Józef Kubera

ur. 27 lipca 1948
zm.
Zespół Szkół w Lamkach Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lamkach

Zdjęć: 7

Pochodzenie

Józef Kubera urodził się 27 lipca 1948 roku w Zalesiu (Gmina Ostrów Wielkopolski).
Ojciec Józef i matka Maria, z domu Czelusta, prowadzili gospodarstwo rolne. Miał siostrę i trzech braci, był najstarszym z rodzeństwa.
Zmarł 24 kwietnia 2000 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Gorzycach Wielkich.

Nauka

Do szkoły podstawowej uczęszczał w latach 1955 – 1962 w Lamkach, następnie kontynuował naukę w Liceum Pedagogicznym w Krotoszynie. W 1973 roku ukończył Studium Nauczycielskie im. Marii Konopnickiej w Kaliszu o specjalności biologia z wychowaniem fizycznym.
Będąc czynnym nauczycielem uzupełniał wykształcenie i studiował cztery lata na Uniwersytecie w Łodzi na kierunku Biologii i Nauk o Ziemi.

Praca zawodowa

Dnia 16 sierpnia 1968 roku został skierowany przez Wydział Oświaty w Ostrowie Wielkopolskim do pracy w Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta w Lezionie gmina Skalmierzyce, gdzie po dwuletniej praktyce pedagogicznej uzyskał dyplom kwalifikacyjny nauczyciela. Mieszkał tam w Domu Nauczyciela. Realizował program unowocześnienia szkoły podstawowej, współpracował ze środowiskiem wsi Leziona. Będąc członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej wiele czasu poświęcał pracy w Kole ZMW. Był opiekunem Szkolnego Koła Przyjaciół Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Dnia 1 września 1971 roku podjął pracę jako nauczyciel biologii i wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Lamkach. Przygotowywał uczniów do szkolnych i powiatowych konkursów biologicznych oraz zawodów sportowych, gdzie zajmowali wysokie miejsca. Organizował krajowe wycieczki turystyczno-krajoznawcze do ciekawych miejsc np.: Krakowa, Wieliczki, Częstochowy. W tym czasie zajmował się także harcerstwem i uzyskał stopień podharcmistrza.
Od 1 sierpnia 1979 roku był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Daniszynie-Łąkocinach. Dzieci uczyły się w trudnych warunkach. Najważniejszym zadaniem, którego się podjął był remont i modernizacja budynku szkolnego.
Dnia 1 sierpnia 1983 roku został powołany na stanowisko Gminnego Dyrektora Szkół w Urzędzie Gminy Ostrów Wielkopolski. Od dnia 1 września 1984 roku został mianowany na stanowisko Inspektora Oświaty i Wychowania w Urzędzie Gminy Ostrów Wielkopolski. W tym czasie był jednym z inicjatorów budowy nowego budynku Szkoły Podstawowej w Lamkach. Dotychczas dzieci uczyły się w trzech budynkach odległych od siebie o kilkaset metrów.
1 września 1991 roku oddano do użytku nowoczesny budynek szkolny.
Od 1 czerwca 1990 roku do 31 sierpnia 1991 roku był zastępcą dyrektora w Szkole Podstawowej w Gorzycach Wielkich.
Dnia 1 września 1991 roku podjął pracę na stanowisku nauczyciela w Szkole Podstawowej w Lamkach, gdzie pracował do końca życia.



Działalność społeczna

Od 1971 roku był prezesem koła Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Lamkach.
W latach 1976 – 1980 był Radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kaliszu. Należał 30 lat do Związku Nauczycielstwa Polskiego Gminy Ostrów Wielkopolski.
Od najmłodszych lat był harcerzem. W 1980 r. Komendant Chorągwi Kaliskiej mianował Józefa Kuberę na stopień podharcmistrza , a w 1984 r. na stopień harcmistrza. Przez jedną kadencję był członkiem polskiej Rady Chorągwi w Warszawie.

Rodzina

Dnia 14 sierpnia 1971 roku zawarł związek małżeński z Marią, miał syna i dwie córki.

Nagrody i odznaczenia

Uzyskał liczne nagrody dyrektora szkoły oraz podziękowania za przygotowania uczniów do konkursów przedmiotowych.
Uchwałą Rady Państwa w 1978 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
Uchwałą Rady Państwa odznaczony Medalem 40- Lecia Polski Ludowej w 1984 r.
Otrzymał Medal za zasługi dla Województwa Kaliskiego 1986 r.
W 1984 r. otrzymał Odznakę Zasłużony dla Chorągwi Kaliskiej, a w 1985 r. został odznaczony Medalem 10- Lecia Chorągwi Kaliskiej ZHP.
Kuratorium Oświaty i Wychowania wystosowało podziękowanie za zaangażowanie i wkład pracy w realizację rozbudowy obiektu Szkoły Podstawowej w Lamkach 1991 r.
Odznaczony medalem 25- Lecia Gminy Ostrów Wielkopolski w 1998 r.

Źródła

– akta osobowe z archiwum Urzędu Gminy Ostrów Wielkopolski
– kronika Szkoły Podstawowej w Lamkach
– wywiad z panią Marią Kuberą


Kalendarium:

  • 1948 ― Narodziny bohatera
  • 2000 ― Śmierć bohatera

Zobacz też: