Justyna Dolatowska-Wolny

ur. 28 sierpnia 1972
zm.
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi w Bielawach

Zdjęć: 6

Pochodzenie i dzieciństwo

Urodziła się 28 sierpnia 1972 w Poznaniu. Ojciec – Henryk Dolatowski był malarzem pokojowym. Przez większość czasu prowadził własną dzielność gospodarczą, zmarł latem 2010r. Matka, technik medyczny, pracowała w szpitalnych laboratoriach. Pani Justyna ma brata (starszego o rok), który jest policjantem, choć początkowo kształcił się na fotografa.
Najpierw cała rodzina mieszkała na osiedlu Wielkiego Października. Tam uczęszczała do przedszkola Wesołe Nutki nr116, a następnie do Szkoły Podstawowej nr 29 im. Jana Kochanowskiego. W 1981 rodzina Dolatowskich przeprowadziła się na Grunwald, gdzie pani Justyna uczęszczała do szkoły podstawowej nr 74 im. Władymira Komarowa (radzieckiego kosmonauty) – obecnie Mikołaja Kopernika. Jako nastolatka pani Justyna nauczyła się jeździć konno i przez długi czas był to jej ulubiony sport.

Dalsza edukacja i praca

Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczała do LO nr 12 w Poznaniu. Ponieważ pani Justyna chciała połączyć naukę z pracą, postanowiła zmienić szkołę i kontynuować naukę w III LO dla Pracujących w Poznaniu. Pracowała dorywczo w różnych miejscach: w wycieralni dżinsów, jako uliczny dystrybutor gazet, jako sprzątaczka w lakierni samochodowej oraz w maglu miejskim. Kilkakrotnie pracowała jako niania.
W 1994r rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, które przerwała po 4 semestrach ze względów osobistych. Na studia wróciła w roku 2011, by zdobyć kwalifikacje do pracy z najmłodszymi dziećmi. Jesienią 2014r. otrzymała tytuł licencjata resocjalizacji oraz edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego. Od 1 IX 2013 pracuje w Szkole Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Bielawach.

Życie rodzinne

W roku 1994 wyszła za mąż za Jarosława Wolnego, z którym ma troje dzieci: Igor (rocznik 1996), Antoninę (rocznik 2003) oraz Gabrielę (rocznik 2006). Od roku 2008 mieszkają w Zalesiu, w gminie Duszniki.
Podczas ciężkiej choroby córki Antoniny pani Justyna odkryła w sobie duszę pedagoga.

Działalność i pasje

Gdy w 2008 roku przeprowadziła się na wieś z rodziną, zaczęła tam prowadzić Grupy Zabawowe- zajęcia dla małych dzieci, które nie chodzą do przedszkola, a także dla ich rodziców. Prowadzenie grup zabawowych oraz działalność na rzecz rodziców małych dzieci stała się życiową pasją pani Justyny. Dzięki niej została zaproszona do pomocy przy tworzeniu tzw. Ustawy Żłobkowej. Brała też udział w tworzeniu raportu „Bariery, standardy, szanse w opiece nad dziećmi do lat 3”. Pracowała u boku takich osobistości jak: Marek Liciński.- założyciel szkoły reintegracji społecznej, Maria Wóycicka – Podsekretarz Stanu ds.społecznych Kancelarii Prezydenta RP oraz prof. Anna Giza – prorektor Uniwersytetu Warszawskiego. W 2011 została zaproszona do Pałacu Prezydenckiego na podpisanie Ustawy, której skutkiem było powstanie wielu żłobków, klubów dziecięcych , grup zabawowych oraz ogólnie upowszechnienie edukacji dzieci do lat 3.

Znaczenie postaci

Pani Justyna Wolny to osoba bardzo zaangażowana w swoją pracę. Z oddaniem i pasją działa na rzecz dzieci. Potrafi „zarazić” tym innych, pokazując, jak ważne dla rozwoju każdego dziecka jest stwarzanie odpowiednich warunków do zabawy i nauki od najmłodszych jego lat.



Zobacz też: