Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Spiesz się powoli, mniej popełnisz błędów.”

Czesław Roszczak

ur. 18 czerwca 1941
zm.
Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli

Dekoracja Czesława Roszczaka
Wywiad z Czesławem Roszczakiem
Zdjęć: 15
Filmów: 2

Pochodzenie

Czesław Roszczak urodził się w Łagiewnikach w 1941 r. jako syn Franciszka Roszczaka i Julianny z domu Wielebska. Był najstarszym z piątki rodzeństwa. Brat Ryszard i siostra Stefania zmarli jako dzieci. Pozostały jeszcze dwie siostry: Maria Kowalska zamieszkała w Gostyniu i Danuta Leśniewska zamieszkała we Wrocławiu.

Dzieciństwo i młodość

Pierwszy rok swojego dzieciństwa spędził Czesław Roszczak w Łagiewnikach. Od 1942 r. przebywał w Niemczech we wiosce Fuksdorf, dokąd wywiezieni zostali jego rodzice na roboty przymusowe. Pod koniec II wojny światowej przeżył ostrzał niemieckiego samolotu. W wydarzeniu tym ranny został jego ojciec, a on sam odniósł niegroźne obrażenia. Po tych dramatycznych przeżyciach pozostała mu pamiątka w postaci blizn.

Powrót do ojczyzny trwał dość długo. Rodzina Roszczaków wraz z innymi zesłańcami wracała pieszo lub konno, w zależności od sytuacji. Czesław Roszczak najbardziej zapamiętał z tego okresu smak sera i masła, ponieważ jego rodzina trafiła przypadkowo na rozbity i porzucony samochód należący do mleczarni. Dzięki temu podczas wędrówki nie dokuczał im głód. W kwietniu 1945 r. wrócili do rodzinnych Łagiewnik, gdzie mieszkali niespełna rok, gdyż w styczniu 1946 r. przeprowadzili się do Wrocławia.

W życiu Czesława Roszczaka zaczęła się nowa era. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 14 i XII Liceum Ogólnokształcącego, co miało miejsce w 1959 r. we Wrocławiu, rozpoczął tam w 1961 r. studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego, wybierając kierunek nauczycielski i specjalność trenerską. Studia ukończył w 1965 r.

W roku 1955 zainteresował się lekkoatletyką, zapisując się do sekcji Pafawagu Wrocław. Jego pierwszym trenerem był Antoni Suwała. Następnie został zawodnikiem BURZY Wrocław i AZS Wrocław, występując w barwach tego klubu do 1968 r. W roku 1972 zdobył w rzucie dyskiem mistrzostwo Polski uniwersytetów.

W roku 1974 ukończył Podyplomowe Studium Prawa Administracyjnego na Uniwersytecie Wrocławskim.

Życie prywatne

Żonaty. Ma troje dzieci: Renatę, Pawła i Eleonorę. Jest dziadkiem od 1986 r. i ma czworo wnuków: Natalię, Filipa, Klaudię i Zofię. Wnuczka Natalia urodziła prawnuka, który w 2014 r. skończył już 2 lata.

Praca zawodowa

W latach 1959–1961 odbył staż w administracji w PSS „Fabryczna” we Wrocławiu.

W 1965 r. debiutował jako trener sekcji rzutów w Wojskowym Klubie Sportowym Śląsk Wrocław, a następnie został koordynatorem lekkiej atletyki na Dolnym Śląsku. Pojawiły się przed nim także niezłe perspektywy kariery akademickiej, gdyż w 1967 r. objął stanowisko asystenta w Zakładzie Lekkiej Atletyki w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W tym czasie rozpoczął również pracę trenerską z młodzieżą zrzeszoną w funkcjonującym przy uczelni Akademickim Związku Sportowym. Jego podopieczni reprezentowali Polskę na imprezach międzynarodowych (Grędziński, Rabsztyn, Dobrosz, Cych, Wójcik, Kupczyk, Niwiński, Majchrowski, Gaździk). W latach 1966-1968 drużyny lekkoatletyczne z Dolnego Śląska odnosiły spektakularne sukcesy w zawodach ogólnopolskich: seniorzy uplasowali się na II miejscu, tę samą pozycję wywalczyły juniorki, natomiast juniorzy uzyskali III lokatę w klasyfikacji Szkolnego Związku Sportowego.

W latach 1964-1966 zajmował także stanowisko instruktora wychowania fizycznego w Komendzie Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Kolejny rozdział w życiu Czesława Roszczaka rozpoczął się w 1969 r. Podjął on wówczas decyzję o rezygnacji z pracy naukowej i przeniósł się do Wałbrzycha, gdzie otrzymał wymarzone mieszkanie. Od razu rozpoczął pracę z Górnikiem Wałbrzych jako trener – koordynator sekcji lekkiej atletyki. Po jakimś czasie dodatkowo pełnił funkcję wiceprezesa klubu do spraw szkoleniowych. Okres wałbrzyski był bardzo brzemienny pod względem efektów pracy trenerskiej. Czesław Roszczak zbudował bardzo silną sekcję. Drużyna lekkoatletyczna w tym czasie plasowała się w najlepszej dziesiątce klubów I ligi lekkoatletycznej w Polsce oraz w pierwszej czwórce w kategorii juniorów. Zyskała także miano najlepszego klubu na Dolnym Śląsku wśród młodzików. Najwybitniejsi wychowankowie wałbrzyskiego Górnika to:

Krzysztof Wesołowski – rekordzista świata w biegu na 3000 m;

Krzysztof Krawczyk – mistrz Europy juniorów w skoku wzwyż (1981- Utrecht);

Urszula Włodarczyk – wielokrotna mistrzyni Polski i reprezentantka kraju w siedmioboju;

Agnieszka Duplicka-Wyszyńska – wielokrotna mistrzyni Polski w chodzie.

Ponadto w klubie występowali: Stanisław Grędziński, Andrzej Kupczyk, Adam Adamek, Rajmund Niwiński – wielokrotni reprezentanci Polski na arenie międzynarodowej.

W tym okresie Czesław Roszczak zorganizował międzynarodowy mityng pod nazwą „Lampki Górnicze”, a także dwukrotnie zainicjował mistrzostwa Polski w kategorii juniorów. Jako trener bezpośrednio wychował młodzież, która zdobywała medale na mistrzostwach Polski juniorów. Wśród nich znaleźli się:

Tadeusz Kowalski – mistrz Polski juniorów w rzucie dyskiem;

Krystyna Wiśniewska – wicemistrzyni Polski juniorów w pchnięciu kulą;

Mariola Mucha – wicemistrzyni Polski juniorów w rzucie dyskiem.

Na początku lat 80. Czesław Roszczak był trenerem kadry Polski juniorów w rzucie dyskiem (trenowali z nim Zbigniew Gryżboń, Stanisław Wołodko i inni). W czasie kiedy był wiceprezesem d/s szkoleniowych klub osiągnął znakomity poziom: drużyny lekkoatletyki, piłki nożnej, koszykówki uczestniczyły w rozgrywkach I ligi, a kolarstwo i narciarstwo znajdowało się w czołówce Polski.

Od 1984 r. pracował jako wychowawca w Ośrodku Wychowawczym dla młodzieży trudnej w Wałbrzychu.

W latach 1985-1990 zajmował stanowisko kierownika Zespołu Metodyczno – Szkoleniowego Wojewódzkiej Federacji Sportu w Wałbrzychu oraz inspektora ds. koordynacji sportu i rekreacyji w Dolnośląskim Górnictwie. Za swoją działalność otrzymał od Ministra Górnictwa nominację na Dyrektora Górniczego. Przez następne 6 lat prowadził działalność gospodarczą.

Ostatnim etapem w działalności zawodowej Czesława Roszczaka stała się praca w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego, którą wykonywał w latach 1996-2004 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ziemi Pogorzelskiej w Pogorzeli.

Działalność społeczna w sporcie

W latach 1955-1968 reprezentował jako czynny zawodnik Pafawag Wrocław, Burzę Wrocław i AZS Wrocław.

W latach 1960-1974 był członkiem Zarządu Dolnośląskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, a następnie wiceprezesem Zarządu. Rok później został członkiem Zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w Warszawie, w tym:

w latach 1980-1984 – przewodniczącym Komisji Młodzieżowej,

w latach 1984-1988 – przewodniczącym Centralnej Rady Trenerów i Instruktorów,

w latach 1989-1992 – wiceprezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki ds. sportowo-technicznych.

Od roku 1992 do 1996 był pełnomocnikiem Zarządu PZLA – jako Przewodniczący Komisji Antydopingowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W latach 2004-2008 pełnił funkcję członka i sekretarza Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, członka Centralnej Rady Trenerów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Trenerów i Instruktorów Lekkiej Atletyki w Polsce. W latach 2008-2012 był członkiem Komisji Rewizyjnej SZS Wielkopolska w Poznaniu. Od roku 2009 do chwili obecnej działa aktywnie jako członek Zarządu Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki w Toruniu.

W roku 1996 zainicjował powstanie Uczniowskiego Klubu Sportowego Olimpijczyk przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli. Skupił wokół niego młodzież z lokalnego środowiska. Młodzi zawodnicy do 2004 r. łącznie zdobyli 22 medale (5 złotych, 5 srebrnych i 12 brązowych) na szczeblu województwa wielkopolskiego i jako szkoła znaleźli się na pierwszym miejscu w powiecie gostyńskim. Jego wychowanek, Damian Koprowski dwukrotnie zakwalifikował się do Mistrzostw Polski Juniorów i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Klub sportowy funkcjonuje do dzisiaj, a Czesław Roszczak sam reprezentuje go podczas zawodów sportowych w Polsce i na świecie.

Od roku 2011 corocznie jest współorganizatorem w Łagiewnikach Mistrzostw Polski Weteranów w Rzucie Ciężarkiem na Wysokość i Otwartych Mistrzostw Wielkopolski Weteranów w Rzutach, które w 2014 r. odbędą się po raz czwarty.

Odznaczenia

Czesław Roszczak za swe działania został kilkakrotnie odznaczony:

Odznaczenia państwowe:

1984 – Medal 40-lecia PRL

1985 – Srebrny Krzyż Zasługi

1988 – Srebrna Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”

2000 – Medal Komisji Edukacji Narodowej

2013 – Złota Odznaka „Za zasługi dla Sportu”

Odznaczenia sportowe:

1967 – Srebrna Odznaka WrOZLA

1971 – Srebrna Odznaka PZLA

1972 – Odznaka Honorowa 25-lecia WrOZLA

1973 – Srebrna Odznaka Z.GŁ. ZZ Górników

1976 – Złota Honorowa Odznaka Z.GŁ. ZZ Górników

1976 – Złota Odznaka PZLA

1980 – Medal Zasługi dla Kultury Fizycznej i Turystyki Związkowej

1981 – Odznaka „Zasłużony dla Klubu Sportowego Górnik Wałbrzych”

1986 – Honorowa Odznaka „Zasłużony dla WFS Wałbrzych”

2001 – Zasłużony Trener Lekkiej Atletyki Polskiego Związku Lekkiej Atletyki

2004 – odznaczenie i tytuł „Przyjaciel gminy Pogorzela”

2008 – Honorowy członek Polskiego Związku Lekkiej Atletyki

Osiągnięcia sportowe

Największe sukcesy sportowe osiągnął jako weteran lekkoatletyki nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

2007

Mistrzostwa Świata Weteranów w Riccione (Włochy):

w kat. M 65

– srebrny medal w rzucie dyskiem

– brązowy medal w pięcioboju rzutowym

2011

Mistrzostwa Świata Weteranów w Sacramento (Kalifornia- USA):

w kat. M 70

Mistrz świata w rzucie dyskiem

– srebrny medal w pięcioboju rzutowym

– brązowy medal w pchnięciu kulą

– brązowy medal w rzucie ciężarkiem

2012

Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów w Spale:

– złoty medal w rzucie ciężarkiem

– złoty medal w pchnięciu kulą

Ustanowienie nowego rekordu Polski w rzucie ciężarkiem na odległość 18,23 m. Najlepszy zawodnik XXI Halowych Mistrzostw Polski Weteranów otrzymał Puchar Ministra Sportu i Turystyki, Joanny Muchy.

—————————————————————————————————

Mistrzostwa Polski Weteranów w Rzutach w Sopocie:

– złoty medal w pięcioboju w pchnięciu kulami z miejsca o wadze 3kg

– złoty medal w rzucie dyskiem antycznym

– złoty medal w trójboju rzutowym kulami o wadze 2kg z miejsca

– złoty medal w rzucie ciężarkiem

– złoty medal w rzucie młotem szkockim

—————————————————————————————————

Mistrzostwa Europy Weteranów w Zittau, Hradku i Zgorzelcu:

w kat. M 70

– brązowy medal w rzucie ciężarkiem

Ustanowienie nowego rekordu Polski w rzucie ciężarkiem 7,26 na odległość 18,41 m.

– srebrny medal w rzucie dyskiem

– brązowy medal w pchnięciu kulą

– srebrny medal w pięcioboju rzutowym

—————————————————————————————————-

Mistrzostwa Polski Weteranów w wielobojach w Stargardzie Szczecińskim:

– złoty medal w rzucie ciężarkiem

– złoty medal w wieloboju

2013

Igrzyska Światowe Weteranów w Turynie (Włochy):

w kat. M 70

– złoty medal w rzucie dyskiem

– srebrny medal w pięcioboju rzutowym

– brązowy medal w pchnięciu kulą

—————————————————————————————————

Mistrzostwa świata Weteranów w Porto Alegre (Brazylia):

w kat. M 70

Mistrz świata w pięcioboju rzutowym.

– srebrny medal w rzucie dyskiem

– brązowy medal w rzucie ciężarkiem

http://www.pogorzela.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=6&subsub=0&menu=7&artykul=1945&akcja=artykul

——————————————————————————————————-

Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów w Lekkiej Atletyce w Spale:

– złoty medal w rzucie ciężarkiem

– złoty medal w pchnięciu kulą

– złoty medal w trójskoku

——————————————————————————————————-

Mistrzostwa Polski Weteranów w Rzutach Nietypowych w Sopocie:

– złoty medal w pchnięciu kulą o różnym ciężarze z miejsca

– złoty medal w rzutach kulami o różnym ciężarze z miejsca stylem dyskowym

– złoty medal w rzucie dyskiem z miejsca o ciężarze 2,5kg

– złoty medal w rzucie młotem szkockim

– złoty medal w rzucie ciężarkiem

——————————————————————————————————-

Mistrzostwa Polski Weteranów w Lekkiej Atletyce w Toruniu:

– złoty medal w pchnięciu kulą

– złoty medal w rzucie dyskiem

Puchar Ministry Sportu dla najlepszego zawodnika Mistrzostw Polski Weteranów za najlepszy wynik uzyskany w pchnięciu kulą.

http://www.pogorzela.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=6&subsub=0&menu=7&artykul=1891&akcja=artykul

——————————————————————————————————-

Mistrzostwa Polski Weteranów Lekkiej Atletyki w Wieloboju Lekkoatletycznym w Stargardzie Szczecińskim:

– złoty medal w pięcioboju rzutowym

– złoty medal w trójboju ciężarkiem

Uzyskał najlepszy wynik Mistrzostw Polski z wszystkich kategorii wiekowych.

——————————————————————————————————-

XVI Mityng o Puchar Prezydenta Miasta Dolny Kubin na Słowacji:

– puchar Prezydenta Dolnego Kubina za zwycięstwo w pięcioboju rzutowym.

2014

Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów w Spale:

– złoty medal w pchnięciu kulą

– złoty medal w rzucie ciężarkiem

Ustanowienie nowego rekordu Polski w pchnięciu kulą na odległość 13,98 m. Jest to najlepszy halowy wynik na świecie w kat. M 70.

Najlepszy zawodnik XXIII Halowych Mistrzostw Polski Weteranów otrzymał Puchar Ministra Andrzeja Biernata.

http://www.pogorzela.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=6&subsub=0&menu=7&artykul=2117&akcja=artykul

——————————————————————————————————-

Halowe Mistrzostwa Świata Weteranów w Budapeszcie (Węgry):

w kat. M 70

– srebrny medal w rzucie dyskiem

http://www.pogorzela.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=6&subsub=0&menu=7&artykul=2072&akcja=artykul

—————————————————————————————————-

Mistrzostwa Weteranów w Rzutach Nietypowych w Sopocie:

– złoty medal w rzucie ciężarkiem

– złoty medal w dysku greckim

– złoty medal w Schotoramie

– złoty medal w Schocoramie

– złoty medal w rzucie młotem szkockim – w tej konkurencji najlepszy zawodnik mistrzostw.

http://www.pogorzela.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=6&subsub=0&menu=7&artykul=2117&akcja=artykul

Czesław Roszczak nadal zdobywa medale. Swoimi osiągnięciami i pracowitością udowadnia, że nawet po siedemdziesiątce można cieszyć się z życia i rywalizować w sporcie.

Źródła informacji

Informacje o Czesławie Roszczaku zostały zgromadzone na podstawie:

wypowiedzi Czesława Roszczaka – bohatera biogramu, Burmistrza Miasta i Gminy Pogorzela – Piotra Curyka;

dokumentacji zgromadzonej przez Wojciecha Nowaka – prezesa Klub Sportowego „Olimpijczyk” Pogorzela;

analizy wycinków prasowych z gazet lokalnych:

Kolejny medal Czesława Roszczaka, „Gazeta Krotoszyńska”, 27 (319) 5 lipca 2013,

Dziadek mistrz z werwą, „Gazeta Krotoszyńska”, 4 (348) 24 stycznia 2014,

Weterani rzutów powalczą o puchary, „Gazeta Krotoszyńska”, 23 (315) 7 czerwca 2013, Trzy medale wywalczył Czesław Roszczak, „Gazeta Krotoszyńska”, 37 (329) 13 września 2013,

Czesław Roszczak ustanowił nowy rekord Polski i dostał puchar ministra sportu, „Gazeta Krotoszyńska”, 38 (330) 20 września 2013,

Czesław Roszczak mistrzem świata w pięcioboju rzutowym, „Gazeta Krotoszyńska”, 47 (339) 22 listopada 2013,

Złoto, srebro i brąz Roszczaka, „Rzecz Krotoszyńska”, nr 45 (968) 12 listopada 2013,

Mamy Mistrza Świata!, „Życie Gostynia”, nr 46 (740) 15 listopada 2013,

Puchar ministra dla Roszczaka, „Życie Gostynia”, nr 36 (730) 6 września 2013,

Pieniądze na wyjazd na mistrzostwa świata, „Życie Gostynia”, nr 26 (720) 28 czerwca 2013,

Potrójny medalista, „Kurier Gostynia”, nr 05(142) 8 marca 2013;

z Miejskiego Portalu Internetowego Pogorzeli:

http://www.pogorzela.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=6&subsub=0&menu=7&artykul=2117&akcja=artykul

http://www.pogorzela.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=6&subsub=0&menu=7&artykul=2072&akcja=artykul

http://www.pogorzela.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=6&subsub=0&menu=7&artykul=2031&akcja=artykul

http://www.pogorzela.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=6&subsub=0&menu=7&artykul=1945&akcja=artykul

http://www.pogorzela.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=6&subsub=0&menu=7&artykul=1891&akcja=artykul

http://www.pogorzela.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=6&subsub=0&menu=7&artykul=1853&akcja=artykul

http://www.pogorzela.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=6&subsub=0&menu=7&artykul=1835&akcja=artykul

Kalendarium:

  • 3-10 ― zdobywa złoty, srebrn...
  • 1980 ― członek Zarządu Polsk...
  • 25-3 ― zdobywa srebrny medal...
  • 1996 ― nauczyciel wychowania...
  • 1955 ― zawodnik Pafawag Wroc...
  • 1955 ― zawodnik Pafawag Wroc...
  • 1959 ― odbył staż w administ...
  • 1960 ― członek Zarządu Dolno...
  • 1964 ― zajmował stanowisko i...
  • 1985 ― zajmował stanowisko k...
  • 1946 ― przeprowadził się do ...
  • 1959 ― ukończył naukę w XII ...
  • 1961 ― studiował w Wyższej S...
  • 1969 ― przeprowadził się do ...
  • 1972 ― zdobył w rzucie dyski...
  • 1974 ― ukończył Podyplomowe ...
  • 1984 ― odznaczony Medalem 40...
  • 1985 ― odznaczony Srebrnym K...
  • 1988 ― odznaczony Srebrną Od...
  • 2000 ― odznaczony Medalem Ko...
  • 2007 ― zdobywa srebrny i brą...
  • 2011 ― zdobywa złoty, srebrn...
  • 2012 ― zdobywa dwa srebrne i...
  • 2013 ― odznaczony Złotą Odzn...
  • 2013 ― zdobywa złoty, srebrn...
  • 1942 ― przebywał z rodzicami...

Zobacz też: