotym i srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2003 roku został Honorowym Obywatelem Gminy Niechanowo.

W roku 2002 Jan Marciniak przeszedł na zasłużoną emeryturę. Lecz na niej nie poprzestał .Cały czas był aktywny, bardzo pomagał swojej rodzinie doświadczeniem i jasnym, mądrym podejściem do spraw życiowych. Choć często nie odwiedzał Niechanowa, to zawsze służył innym swoją wiedzą i doświadczeniem w pracy samorządowej.

Jan Marciniak zmarł nagle 12.02.2015 roku mając 78 lat. Wspomnień nie pisał, ale często wspominał lata młodości, lata okupacji, w których musiał pracować i żyć.

Znaczenie postaci

Dzięki Jego uporowi i wielu inicjatywom cała gmina ma dobre drogi i dojazdy do swoich wsi i posesji. Zawsze twierdził, że wszyscy płacą podatki i w związku z tym należy się ludziom dobra droga do domu. W wywiadach z osobami pamiętającymi Jana Marciniak padały same słowa uznania pod jego adresem, postrzegany był jako mentor, człowiek wielkiego serca i mądrości, troszczący się o innych, biorący udział we wszystkich przejawach życia społecznego swojej gminy, sam inicjując również wiele wydarzeń kulturalnych. Doskonale sprawdzał się w roli organu wykonawczego był świetnym organizatorem, potrafił pozyskiwać i w pełni wykorzystać uzyskane fundusze.

Dzięki Panu Janowi Marciniakowi Niechanowo ma wodociąg i chodniki. Swoim gospodarskim okiem kontrolował wszystkie gminne wsie. Słynne były jego ranne objazdy, gdy już od siódmej rano jeździł samochodem po całej gminie i sprawdzał co jest w danym dniu do zrobienia. Kontrolował pracę pracowników gminy, którzy mieli za zadanie porządkowanie wsi i wykonywanie różnych innych prac.

W pamięci mieszkańców gminy Niechanowo Pan Jan pozostanie jako osoba oddana, która stawia na rozwój lokalnej społeczności. Był zawsze otwarty na propozycje zmian i pomysły poprawiające funkcjonowanie gminnych instytucji np. szkół. Na pierwszym miejscu stawiał edukację, ponieważ świadom był że: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli”. Potrafił porozmawiać z przypadkowym człowiekiem i zawsze udzielić dobrych rad. Interweniował w każdej sytuacji problemowej lub jawnej niesprawiedliwości. Zainicjował i ukończył wiele inwestycji sprawiając że gmina Niechanowo stała się wzorem dla wielu gmin ościennych. Wobec powyższego nie dziwi ogrom uznania dla Jana Marciniaka, który mieszkańcy wyrazili nadając Panu Janowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Niechanowo.

Kalendarium:

  • 1936 ― Narodziny bohatera
  • 1945 ― Rozpoczęcie edukacji ...
  • 1952 ― Rozpoczęcie nauki w P...
  • 1962 ― Praca na roli w gospo...
  • 1963 ― Zatrudnienie w Spółdz...
  • 1965 ― Funkcja radnego Groma...
  • 1970 ― Funkcja przewodnicząc...
  • 1973 ― Powołanie na stanowis...
  • 1974 ― Ukończenie Technikum ...
  • 2002 ― Zasłużona emerytura
  • 2003 ― Uzyskanie tytułu Hono...
  • 2015 ― Śmierć bohatera

Cytaty:

  • „Takie będą Rzeczypospo...”

Zobacz też: