Tadeusz Patecki

ur. 25 sierpnia 1935
zm.
Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami integracyjnymi w Środzie Wielkopolskiej

Wywiad
Wywiad z p.T.Pateckim
Wywiad z p.Tadeuszem Pateckim – zbrodnia katyńska
Własna działalność gospodarcza
Zdjęć: 25
Filmów: 3
Dokumentów: 1

Tadeusz Patecki

Urodzony 25 sierpnia 1935r. w Koźminie Wielkopolskim. Syn Zygmunta i matki Zofii z domu Otworowskiej. Rzemieślnik – kontynuator wielopokoleniowej tradycji rodzinnej. Przedsiębiorca – właściciel firmy ogólnobudowlanej „Blach-Dek-Bud” w Środzie Wlkp., zamieszkały w Koszutach (powiat średzki).

EDUKACJA

Liceum Ogólnokształcące w Koźminie Wlkp. 1949-1953r.

Technikum Budowlano-Drogowe w Poznaniu (zaoczne) o specjalności budownictwo ogólne-uzyskanie w 21.02.1963r. tytułu technika budowlanego.

Uprawnienia budowlane od 9.06.1968r. w specjalności architektonicznej i konstrukcyjno-inżynierskiej do kierowania robotami z wyłączeniem obiektów o skomplikowanej konstrukcji.

Mistrz blacharsko-dekarski 1984r.

PRACA ZAWODOWA

Do 1954r. p.T.Patecki pracował w rodzinnym rzemieślniczym warsztacie w zawodzie blacharz – dekarz. Doświadczenia nabyte w pracy zawodowej i przekazane tradycje rodziców i dziadka Stanisława, uzupełnione nabywaną wiedzą i wykształceniem technicznym, pozwoliły od 1 kwietnia 1954r. podjąć pracę w Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Jarocinie na stanowisku referenta w Wydziale Gospodarki Mieszkaniowej. W międzyczasie powołany został do odbycia służby wojskowej w latach 1955 – 1957 w jednostkach marynarki wojennej na wybrzeżu bałtyckim. W czasie służby awansował do stopnia mata. Po odbyciu służby wojskowej został awansowany na oddzielne stanowisko kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarocinie do 1966r. Po przeprowadzeniu kompleksowej kontroli prowadzonego przez p.T.Pateckiego zakładu, dostaje on propozycję oddelegowania do pracy w Najwyższej Izbie Kontroli – delegatura w Poznaniu, jednak nie przyjmuje tej propozycji i wybiera kierunek wykonawstwa ogólnobudowlanego zgodnie ze swoim zamiłowaniem. Od 01.04.1966r. pracuje w Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego w Środzie Wlkp. na stanowisku kierownika grupy robót i zarazem szefa sztabu budownictwa patronackiego (realizacja prac inwestycyjnych na bardzo dużych w tym rejonie obiektach – COBO Słupia Wielka, Technikum Rolnicze w Środzie Wlkp., budownictwo mieszkaniowe dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Środzie Wlkp., kompleksowa budowa bazy fermy i osiedla mieszkaniowego dla kombinatu PGR Jarosławiec, ZOO na Malcie w Poznaniu, Os. Młodych w Środzie Wlkp.). W 1979r. podejmuje pracę na stanowisku kierowniczym w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Połażejewie, który wyspecjalizował się w budowie żelbetonowych zbiorników między innymi dla Herbapolu Klęka. Olbrzymie zaangażowanie i współdziałanie z innymi Spółdzielniami Rolniczymi, (np. w Sabaszczewie) pozytywnie wpłynęło na ich rozwój, a przede wszystkim stworzyło wiele nowych miejsc pracy.

WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Od 1 kwietnia 1986r. zaczyna własną działalność gospodarczą – Zakład Ogólnobudowlany specjalizujący się w generalnym wykonawstwie, pracach blacharsko – dekarskich, konserwatorskich, doradztwie i nadzorach budowlanych.

W okresie początkowym tej działalności w szczególności realizowano budowę kaplicy w Jarosławcu oraz budowę kościoła na Osiedlu Jagiellońskim pod wezwaniem św. Józefa. Równocześnie uruchomiono oddział prac blacharsko – dekarskich realizując m.in zadania w Warszawie na Ursynowie, Woli dla generalnego wykonawcy „Sawim” i „Eksperson.

Inne prace to roboty konserwatorsko – zabezpieczające np. w Muzeum -Dwór w Koszutach. Do tych robót zaliczyć trzeba także prace remontowe oraz konserwatorskie na pałacu, kościele i zapleczu biurowym, socjalnym a także laboratoryjnym i magazynowym Instytutu Ochrony Roślin w Winnej Górze. Pan Patecki był także koordynatorem realizacji inicjatywy społecznej Cechu Średzkiego związanego z dobudową czteroklasowego budynku w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Wlkp.

Firma Pana Pateckiego wykonała również prace ciesielskie, dekarskie, elewacyjne i adaptacje na muzeum poświęconym pamięci papieża Jana Pawła II w ośrodku duszpasterskim w Lednicy. Zrealizowano także roboty ciesielsko – dekarskie na Ratuszu w Środzie Wlkp. oraz obudowy zapleczy przy stacjach „Centertel” na terenie Okręgu Poznań.

DZIAŁALNOŚĆ KATYŃSKA

Aktywny działacz Federacji Rodzin Katyńskich w Warszawie,

Prezes Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu,

Inicjator i budowniczy pomnika Ofiar Katyńskich i Sybiru w Poznaniu, kaplicy katyńskiej w kościele Ojców Dominikanów w Poznaniu,

Kierownik budowy pomnika Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu,

Przewodniczący Komitetu Tablicy Epitafijnej Upamiętniającej Tragiczną Katastrofę Smoleńską,

Zastępca Komitetu Upamiętnienia Matek Sybiraczek i Katynia płaskorzeźbą na cokole pomnika katyńsk–sybirackiego,

Inicjator i członek komitetu budowy miejsca pamięci na murze ogrodzenia Kolegiaty średzkiej zamordowanych oficerów i policjantów w 1940 r. przez sowietów mieszkańców powiatu średzkiego w akcji Katyń,

Budowniczy wspólnie ze Związkiem Sybiraków miejsca upamiętnienia Golgoty Wschodu na skwerze zieleni w parku osiedlowym dzielnicy, Winogrady w Poznaniu,

Wspólnie z żoną Marią zaangażowany w postawienie mjr. Stefanowi Tomaszewskiemu pomnika nagrobnego z akcentem katyńskim na cmentarzu w Krotoszynie,

Członek honorowy Towarzystwa Pamięci Generała Dowbora Muśnickiego w Lusowie,

Współorganizator z Urzędem Marszałkowskim wszystkich uroczystości katyńskich w Poznaniu.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Środowisko lokalne dla którego pan T.Patecki się w pełni zaangażował w dowód uznania nadała decyzją Rady Miejskiej wyróżnienie „Ad Valorem”.

Za działalności na rzecz rzemiosła nadano panu T. Pateckiemu: Srebrną i Złotą Odznakę za zasługi dla rzemiosła polskiego oraz Srebrny i Złoty Medal imienia Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego.

W ramach działalności i kultywowania pamięci zbrodni katyńskiej oraz represji stalinowskich pan T.Patecki otrzymał: Srebrny medal Golgoty Wchodu; Medal okolicznościowy Polskiej Fundacji Katyńskiej w Warszawie; Medal za utrwalanie pamięci nadany przez Stowarzyszenie „Katyń” w Poznaniu; Srebrny medal – opiekun miejsc pamięci narodowej nadany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa; Medal „Pro Memoria” i „Pro Patria” nadane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie; Krzyż Sybir nadany przez Związek Sybiraków Oddział w Poznaniu; Krzyż Semper Fidelis nadany przez Wielopolski Związek Solidarności Polskich Kombatantów w Poznaniu.

PEŁNIONE FUNKCJE I INNE DZIAŁANIA

Przewodniczący Komisji do Spraw Inwestycji i Eksploatacji w Spółdzielni Lokatorsko–Własnościowej w Środzie Wlkp.

Członek Cechu Rzemiosł Różnych w Środzie Wielkopolskiej, druga kadencja Starszego Cechu

Aktualny członek zarządu Komitetu Obudowy Pomnika Wdzięczności Serca Jezusa w Poznaniu Bestialsko zniszczonego przez okupanta niemieckiego.

Członek Wielkopolskiej Izby Inżynierskiej w Poznaniu, przedstawiciel komisji egzaminacyjnej na czeladników i mistrzów w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu

Wykładowca przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Zawodowych im. Hipolita Cegielskiego w Środzie Wlkp. i Ochotniczym Hufcu Pracy przy Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego w Środzie Wlkp.

ZNACZENIE POSTACI

Pan Tadeusz Patecki to zasłużony średzianin – rzemieślnik, działacz społeczny i aktywny członek Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich. Orędownik osób pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie, który mimo sędziwego wieku walczy i domaga się prawdy. Dzięki takim osobom pamiętamy o burzliwych dziejach naszego narodu i oddajemy cześć tym, którzy polegli za naszą Ojczyznę.

ŹRÓDŁA

Wywiad z panem Tadeuszem Pateckim 16.01.2015r.

Gazeta Średzka 2010r., nr 15, s.4

Gazeta Średzka 2010r., nr 16, s.5

Gazeta Średzka 2010r., nr 48, s.2


Źródła:

  • Tadeusz Patecki
  • Tadeusz Patecki
  • Tadeusz Patecki

Zobacz też: