Bolesław Woźniak

ur. 02 listopada 1916
zm. 06 czerwca 2006
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Grabienicach

Zdjęć: 49

Pochodzenie

Bolesław Woźniak urodził się 2 listopada 1916 roku w miejscowości Witnica Gmina Rzgów, powiat koniński (w tamtych czasach województwo konińskie).

Dzieciństwo

Dzieciństwo Bolesław Woźniak spędził w miejscowości Witnica oddalonej od Konina o 22 km. Wychowywał się w gospodarstwie rodziców Franciszka i Michaliny. Jako dorastający chłopak pomagał w pracach przy zwierzętach i na roli.

Edukacja

W wieku 6 lat rozpoczął naukę w Szkole Powszechnej w Grabienicach, gdzie ukończył 7 klas. W 1929 roku po skończonej nauce został uczniem szkoły krawieckiej, w której naukę zawodu pobierał przez okres 3 lat.

70 Pułk Piechoty w Pleszewie

Dnia 4 marca 1938 r. został wcielony do 70 pp. przez Rejonową Komisję Uzupełnień w Koninie jako taśmowy Ckm wz. 30 (Ciężkiego karabinu maszynowego – produkcji polskiej) do jednostki w Pleszewie.

Szkoła Podoficerska

Bolesław Woźniak 1 września 1938 r. trafił do Szkoły Podoficerskiej w 70 pp. W szkole zdobył potrzebną wiedzę i sprawności w posługiwaniu się ciężkim karabinem maszynowym (Ckm wz. 30). Do jego zadań należało dbanie o broń i umundurowanie. Dnia 1 marca 1938 r. został mianowany starszym strzelcem.

II wojna światowa

Mobilizacja 70 pp.

Mobilizacja 70 Pułku Piechoty w Pleszewie rozpoczęła się 24 sierpnia 1939 roku. Wtedy to Bolesław Woźniak razem z kolegami obsadzali wcześniej wydzielone odcinki obronne nad rzeką Prosną, od Kalisza do Szymanowic.

Bitwa nad Bzurą, w okolicach Krakowa i Skarżyska-Kamiennego

Z dniem 1 września 1939 r. – wybuchu II wojny światowej Bolesław Woźniak został mianowany kapralem.

W kampanii wrześniowej 70 Pułk Piechoty, w którym służył Bolesław Woźniak został wcielony w skład Armii „Poznań” gen. Tadeusza Kutrzeby. 3 września 1939 r. 70 pp. na rozkaz dowództwa wycofał się z wcześniej przygotowanych pozycji obronnych udając się w kierunku Koła, w rejon zgrupowania na południe od Krośniewic i Kutna. Od 9 września 70 pp brał udział w Bitwie nad Bzurą, natomiast Bolesław Woźniak został przeniesiony z CKM wz. 30 w okolice Skarżyska-Kamiennego. Po przegranej nad Bzurą walczył jeszcze w okolicach Krakowa. Po rozbiciu jednostki przez hitlerowców (28 września 1939 roku) został zabrany do niewoli w Radomiu. Dzięki udanej ucieczce powrócił do domu rodzinnego w Witnicy, jednak został odnaleziony i schwytany, a następnie wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec.

Powrót do domu w Witnicy i przymusowy wyjazd do Świebodzina

5 maja 1945 r. po wyzwoleniu północnych i zachodnich ziem polskich powrócił do domu w Witnicy. Po przejęciu gospodarki przez starszego brata zmuszony był wyjechać do Świebodzina, powiat Zielona Góra. Tam przepracował 4 lata, a następnie wrócił do miejscowości rodzinnej, gdzie kupił ziemię i założył własne gospodarstwo rolne.

Znaczenie postaci

Bolesław Woźniak był przykładem Polaka-patrioty, który nigdy nie wyrzekł się polskości. Zawsze niósł pomoc innym, a po wojnie przekazywał młodemu pokoleniu ważne dla siebie wartości. Działał na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Witnicy i lokalnej społeczności.

Kalendarium:

  • 1916 ― Narodziny bohatera
  • 1938 ― mianowany starszym st...
  • 1939 ― mianowany kapralem
  • 1969 ― dyplom uznania za spo...
  • 1983 ― medal za udział w woj...
  • 1986 ― Odznaka Honorowa „ZA ...
  • 1987 ― złoty medal za zasług...
  • 1996 ― medal za długoletnie ...
  • 2006 ― Medal Honorowy im. Bo...
  • 2006 ― Śmierć bohatera

Zobacz też:

  • > II wojna światowa...
  • > kampania wrześnio...
  • > Straż