Józef Zuter

ur. 25 lipca 1950
zm.
Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Golinie Wielkiej

Wywiad z burmistrzem Józefem Zuterem
Zdjęć: 25
Filmów: 1

Urodził się 25 lipca 1950 roku w miejscowości Witosław, gmina Osieczna powiat Leszno. Matka Maria, ojciec Alfons. Matka zmarła, kiedy miał 10 lat. Ojciec ożenił się powtórnie, druga żona Helena miała dobry kontakt ze swym pasierbem. Ojciec był rolnikiem, zginął w wypadku komunikacyjnym jadąc rowerem został potrącony przez samochód. Wówczas pan Zuter miał 26 lat. Najlepszym przyjacielem i powiernikiem w dzieciństwie była starsza o 15 lat siostra Zofia, która obecnie mieszka w Lesznie.

Po ukończeniu szkoły w miejscowości Długie Stare, w 1965 roku podjął naukę w Technikum Rolniczym w Powodowie, a następnie przeniósł się i kontynuował edukację w Technikum Rolniczym w Szprotawie. Po ukończeniu szkoły średniej w 1970 roku rozpoczął pracę na stażu jako zootechnik w Państwowym Gospodarstwie Rolnym [PGR) Długie Stare, gospodarstwo Strzyżewice. W tym czasie rozpoczął studia zaoczne na Akademii Rolniczej w Poznaniu, które ukończył w 1978 z tytułem inżynier – rolnik.

8 lipca 1972 ożenił się. Żona Maria jest krawcową. Mają troje dzieci : Sebastiana, Radosława i Agnieszkę. Synowie mieszkają w Bojanowie, a córka w Zielonej Górze.

Pan Zuter jest dziadkiem pięciorga wnucząt. Najstarszy wnuk Piotr uczęszcza do pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie, wnuczka Ania i wnuk Franek są uczniami Szkoły Podstawowej w Bojanowie, Gosia ma 5 lat i chodzi do przedszkola, a najmłodsza, Agatka, ma rok i cztery miesiące.

Lata 1978-1990 spędził w Wojewódzkim Ośrodku Postępu Rolniczego w Gołaszynie na stanowisku specjalisty do spraw produkcji zwierzęcej, a następnie pełnił funkcję kierownika działu Technologii i Organizacji Produkcji Rolnej.

W 1982 roku zamieszkał w Bojanowie.

Burmistrzem Pan Zuter został jak sam mówi z przypadku. „W czasie spaceru z rodziną zobaczyłem plakat, na którym była informacja, że Rada Miejska ogłasza konkurs na stanowisko burmistrza. Wówczas zażartowałem, że może przystąpię do konkursu. Moje dzieci potraktowały to bardzo poważnie i zdopingowały mnie do udziału w konkursie i 15 czerwca 1990 roku objąłem stanowisko burmistrza Miasta i Gminy Bojanowo.”

W kolejnych kadencjach tj. 1994 – 1998, 1998 – 2002 pan Zuter był powoływany przez Radę Miejską do dalszego pełnienia funkcji włodarza gminy. Natomiast w 2002 roku w wyniku bezpośrednich wyborów – jako jedyny kandydat na burmistrza – otrzymał 85% głosów poparcia ze strony mieszkańców. Poparcie mieszkańców zyskał także w wyborach w latach 2006 i 2010. Urząd burmistrza Miasta i Gminy Bojanowo pełnił do 9 grudnia 2014 roku.

,Jak sam mówi w szkole był uczniem przeciętnym. Interesował się się przyrodą. Obok przyrody lubił język polski i historię. Ulubione zajęcia pana Józefa to czytanie książek i praca w ogrodzie. Lubi też jeździć rowerem i podróżować, ale głównie po Polsce. (uważa bowiem, że w Polsce mamy wiele pięknych miejsc które warto zobaczyć, a najpiękniejsze są nasze góry i nasze morze). Najważniejszą wartością dla pana Zutera jest rodzina. Marzy, aby w zdrowiu i radości żyć jak najdłużej i cieszyć się bliskimi, patrzeć jak rosną dzieci i wnuki .

W trakcie swej działalności włodarz spotkał się z wieloma osobami ze świata polityki, kultury i sportu. Dwukrotnie gościł w Pałacu Prezydenckim, gdzie spotkał się z Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i Prezydentem Bronisławem Komorowskim, a od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał list z okazji Dnia Samorządowca, w 1991 roku był w Rzymie i spotkał się na audiencji z papieżem Janem Pawłem II.

Pan Józef ma wiele zdjęć ze spotkań ze sławnymi osobistościami, z aktorką Emilią Krakowską, piosenkarką Alicją Majewską, koszykarką Małgorzatą Dydek. W swych zbiorach posiada także sygnet od Kardynała Gulbinowicza Metropolity Wrocławskiego za pomoc w odbudowie kościoła w Sułowie Wielkim oraz wzór monety EKU, która pierwotnie miała być wprowadzona w miejsce euro.

W swej działalności był blisko z mieszkańcami gminy Bojanowo. Jak sam podkreśla, miał 326 spotkań z jubilatami, którzy obchodzili złote gody i udzielił około stu ślubów. Spotykał się z dziećmi, młodzieżą i harcerzami, a także z samorządowcami, pracującymi w sąsiednich gminach, z wojewodami i marszałkami województwa.

Pan Zuter jest osobą znaną i szanowaną. W swych zbiorach posiada wiele medali i odznaczeń np. Srebrną Honorową Odznakę Przyjaciół Harcerstwa, srebrną odznakę „za zasługi w rozwoju Województwa Wielkopolskiego, odznakę „za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców”, odznakę za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, odznakę za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, medal Zasłużony Pracownik Rolnictwa od Ministerstwa Rolnictwa Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jak sam mówi, trudna i ciężka jest praca burmistrza, a pytany o porażki odpowiada: ” Przyznaję miałem wiele porażek, bo nie zawsze udawało mi się wszystko zrobić. Czasami zdarzał się po prostu pech. Tak było w 1994 roku, kiedy Zarząd Banku w Bojanowie ogłosił upadłość, a gmina miała ulokowane tam pieniądze. Był to najtrudniejszy moment, jaki pamiętam, ale na szczęście w ciągu pół roku udało się wszystko odrobić i wyjść na prostą.”

Praca samorządowca to także sukcesy. Wśród sukcesów pana burmistrza można wymienić: nowy gmach Szkoły Podstawowej w Golinie Wielkiej, budowę obwodnicy Bojanowa, budowę boiska w Bojanowie i boiska przy Szkole Podstawowej w Golinie Wielkiej, skanalizowanie gminy Bojanowo (prace nad dokończeniem kanalizacji trwają w niektórych miejscowościach i zakończą się w bieżącym – 2015 roku), otwarcie pensjonatu dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz ośrodka rehabilitacji, a także akcja szczepienia dwunastoletnich dziewcząt przeciwko rakowi szyjki macicy (szczepionka jest droga i nie każdy rodzic mógłby ją kupić, dlatego gmina pokrywa koszty szczepienia).

Z uwagi na osiągnięcia pana Józefa Zutera, który przez 6 kadencji ( 24 lata) piastował urząd burmistrza Bojanowa, jest osobą znaną i ma duży wpływ na rozwój gminy Bojanowo, postanowiliśmy wybrać pana do biogramu.


Źródła:

Wywiad z panem Józefem Zuterem i materiały z jego rodzinnego archiwum.


Zobacz też: