Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Moje leśne imię Papusza- Cyganka co wśród swoich i wśród gadżów nie znalazła ...”

Zdzisława Jaskulska Kaczmarek

ur. 12 listopada 1943
zm.
Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Kornela Makuszyńskiego w Zębowie

Wywiad z poetką Zdzisławą Jaskulską Kaczmarek
Wywiad z poetką Zdzisławą Jaskulską Kaczmarek
Wywiad z poetką Zdzisławą Jaskulską Kaczmarek
Wywiad z poetką Zdzisławą Jaskulską Kaczmarek
Wywiad z poetką Zdzisławą Jaskulską Kaczmarek
Wywiad z poetką Zdzisławą Jaskulską Kaczmarek
Zdjęć: 11
Filmów: 6

Dzieciństwo i edukacja poetki.

Zdzisława Jaskulska Kaczmarek urodziła się 12 listopada 1943 roku w miejscowości Święte koło Aleksandrowa Kujawskiego na Kujawach. Rodzice Janina i Leon. Dzieciństwo spędziła w Ciechocinku. W latach 1950-1951 uczęszczała do Szkoły Podstawowej w Raciążku, a później od 1951 do 1957 roku do Szkoły Podstawowej w Ciechocinku.W latach 1957-1961 kontynuowała naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ciechocinku.

Okres studiów.

Studia rozpoczęła w 1961 roku na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu- Wydział Filologii Polskiej. W 1966 roku skończyła studia, a w 1967 roku obroniła pracę magisterską i uzyskała tytuł magistra filologii polskiej. W okresie studiów wyszła za mąż za Tadeusza Kaczmarka i urodziła w 1966 roku córkę Agnieszkę, a w 1970 r. syna Marcina.

Praca zawodowa.

W 1966 roku rozpoczęła pracę zawodową. Na początku jako wychowawca internatu. W 1968 wraz z rodziną przyjeżdża do Lwówka i to tu osiada na stałe. W tymże roku podejmuje pracę w Zawodowej Szkole Rolniczej we Lwówku. W latach 1968-1969 pracowała w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu, w 1969-1970 w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Tomyślu, a od 1971 roku zadomawia się w Zespole Szkół Zawodowych w Nowym Tomyślu, aż do odejścia na emeryturę w 2002 roku. W sumie w szkolnictwie przepracowała 34 lata jako nauczyciel języka polskiego.

Poezja.

Poezja fascynuje ją od dzieciństwa, ale za początek twórczości uznaje debiut prasowy w 1964 roku w piśmie studenckim. Otrzymała nagrody w konkursie poetyckim ,,O liść konwalii” w Toruniu, została laureatką konkursu im. Jana Krzewniaka w Karczewie oraz zebrała laury w konkursie ,,O buławę hetmańską” w Białymstoku. Pierwszą książkę wydała w 1985 r. pt.:,,Poznaj gościnę przydrożnego kamienia”.Otrzymała I Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na książkę poetycką organizowanym co dwa lata przez Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego, za tomy „Wyjęta z granic cienia” i ” Najwierniejszy z nieprzyjaciół”, (Warszawa 1995).Otrzymała również wyróżnienie podczas Międzynarodowego Listopada Poetyckiego za zbiór ” I napijemy się z jednego źródła” w 2003 roku oraz za ” Ptaki pustych gniazd” w 2006 roku.

Jest członkiem Związku Literatów Polskich Oddział Poznański. W latach 2006-2014 , przez dwie kadencje, pełniła funkcję Sekretarza ZLP. W tym okresie była współorganizatorem Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu. Efektem tych spotkań było wydanie tomików poezji złożonych z utworów napisanych przez uczestniczących w uroczystościach pisarzy. Zdzisława Jaskulska Kaczmarek w latach 2006-2014 była redaktorem i projektantem okładek wydanych zbiorów. Pasją poetki jest fotografia i szachy. W swej twórczości prezentuje losy ludzi, piękno przyrody oraz uroki regionu. Porusza też tematy związane ze sztuką, wydarzeniami i problemami współczesnego świata. Gromadzi wokół swojej osoby artystów z całej Polski oraz krajów Europy: Rumunii, Ukrainy, Rosji, Niemiec, Czech i Węgier. Poprzez popularyzację swoich utworów rozsławia Lwówek i okolice, czego przykładem jest,, Biały wiersz o Czarnej Wodzie”.

Wydane zbiory poezji.

Dotychczas ukazały się następujące zbiory poezji autorki:

,,Poznaj gościnę przydrożnego kamienia” 1985, ,,Gwiazd spadających nie liczę” 1989, ,, Jak najdalej od siebie” 1992, ,,Wyjęta z granic cienia” 1993, ,,Najwierniejszy z nieprzyjaciół” 1993, ,,W ciszy horyzontu” 1998, ,,I napijemy się z jednego źródła” 2003, ,,Ptaki pustych gniazd” 2006. Wybrane wiersze zostały przetłumaczone na kilka języków europejskich, były drukowane w prasie czeskiej i niemieckiej. Często gości wśród uczniów szkół Poznania i Wielkopolski propagując piękno poezji polskiej, przekazując młodemu pokoleniu jak należy ją rozumieć i przeżywać. Na druk oczekuje zbiór wierszy pod roboczym tytułem ” Rewizja osobista”.

Znaczenie postaci.

Dzięki twórczości Zdzisławy Jaskulskiej Kaczmarek mieszkańcy Lwówka i okolic poznają piękno poezji, której tematem są ludzie, przyroda i rzeczy im bliskie. Odznaczona medalem Zasłużony dla Kultury Województwa Wielkopolskiego w roku 2007 i Medalem Zasłużony dla Kultury Nowego Tomyśla i Powiatu Nowotomyskiego.

Źródła.

1.Wywiad z Zdzisławą Jaskulską Kaczmarek.
2.Strona internetowa www.literaci.eu



Kalendarium:

  • 1943 ― Narodziny bohatera
  • 1985 ― Wydanie pierwszego to...

Cytaty:

  • „Nad Czarną Wodą czarny...”
  • „Moje leśne imię Papusz...”

Źródła:

  • Strona internetowa Zwi...

Zobacz też: