Powrót Encyklopedia Wielkopolan „[...] Ja muszę być aktywny, muszę być między ludźmi [...] inaczej pół roku i ...”

Stefan Strażyński

ur. 28 lipca 1948
zm.
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Konojadzie

„Paweł i Gaweł” w gwarowym wykonaniu Stefana Strażyńskiego
Autorytet od zawsze.
Dobry człowiek.
Mój nauczyciel.
Wizyta w biurze parafialnym.
Wywiad ze Stefanem Strażyńskim
Zasłużony dla Gminy Kamieniec.
Zdjęć: 24
Filmów: 7

Pochodzenie i dzieciństwo

Korzenie rodziny Stefana Strażyńskiego sięgają Litwy. Jego dziadowie wywodzący się ze szlachty w pewnym czasie zubożeli i zamieszkali w Polsce. Ojciec naszego bohatera – Józef Strażyński był rzeźnikiem i mieszkał w Krzycku Małym, a mama – Jadwiga zajmowała się domem i pochodziła z Ostrowca Świętokrzyskiego. Poznali się w czasie II wojny światowej na robotach przymusowych w miejscowości Essen. Tam ojciec był zatrudniony w swoim zawodzie, a mama pracowała w fabryce broni. Po wojnie często zmieniali miejsce zamieszkania. Najpierw trafili do Leszna, gdzie w 1947 roku urodziła się najstarsza córka państwa Strażyńskich Halina. Rok później, 28 lipca 1948 roku na świat przyszedł nasz bohater Stefan Strażyński. Po krótkim pobycie w Lesznie rodzina przeprowadziła się do Szczecina, gdzie ojciec znalazł zatrudnienie w miejscowej rzeźni. Tam w 1951 roku urodziła się druga córka Danuta. Ze Szczecina Strażyńscy powrócili do Wielkopolski i osiedlili się w Osiecznej, gdzie w roku 1954 urodził się najmłodszy z dzieci Stanisław. Po krótkim czasie znowu doświadczyli przeprowadzki tym razem do Rydzyny, gdzie ojciec pana Stefana objął kierownictwo miejscowej masarni. Po latach ciągłych zmian miejsca zamieszkania przywędrowali wreszcie do wsi Krzycko Małe w gminie Święciechowa, gdzie zapuścili korzenie na dłużej.

Edukacja

Po ukończeniu szkoły podstawowej Stefan Strażyński kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym mieszczącym się przy ulicy Kurpińskiego 1 w Lesznie. W szkole podstawowej i średniej ulubionym przedmiotem naszego bohatera była geografia. Nieco później odkrył w sobie talent sportowy i zamiłowanie do gier zespołowych a szczególnie do piłki ręcznej. Chociaż do wychowania fizycznego były bardzo kiepskie warunki, to jednak uczniowie nadrabiali to ambicją i silną motywacją do rywalizacji sportowej. W jedenastej klasie Stefan Strażyński był już reprezentantem swojego liceum w piłce ręcznej. W czasie szkoły średniej zainteresował się gwarą poznańską. Z tego powodu zwerbowany został do kabaretu. Tam rozwinął swoje umiejętności sceniczno-kabaretowe. Przygotował i przedstawił długą listę skeczy i monologów. Część z nich wygłaszał w ukochanej gwarze wielkopolskiej, której stawał się prawdziwym znawcą. Po maturze skierował swoje kroki do Studium Nauczycielskiego w Kaliszu.Tam, wśród nauczycieli wychowania fizycznego, założył kabaret „Nokaucik”, w którym prezentował skecze, monologi, historyjki i oczywiście gwarę.

Rodzina

Przyszłą żonę Elżbietę Konieczną, pracującą wówczas w biurze SKR w Kamieńcu, poznał pan Stefan na zabawie wiejskiej w Karczewie. Ślubu udzielił im ksiądz Jan Jankowski w dniu 3 sierpnia 1974 roku w Kamieńcu. Dwa lata później w 1976 roku doczekali się syna Leonarda, który jest lekarzem i pracuje w szpitalach w Świebodzinie i Zielonej Górze. W 1977 roku urodził im się kolejny syn Przemysław. Obecnie jest pracownikiem naukowym Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Państwo Elżbieta i Stefan Strażyńscy są szczęśliwymi dziadkami Jasia, Igorka i Alka.

Praca zawodowa

Pracę zawodową w oświacie rozpoczął pan Stefan Strażyński 1 września 1969 roku w Szkole Podstawowej im. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego w Parzęczewie.Tam uczył nie tylko wychowania fizycznego ale też kilku innych przedmiotów: fizyki, chemii i matematyki w klasach starszych. Tu również wspólnie z państwem Barbarą i Janem Kasprzakami, którzy pracowali w Szkole Podstawowej w Konojadzie, tworzył programy artystyczne. Państwo Kasprzakowie grali i śpiewali, a pan Stefan wypełniał przerwy swoimi monologami. Po pięciu latach, w 1974 roku przeniósł się do pracy w Szkole Podstawowej w Kamieńcu na stanowisko nauczyciela wychowania fizycznego. W 1975 roku podjął studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu w systemie zaocznym na kierunku wychowanie fizyczne. Studia magisterskie ukończył w 1978 roku. W latach 1984 – 1985 uczęszczał na Studia Podyplomowe w zakresie wychowania fizycznego, które ukończył 14 grudnia 1985 roku na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Z kolei w grudniu 1987 roku uzyskał II stopień specjalizacji zawodowej w zakresie piłki ręcznej. Od 1 września 1984 roku do dnia 31 sierpnia 2001 roku pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Kamieńcu. Będąc nauczycielem i dyrektorem szkoły, dał się poznać swoim uczniom jako niezwykle oddany i życzliwy im pedagog. Zawsze interesował się ich problemami, którym jak tylko potrafił, starał się zaradzić. Nie znosił pozostawiania uczniów w tej samej klasie na kolejny rok szkolny. Każde takie wydarzenie odbierał jako osobistą porażkę. Podwładni mu nauczyciele dostrzegali w nim nie tylko wspaniałego przełożonego ale przede wszystkim „człowieka o złotym sercu”. W ich pamięci do dzisiaj funkcjonuje jako bardzo wszystkim życzliwy i opiekuńczy. Od 1 września 2001 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę, ale jeszcze przez kilka lat pracował w szkole w niepełnym wymiarze godzin jako nauczyciel wychowania fizycznego. Wtedy był w szkole zatrudniony przez swoją byłą uczennicę, a później podwładną nauczycielkę, dla której przez pierwsze lata jej dyrektorowania był prawdziwym doradcą i wsparciem w trudnych decyzjach.

Działalność społeczna

Działacz sportowy

W trakcie pracy zawodowej pełnił liczne funkcje społeczne.
W latach 1975 – 2001 był sekretarzem Szkolnego Związku Sportowego. Przy wsparciu i pomocy pozostałych nauczycieli wychowania fizycznego, organizował wtedy liczne imprezy sportowe, mecze i rozgrywki szkolne na terenie naszej gminy. Opracowywał kalendarz zawodów i zajmował się przygotowaniem nagród i dyplomów. To jednak mu nie wystarczało. Zaangażował się więc w organizowanie aktywności sportowej młodzieży starszej. Od 1978 roku do 2000 roku pełnił obowiązki Przewodniczącego Rady Gminny Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Jego staraniem było utworzenie na trenie gminy Kamieniec swoistej ligi piłkarskiej, w której aż osiem zespołów piłki nożnej co tydzień rozgrywało swoje mecze. Od 2002 roku do chwili obecnej jest Prezesem Towarzystwa Sportowego Gminy Kamieniec. Na tym stanowisku może pochwalić się sporą aktywizacją sportowo rekreacyjną mieszkańców naszej gminy organizując między innymi Turniej Wsi. Zaangażowanie miejscowej społeczności w tą imprezę jest bardzo duże. Rywalizują w niej niemal wszystkie z 24 sołectw gminy Kamieniec a sam turniej doczekał się już dziesiątej edycji. Ponadto Towarzystwo Sportowe Gminy Kamieniec organizuje dla mieszkańców gminy imprezy rekreacyjno – sportowe z zakresu piłki nożnej, piłki siatkowej, piłki ręcznej i tenisa stołowego. Oprócz imprez, nasz bohater prowadzi sekcję piłki nożnej , której seniorzy grają w A-klasie.

Jako niestrudzony animator kultury fizycznej i organizator aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu Stefan Strażyński, jeszcze będąc czynnym zawodowo, uwielbiał organizować dla swoich uczniów i nie tylko swoich, bo i z ościennych wiosek, możliwie tani, ale atrakcyjny wakacyjny wypoczynek nad jeziorem. Miejsca biwakowania w długiej praktyce pana Stefana były różne, ale najdłużej, bo przez ok dwadzieścia lat jeździł z niemal osiemdziesiątką dzieciaków nad jezioro Głębokie koło Międzyrzecza. Przez cały rok szkolny zabiegał o środki na poprawę posiadanej bazy biwakowej i dofinansowanie wypoczynku podopiecznych. Spośród swoich nauczycieli organizował kadrę wychowawców i gdy tylko ucichł ostatni w roku szkolnym dzwonek wyjeżdżał nad jezioro. Była to oczywiście praca społeczna, ale pan Stefan uwielbiał wypoczywać w gronie osób, z którymi cały rok ciężko pracował.

Aktywność kabaretowa

Piastując liczne obowiązki zawodowe i równolegle z innymi zajęciami społecznymi Stefan Strażyński zawsze znajdował czas na społeczną działalność rozrywkową. Podejmował się niezliczonych zadań konferansjera prowadzącego bardzo różnorodne programy artystyczne, sportowe i rozrywkowe, od kierowania większymi i mniejszymi imprezami sportowymi, przez akcje charytatywne na dożynkach czy turniejach wsi kończąc. Jak wspomina jedna z jego uczennic – zawsze pamiętać go będzie jako człowieka z mikrofonem. Ale pan Stefan to nie tylko prowadzący, ale też zaangażowany instruktor warsztatów gwarowo – kabaretowych dla dzieci i dorosłych przy Bibliotece Publicznej w Kamieńcu. Sam też często gości na scenie, zwłaszcza ze swoimi skeczami i prześwietnymi monologami najczęściej wykonywanymi w gwarze wielkopolskiej.

Radny Powiatu Grodziskiego

Przechodząc na emeryturę, Stefan Strażyński zaangażował się jeszcze bardziej w działalność społeczną, tym razem na powiatową skalę. W latach 2002 -2006 był Radnym Powiatu Grodziskiego II kadencji. Pełnił wtedy funkcję członka zarządu. Ponownie wyborcy powierzyli panu Strażyńskiemu mandat radnego Radny Powiatu Grodziskiego na lata 2010- 2014- (IV kadencja). Spisał się chyba dobrze, skoro w ostatnich wyborach, w 2014 roku znowu wybrano go na Radnego Powiatu Grodziskiego V kadencji Jako radnemu naszego powiatu też były mu zawsze bliskie sprawy związane ze sportem i ogólną kulturą fizyczną mieszkańców naszego powiatu.

Przewodniczący Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Kamieńcu

W miarę upływu lat, swoją aktywnością społeczną zaczął obejmować ludzi nieco starszych. Od 2007 roku do chwili obecnej pełni funkcję Przewodniczącego Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kamieńcu. Organizacja zrzesza około 250 członków z terenu gminy Kamieniec oraz częściowo z gminy Grodzisk Wlkp. i Wielichowo. Oczywiście i w tym gremium prowadzi agitatorską działalność na rzecz aktywnego wypoczynku. Jego ukoronowaniem są wycieczki turystyczno – krajoznowcze połączone z aktywnością ruchową tego środowiska. Emeryci cenią go za poczucie humoru i witalność.

Wyróżnienia i nagrody

Za wyróżniającą pracę zawodową Stefan Strażyński był wielokroć nagradzany i wyróżniany. Między innymi jego udziałem stały się:

– Nagroda Ministra Oświaty i Wychowania -1979 rok

– Nagroda Inspektora Oświaty i Wychowania – 1987 rok

– Nagroda Zarządu Gminy -1996 rok
– Nagroda Wójta Gminy – 2000 rok
– Medal Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania – 05.06.2006 rok
– Odznaka „Za zasługi w sprawach szkolnych”
– 1986 rok – Medal „Za zasługi dla sportu szkolnego – 1998 i 2003 rok

Jako działacz społeczny otrzymał następujące wyróżnienia:
– Srebrną Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” – 1996 rok
– Za zasługi w rozwoju województwa poznańskiego 1979, 1988
– Zasłużony Działacz LZS- 1981 rok
– Za zasługi dla sportu szkolnego województwa wielkopolskiego- 2013 rok
– Złotą Odznakę Honorową za szczególne zasługi dla Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów
W czerwcu 2014 roku Rada Gminy Kamieniec, jako wyraz wyróżnienia i uznania, nadała Panu Stefanowi Strażyńskiemu tytuł: „Zasłużony dla Gminy Kamieniec” .

Znaczenie i ocena postaci

Osoba Stefana Strażyńskiego wieloletniego nauczyciela, dyrektora szkoły, artysty kabaretowego, animatora kultury, znawcy gwary regionalnej, działacza społecznego, radnego powiatu grodziskiego i aktywnego przewodniczącego Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Kamieńcu jest dla nas wzorem do naśladowania. Przykładem, którego wszechstronna aktywność może budzić uznanie i szacunek współmieszkańców.
Postacią, która całe dorosłe życie związała z naszą gminą, dla jej mieszkańców pracowała zawodowo i społecznie. Z grona byłych uczniów pana Stefana wywodzi się nie tylko obecny wójt gminy Kamieniec ale też dyrektorka szkoły podstawowej i dyrektorka miejscowej biblioteki. Można powiedzieć, że ślady aktywności Stefana Strażyńskiego widać w naszej gminie na każdym kroku a rola jaką odegrał i jego aktualna działalność czynią z niego osobę godną nie tylko nadania mu zaszczytnego tytułu „Zasłużony dla Gminy Kamieniec” ale też uwiecznienia w powstającej z naszym udziałem Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan.

Kalendarium:

  • 1948 ― Narodziny bohatera
  • 1964 ― Wieloletnia przygoda ...
  • 1969 ― Podjecie pierwszej pr...
  • 1974 ― Ślub Elżbietyj i Stef...
  • 1974 ― Praca w Szkole Podsta...
  • 1975 ― Sekretarz Szkolnego Z...
  • 1978 ― Ukończenie studiów ma...
  • 1984 ― Stefan Stażyński Dyre...
  • 2001 ― Przejście na emerytur...

Cytaty:

  • „[...] Ja muszę być akt...”

Źródła:

  • Kierowane przez Stefan...
  • Turniej wsi na stronie...
  • W gronie emerytów renc...

Zobacz też: