Bronisław Vogt

ur. 01 października 1943
zm.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pleszewie

Rady nie od parady
Skąd pomysł na cukiernię?
Własne wypieki
Zdjęć: 7
Filmów: 3

Pochodzenie:

Pochodzi z Pleszewa, urodził się 1 października 1943 r. w rodzinie Marianny i Michała Vogtów. Mieszkał u ciotki w Rembertowie, gdzie skończył szkołę podstawową. Mając 20 lat powrócił do Pleszewa.

Edukacja (lub „młodość”)

W Poznaniu skończył również Zasadniczą Szkołę Energetyczną. W 1968 r. kończy naukę w Technikum Energetycznym w Bydgoszczy. Po powrocie do Pleszewa w 1974 r. zdaje maturę w Technikum Ekonomicznym i decyduje się na kontynuację tradycji rodzinnej. Podejmuje kształcenie się w piekarnictwie i cukiernictwie. Egzamin czeladniczy zdaje w Ostrowie, a tytuł mistrza otrzymuje z rąk nestora cukierników Tobolskiego w Poznaniu.

Działalność w życiu dorosłym:

1 lipca 1968 r. otwiera coctail – bar przy ul. Sienkiewicza. W 1970 r. kupuje nieruchomość przy ul. Poznańskiej 13 i tam buduje warsztat, sklep i mieszkanie. Oprócz pracy zawodowej szeroko udziela się w pracy społecznej. Jest jednym z założycieli Cechu Rzemiosł Różnych w Pleszewie. Zostaje wybrany do zarządu cechu i funkcję tę pełni przez 8 kolejnych kadencji. Od 6 kadencji jest przewodniczącym komisji egzaminacyjnej przy Izbie Rzemieślniczej w Kaliszu.

W lipcu 1993 r. w 25-lecie firmy zostaje otwarty nowy coctail – bar w przestronnym, nowocześnie urządzonym lokalu na 80 miejsc. Powstaje nowoczesna piekarnia wyposażona w piece ekologiczne i prasy automatyczne sprowadzone z Niemiec i Włoch. Duży sklep oferuje 20 gatunków chleba i 159 wyrobów cukierniczych.

Firma Teresy i Bronisława Vogtów zajmowała się również działalnością kulturalną, zapraszając na recitale, koncerty znanych piosenkarzy, satyryków, aktorów, zespoły muzyczne do sali dawnego kina „Czar”.

W 1993 r. firma gościła premier Hannę Suchocką. Od tego też roku zakład włączył się do ogólnopolskiej akcji „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Firma pomaga również potrzebującym, niepełnosprawnym, osieroconym, uczestniczy w akcji półkolonie dla dzieci, współorganizuje spotkania wigilijne dla samotnych, pomaga bezdomnym. W 1999 r. następuje reorganizacja firmy. Powstaje, dostosowana do przepisów unijnych firma rodzinna, która zatrudnia 50 pracowników i szkoli 11 uczniów.

W 1995 r. firma Teresy i Bronisława Vogtów zostaje laureatem ogólnopolskiego konkursu „Pracodawca – organizator bezpiecznej pracy” w kategorii Rzemiosła Polskiego.

Syn Maciej, absolwent poznańskiej szkoły cukierniczej, dyplomowany mistrz cukierniczy i piekarski, wraz z żoną Joanną, absolwentką AWF-u, wprowadza nowatorskie rozwiązania w zakładzie. Jego firma produkuje 17 rodzajów chleba i 100 rodzajów ciast dostarczanych do różnych miast wielkopolskich.

W 2004 roku następuje otwarcie „Starej Stajni” w Zawidowicach, gdzie mieści się karczma, hotel (obecnie 70 miejsc), stadnina koni. Odbywają się tam spotkania integracyjne, przyjęcia, szkolenia, zawody konne, hipoterapia, przejażdżki bryczkami, kuligi saneczkowe.

Obecnie firma zatrudnia 100 pracowników (w tym 40 % ekspedientek) w sklepach w: Pleszewie, Kaliszu, Ostrowie, Krotoszynie, Koninie, Turku, Sycowie, Gostyniu i Kępnie. W 2008 r. przy ul. Poznańskiej 13 otwarto „Cafe – Vogt”. Wieloletnie już powodzenie firmie zapewnia dobra organizacja pracy i wsparcie całej rodziny. Żona Teresa przez wiele lat wspomaga męża, dzieci i firmę.

Firmowe pączki

Rodzina

Bronisław Vogt ma czworo dzieci:

Córkę Paulinę ur. w 1968 r., która ukończyła AWF w Gdańsku oraz studia podyplomowe z zakresu historii sztuki. Pracuje w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Zamek w Gołuchowie. Ma 3 dzieci: Jędrzeja, Jana i Olgę.

Córkę Katarzynę ur. w 1971 r. – ukończyła studium kosmetyczne. Prowadzi prywatną firmę produkcji surówek w Pleszewie. Ma 3 dzieci: Macieja, Wojciecha i Michała.

Syna Macieja ur. w 1973 r., który ukończył szkołę cukierniczą w Poznaniu i zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym w Pleszewie. Jest następcą ojca w rodzinnej firmie. Ma troje dzieci: Filipa, Kacpra i Macieja.

Córkę Martę ur. w 1978 r., absolwentkę kierunku turystyka i hotelarstwo na poznańskim AWF. Prowadzi ośrodek w Zawidowicach. Ma 2 dzieci: Jakuba i Jana.

Bronisław Vogt z rodziną

Wyróżnienia i nagrody:

– 1 lipca 1968: założenie firmy cukierniczej Bronisław Vogt.

– 1977: odznaka za zasługi dla rozwoju Rzemiosła Wielkopolskiego.

– 1982: wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

– 1983: Medal 700-lecia Pleszewa

– 1983: wyróżniony przez Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu:

– Złota odznaka za rozwój rzemiosła,

– Złota i srebrna odznaka za szkolenie uczniów,

– Złota i srebrna odznaka za zasługi w rozwoju Rzemiosła polskiego,

– „Medal Kilińskiego” za zasługi dla Rzemiosła polskiego.

– Liczne dyplomy za szkolenia i przewodniczenie Komisji Egzaminacyjnej czeladniczej i mistrzowskiej.

– „Kominiarczyk” – honorowe odznaczenie rzemiosła Kaliskiego

– 1996: Brązowy Krzyż Zasługi, nadany przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

– 2004: Nominowany na Człowieka Roku 2004.

– 2006: Srebrny Krzyż Zasługi, nadany przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

– 2007: Rzemieślnik roku 2007.

– 2013: Statuetka Hipolita, honorowy tytuł mistrza rzemieślniczego.

Pasje i zainteresowania:

– zna bardzo dobrze historię Polski,

– interesuje sie polskimi rodami szlacheckimi,

– interesuje się starożytną historią Europy,

– uwielbia muzykę klasyczną i rock’n’roll,

– jest miłośnikiem zwierząt, jego pasją są konie,

– w przeszłości grał w tenisa ziemnego, kręgle, jeździł konno i na nartach,

– uwielbia podróże.

Kalendarium:

  • 1943 ― Narodziny bohatera
  • 1967 ― Ślub bohatera
  • 1968 ― Założenie firmy cukie...
  • 2004 ― Otwarcie „Stare...

Zobacz też:

  • > Miejsce narodzin ...